Navzdory ještě nedávným očekáváním expertů se trh práce vyvíjí opačným směrem: nezaměstnanost klesá a zaměstnavatelé těžko shánějí nové lidi. Podle průzkumu, který v červenci pro personální agenturu Předvýběr.CZ zpracoval STEM/MARK, plánuje změnu práce jen každý pátý člověk.
Práci do konce roku rozhodně změní devět procent dospělých pracujících, dalších jedenáct procent respondentů s takovým výrokem spíše souhlasí. V zásadě je to stejné jako před covidem, firmy ale přitom shánějí rekordně více lidí.
Změnit práci plánují více ženy než muži (22,4 % versus 18,8 %) a lidé ve věku 30-44 let (26,4 %), zatímco ve skupině nad šedesát let se k tomu chystá jen 11,5 % pracujících. Novou práci chtějí lidé především z hlavního města Prahy (26,4 %), Moravskoslezského kraje a Vysočiny (oba regiony 25 %), na Olomoucku (23,3 %) a Královéhradecku (23,1 %). V Plzeňském kraji chce práci změnit jen 3,6 % lidí.
Dalších 27,5 % lidí o změně práce uvažuje. Překvapivě jenom menší část pracující populace (39,1 %) se domnívá, že na trhu je větší nabídka zajímavé práce.
Propouštění se lidé nebojí, díky kovidu si víc věří
Firmy s propouštěním ve svých plánech příliš nepočítají a projevuje se to i v očekáváních zaměstnanců: 75,9 % nemá strach z propouštění. S případným snížením výplaty namísto ztráty pracovního místa by souhlasilo jen 38,9 % dotázaných. Není k tomu důvod, zaměstnavatelé teď lidem nabízejí velmi slušné pracovní podmínky.
Koronavirová opatření přinesla zaměstnancům tři nejdůležitější zjištění: jak důležité jsou úspory pro horší časy (27,9 %), že práce není všechno (20,4 %) a 19,8 % lidí si teď víc věří, protože se ukázalo, že v práci dokážou obstát i ve složité situaci.
Online průzkum Českého národního panelu proběhl na reprezentativním vzorku 506 účastníků internetové populace ve věku od 18 do 64 let, kteří pracují.
FRANTIŠEK BOUDNÝ, ředitel personální agentury
Foto: Pixabay
Zdroj: e.vox