Apogeo
Reklama

Komentář k průzkumu Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR 

03.04.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář k průzkumu Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR 

Březnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují. Celkový PMI indikátor nicméně setrval na své únorové úrovni 44,3 a tempo zhoršování podmínek ve zpracovatelském sektoru tak v březnu dále neakcelerovalo.

Dobrou zprávou je, že se v březnu dle průzkumu zmírnilo tempo poklesu výroby i nových objednávek a poprvé od ledna 2020 došlo ve zpracovatelském průmyslu k poklesu vstupních cen. Zlepšil se také optimismus ohledně výhledu výroby pro příštích dvanáct měsíců: očekávání ve zpracovatelském sektoru jsou nejsilnější od května 2022.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, setrval v březnu na své únorové úrovni, jež činila 44,3. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 44,9, dle našeho názoru ale vykázaný výsledek není špatný, pokud vezmeme v úvahu pokles PMI indikátoru ve zpracovatelském sektoru v Německu a v eurozóně jako celku. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již desátý měsíc v řadě.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v březnu ztlumilo tempo poklesu výroby, jež bylo nejmírnější za uplynulých deset měsíců. Zároveň se v březnu zmírnil pokles nových zakázek, tempo poklesu bylo nejmírnější od loňského srpna. Dle průzkumu nicméně poptávka zůstává slabá a odběratelé v prostředí stále vysokých inflačních tlaků odkládají své objednávky.

Výrobci se i nadále snaží redukovat náklady a snižují zaměstnanost: ta dle průzkumu PMI v březnu klesla šestý měsíc v řadě a pokles zaměstnanosti byl silný. Zároveň se ale v březnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu zlepšilo očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců, míra optimismu je nyní nejsilnější od loňského května.

Co se týče cenových tlaků, tak náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v březnu meziměsíční pokles: poprvé od ledna 2020. Pokračoval růst prodejních cen, nicméně v březnu byl nevýrazný a dokonce byl nejslabší od prosince 2020. Zdá se, že se naplňuje scénář, v němž by přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu spolu s poklesem cen energií na globálních trzích mělo vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky.

Březnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí stabilizaci míry poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Vzhledem k prohloubení poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru v Německu a eurozóně jako celku není výsledek březnového průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu špatný. Pozitivně lze hodnotit zmírnění poklesu výroby a nových objednávek, PMI průzkum zároveň naznačuje viditelné zmírňování cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském sektoru. Povzbudivou zprávou je růst optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců a lze jen doufat, že se tato očekávání naplní v podobě oživení nových objednávek a výroby ve zpracovatelském sektoru jak v české ekonomice, tak napříč Evropou.

RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Foto: Pixabay

Zdroj: PR. Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Buffettova sázka na pivo a odklon od bank: Berkshire mění kurz

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway opět překvapují trhy. V prvním čtvrtletí 2025 zdvojnásobili podíl ve společnosti Constellation Brands, výrobci piva Corona, zatímco se zbavili akcií Citigroup a osekali pozice v dalších finančních gigantech. Co za tímto strategickým posunem stojí a co to znamená pro globální investory?

Jak EU zakáže ruský plyn: Cesta k nezávislosti do roku 2027

22.05.2025, Autor: red

Evropská unie se připravuje na zásadní změnu v energetické politice – úplné ukončení dovozu ruského plynu do konce roku 2027. Příští měsíc Evropská komise představí právní opatření, která zahrnují i zákaz spotových kontraktů už do konce letošního roku. Jaké výzvy a příležitosti tento plán přináší a co to znamená pro Českou republiku?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Korejci bojují o Dukovany: Kasační stížnost jako poslední šance?

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaderná elektrárna Dukovany je v centru pozornosti. Korejská společnost KHNP, vítěz tendru na dostavbu nových bloků, čelí právnímu sporu s francouzskou EDF a chystá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Jaké jsou šance na úspěch a co to znamená pro energetickou budoucnost Česka?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sedmnáctý balík sankcí EU: Nový tlak na Rusko a jeho stínovou flotilu

21.05.2025, Autor: red

Evropská unie schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku, který cílí na 342 lodí tzv. stínové flotily a další subjekty obcházející dosavadní restrikce. Jaké jsou hlavní prvky tohoto balíku a co znamená pro Rusko, Evropu i Českou republiku? Pojďme se podívat, jak daleko může tento krok zkomplikovat život Kremlu.

Čínské firmy míří do Singapuru: Útěk před obchodní válkou, nebo strategický tah?

20.05.2025, Autor: red

Uprostřed přetrvávající obchodní války mezi Čínou a USA hledají některé čínské společnosti nové cesty, jak získat kapitál a rozšířit svůj vliv. Singapurská burza se stává jedním z atraktivních cílů – nabízí stabilitu, daňové výhody a přístup na asijské trhy. Co za tímto trendem stojí a jaké to může mít dopady?

Volby polského prezidenta: Test proevropské vlády nové vojenské mocnosti

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Prezidentské volby v Polsku, jejichž první kolo proběhlo 18. května 2025, jsou víc než jen výběrem nové hlavy státu. Jsou klíčovým testem pro současnou proevropskou vládu Donalda Tuska, která se snaží upevnit svou pozici po letech dominance konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Na co se zaměřit, když se rozhoduje o budoucnosti Polska v Evropě?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny pohonných hmot: Klesající trend a nejistá budoucnost

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

Ceny pohonných hmot v České republice jsou v květnu 2025 na nejnižší úrovni za poslední roky, což přináší úlevu motoristům i firmám. Jaké faktory za tím stojí a můžeme očekávat, že tento příznivý stav vydrží? Pojďme se podívat na vývoj, příčiny a možné scénáře do budoucna.

Superdávka v akci: Co přináší nová sociální reforma, kterou dnes podepsal prezident?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

16. května 2025 prezident Petr Pavel podepsal zákon o takzvané superdávce, která slibuje revoluci v systému sociálních dávek v České republice. Jde o sloučení čtyř dosavadních dávek do jedné, zjednodušení administrativy a zavedení nových pravidel, jako je majetkový test, či bonus za práci. Co to pro nás znamená a jaké změny můžeme očekávat?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama