Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vykázaly tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu března meziměsíční nárůst o 0,1 %, což by odpovídalo meziroční inflaci v tempu 2,7 %, tedy stejně jako v únoru. Jedná se o mírně vyšší výsledek, než očekával trh (2,5 %) i Česká národní banka (2,6 %). Za celé letošní první čtvrtletí tak průměrná inflace dosáhla hodnoty 2,7 %. Česká koruna sice vykazuje oslabení, nicméně jelikož stejný pohyb předvádí například i polský zlotý, nejedná se patrně o reakci na českou inflaci.
Meziměsíčně rostly nejsvižněji ceny potravin, alkoholu a tabáku (0,8 %), služeb (0,2 %), méně pak zboží (0,1 %), zlevňovaly naopak energie (-1,3 %).
V meziročním vyjádření byla inflace nejsilnější taktéž u potravin, alkoholu a tabáku (5,9 %), ve službách (4,5 %), následuje zboží (1,6 %) a hluboko v deflaci zůstávají energie (-4,9 %).
Aktuální data o inflaci příliš povzbudivě nevypadají. Souhrnný meziměsíční cenový růst o 0,1 procenta sice v březnu lze považovat za „normální“, jeho struktura je ovšem tentokrát značně nestandardní. Směrem dolů jej totiž výrazně stahují energie, což je sice samo o sobě dobrá zpráva, nicméně zároveň to znamená, že jiné kategorie musely nestandardně zdražovat. Při odhlédnutí od energií pak meziměsíční inflace dosáhla 0,3 %, což už tak pozitivně nevypadá. Velkou roli zde sehrály potraviny, což sice v březnu nebývá běžné, nicméně z pohledu celkových inflačních tlaků to není důvod k velké nervozitě, jelikož ceny potravin jsou notoricky nespolehlivé. Ve zdražování ovšem pokračují také služby, a to navzdory tomu, že v březnu obvykle s koncem zimní turistické sezony dochází ke zlevňování rekreací. Na detailnější rozbor si budeme muset počkat do zveřejnění zpřesněného odhadu, nicméně v tuto chvíli se zdá, že sektor služeb zůstává z pohledu inflace problematický. ČNB tak podle nás rozhodně nic nezkazila, když na posledním zasedání zachovala úrokové sazby beze změny.
Vít Hradil, hlavní ekonom Investika a.s.
Foto: Pixabay
Zdroj: Investika a.s