Úvěr poskytnutý na výstavbu bytů z peněz Státního fondu podpory investic by se měl zvýšit z osmdesáti na devadesát procent nákladů na výstavbu
.
Minimální výše úvěru na modernizaci se zvýší ze 30 000 korun na 50 000 korun, maximální z 300 000 korun na 600 000 korun. U pořízení rodinného domu vzroste o 400 000 korun na 2,4 milionu korun. Na pořízení bytu nebo družstevního podílu v bytovém družstvu stoupne z 1,2 milionu na dva miliony korun. Počítá s tím návrh nařízení vlády, které by měla projednat v pondělí. Pokud ho schválí, v účinnost vstoupí od ledna.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které návrh předložilo, předpokládá, že po upravení podmínek bude zájem o výstavbu nájemních bytů o třicet procent vyšší, přičemž současné disponibilní zdroje fondu by tento zájem měly pokrýt.
„Nájemní bydlení je významnou formou bydlení, která má umožnit bydlení s relativně nízkými měsíčními náklady včetně možnosti měnit místo trvalého pobytu. Nájemní byty jsou nezastupitelné pro bydlení seniorů, ale i mladých lidí,“ uvádí MMR v předkládací zprávě. Podle něj jde především o seniory a osoby se zdravotním postižením a pro osoby s nízkými příjmy, ale také startovacího nájemního bydlení pro osoby do třiceti let.
Výdaje Státního fondu podpory investic (SFPI) příští rok meziročně klesnou o 16,5 procenta na 3,44 miliardy korun. Příjmy jsou naplánovány na 2,04 miliardy korun při meziročním nárůstu téměř o dvě třetiny. V roce 2022 mají příjmy i výdaje klesnout, v roce 2023 by měly stagnovat. SFPI byl letos přejmenován ze Státního fondu rozvoje bydlení, rozšířil svoji působnost o cestovní ruch.
Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) shromažďoval peníze určené na podporu bydlení. Hospodařil s vlastními penězi a rozděloval i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem bylo podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.
ČTK