e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR – prosinec 2024 

15.01.2025, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Inflace v ČR – prosinec 2024 

Spotřebitelské ceny stouply v prosinci meziročně o 3 %, což pro srozumitelnost znamená, že na konci roku 2024 byly spotřebitelské ceny v průměru o 3 % vyšší než na konci roku předešlého.  K dispozici jsou ještě dvě čísla: během samotného prosince 2024 ceny klesly o 0,3 % a průměrná míra inflace za celý loňský rok (2024) byla 2,4 %. To je v řadě stejných údajů číslo nejnižší za posledních 6 let a tím asi nejlépe dokládá, že k utlumení růstu cen skutečně dochází. 

MěsícMeziroční CPI v %
Prosinec 20236,9
leden 20242,3
Únor 20242
Březen 20242
Duben 20242,9
Květen 20242,6
Červen 20242
Červenec 20242,2
Srpen 20242,2
Září 20242,6
Říjen 20242,8
Listopad 20242,8
Prosinec 20243,0

Meziroční srovnání

Za jediným číslem meziročního cenového indexu je ovšem nutné vidět na 700 druhů zboží a služeb, jejichž ceny se vyvíjely různě v různých částech roku. Některé klesaly, jiné stagnovaly, ale proti tomu tu byly ceny rostoucí a to poměrně silně: citelné to bylo zejména u bydlení a potravin. Celkově byly potraviny meziročně dražší o 1,7 %, přičemž nebylo možné přehlédnout například zdražení vajec o 36,3 % (v listopadu o 31,7 %), olejů a tuků o 16,9 % (v listopadu o 10,0 %), ovoce o 5,9 % (v listopadu o 2,8 %), čokolády o 28,0 % (v listopadu o 15,8 %) a nealkoholických nápojů o 5,9 % (v listopadu o 4,3 %). Další položky, které meziročně zatížily rozpočty domácností, souvisejí s bydlením. Stouplo nájemné z bytů o 6,2 %, běžná údržba bytů se prodražila o 4,1 %, vodné stouplo o 10,9 %, stočné o 13,4 %, ceny elektřiny o 8,0 %, tepla a teplé vody o 8,5 %.  Z klesajících cen v loňském roce lze připomenout zejména cenu zemního plynu, která klesla o 5,5 % a ceny pohonných hmot, které zlevnily za rok o 2,6 % (v listopadu o 7,6 %). Do mezroční inflace se promítly i ceny nových nemovitostí, neboť se z nich odvozuje cena vlastnického bydlení (tzv. imputované nájemné stouplo o 1,7 %). K poklesu došlo u ceny vína o 2,3 % a viditelně i u oděvů o 0,4 % a obuvi o 2,3 %. Naopak zdražily  stravovací služby o 6,4 %, ubytovací služby o 9,0 %. A dovolené all inclusive o 4,9 %. Ceny zboží vzrostly za rok celkově o 1,7 % a ceny služeb o 5,0 %.

Meziměsíční srovnání

Během samotného prosince 2024 spotřebitelské ceny celkově klesly o 0,3 %. Zasloužily se o to především ceny některých potravin, zejména, ovoce, zeleniny, masa a například vína, přičemž tato zlevnění byla celkově výraznější než růst cen některých jiných druhů potravin, například brambor nebo másla. Ceny zboží v prosinci úhrnem klesly o 0,5 %, ceny služeb zůstaly na úrovni měsíce listopadu. Zde stojí za zmínku, že zjišťování konkrétních cen se provádí každý měsíc ve zhruba 8.500 prodejnách včetně maloobchodních řetězců, kamenných prodejen asijských prodejců a dalších. Každý měsíc se zjistí kolem 30.000 konkrétních cen, přičemž zhruba jednu třetinu zjišťují terénní pracovníci přímo v prodejnách, další třetinu získávají statistici z pokladen supermarketů a zbývající ceny jsou sledovány centrálně neboť jsou pro celou republiku stejné (např. ceny cigaret), dají se zjistit z různých výkazů či z internetových nabídek. Šetření je stabilně rozděleno do 35 okresů, výběr respondentů má jasné sociodemografické parametry a probíhá každý měsíc od 1. do 20. dne. Metodicky je tedy dobře oščetřeno, aby celková čísla odpovídala situaci. 

PoložkaZa měsíc v %
Drůbeží maso-2,2
Vepřové maso-1,9
Sýry a tvaroh-1,0
Uzeniny-1,1
Lihoviny-2,5
Máslo+5,1
Branbory+10,9
Ovoce-2,8
Zelenina+1,8
Víno-5,5
Pivo-1,2
Zemní plyn-2,4

Mezinárodní srovnání

 Prom účely mezinárodního srovnání se používá ke zjištění inflace trochu jiná metodika, proto se také liší název výsledného produktu. HICP (harmonizovaný index spotřebitelských cen) ukazuje podle předběžných výpočtů za prosinec na  meziměsíční pokles cen o 0,3 % a meziroční růst o 3,3 % (v listopadu bylo tempo nižší: 3,1 %). Za celou Eurozónu (země, které platí společnou měnou) jsou k dispozici bleskové odhady Eurostatu, podle kterých byla v prosinci meziroční inflace celkově na úrovni  2,4 % (v listopadu 2,2 %). Konkrétní země jsou uvedeny v následující tabulce – nejvyšší byla meziroční inflace v prosinci v Chorvatsku (4,5 %), nejnižší v Irsku (1,0 %). 

ZeměHICP prosinec  2024
Eurozóna2,3
Belgie4,4
Česko3,3
Estonsko4,1
Finsko1,7
Francie1,8
Chorvatsko4,5
Irsko1
Itálie1,4
Kypr3,1
Litva1,8
Lotyšsko3,4
Lucembursko1,6
Malta2
Německo2,8
Nizozemsko3,9
Portugalsko3,1
Rakousko2,1
Řecko2,9
Slovensko3,1
Slovinsko2
Španělsko2,8

Zatímco v ČR máme k dispozici již konečné údaje o inflaci, v rámci EU se jedná o údaje předběžné. Zpracování podkladů z více zemí zabere pochopitelně víc času, ale údaje jsou to i tak velmi důležité. Využívají je jak centrální banky, tak i komerční instituce k analýzám vývojových trendů a odhadům budoucího vývoje. V tomto ohledu je velmi cenné i rozhodnutí Českého statistického úřadu, který bude v letošním roce zveřejňovat předběžný odhad indexu spotřebitelských cen. Poprvé se tak stane 6. února, kdy bychom měli mít odhad vývoje cen v lednu.   

Inflace – příčiny a důsledky, výhled

Ohlédnutí za uplynulým rokem je numericky uspokojivé. Růst cen zpomalil a umožnil centrální bance snížit úrokové sazby a tedy vytvořit větší prostor pro růst ekonomiky. Ke skutečnému oživení má však česká ekonomika ještě dost daleko a ani riziko inflace není zcela zažehnané. To ostatně dala centrální banka jasně najevo, když se rozhodla ponechat sazby minulý měsíc beze změny a přerušila tak jejich snižování. 

Silnými zdroji inflace byly ceny kolem bydlení a ceny ve službách – zejména ubytovacích, stravovacích a kulturních. Pokud jde o bydlení, jednou z příčin je dlouhodobý nedostatek bytů, který zvyšuje ceny nemovitostí i nájemné. Růst cen ve službách si lze vysvětlit tím, že poskytovatelé cítí stále dostatečně silnou poptávku a že zákazníci jsou ochotni vyšší ceny platit. Tento zdroj dodatečných příjmů není ovšem nekonečný. Za pozornost v této souvislosti rozhodně stojí růst nezaměstnanosti, který je zatím sice jen drobný, ale může být v krátké době nepříjemným průvodním jevem slabého růstu ekonomiky. Prognózy jsou sice stále ještě celkem optimistické, ale to se může v letošním roce snadno změnit. Lze si tedy přát, aby inflační tlaky polevily tak, že ČNB sníží dále úrokovém sazby, že tak učiní i komerční banky a že firmy z dostupnějších úvěrů zafinancují ekonomický růst. Nižší úrokové sazby by se samozřejmě dotkly nepříjemně i úročení vkladů v bankách, ale to by koneckonců mohl být impuls k vyšší spotřebě domácností.  

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace v ČR – březen 2025 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu stejně jako v únoru, tedy o 2,7 %. Meziměsíční tempo růstu cen zpomalilo na 0,1 %. I když to vypadá proti únoru jako téměř neznatelné změny, určité rozdíly jsou v tom, které ceny rostly a které naopak klesaly. Březnový vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, které tuto tendenci vykazují již delší dobu. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace služeb zůstává poněkud problematická

05.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vykázaly tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu března meziměsíční nárůst o 0,1 %, což by odpovídalo meziroční inflaci v tempu 2,7 %, tedy stejně jako v únoru. Jedná se o mírně vyšší výsledek, než očekával trh (2,5 %) i Česká národní banka (2,6 %). Za celé letošní první čtvrtletí tak průměrná inflace dosáhla hodnoty 2,7 %. Česká koruna sice vykazuje oslabení, nicméně jelikož stejný pohyb předvádí například i polský zlotý, nejedná se patrně o reakci na českou inflaci.

Skupina DHL a Temu podepsaly memorandum o porozumění na podporu místních podniků

04.04.2025, Autor: red

Skupina DHL, přední světová logistická společnost, podepsala memorandum o porozumění s e-commerce tržištěm Temu, aby prohloubila spolupráci a dále rozšířila své úspěšné partnerství. Cílem dohody je posílit spolupráci a lépe podpořit místní malé a střední podniky (MSP) na zavedených trzích i na trzích, které rostou, jako je východní Evropa a Blízký východ. Obě strany se zavázaly podporovat obchodování v souladu s předpisy a udržitelné postupy.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Cena mědi zbořila strop

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívá měď investiční horečku, která nemá obdoby.  Cenný kov nedávno překonal významnou úroveň hranici 5 USD za libru, a to na pozadí pokračující hrozby vysokých dovozních cel do USA. Kov tak potvrzuje svou důležitou roli v mezinárodním obchodě a dodavatelských řetězcích, které se právem obávají negativních dopadů této obchodní politiky. Může hodnota mědi na trzích dále růst? Jaké klíčové faktory ovlivňují krátkodobě i dlouhodobě vývoj ceny u tohoto kovu? 

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama