e-news.cz - kurzy
Reklama

Finanční úřady začnou nabízet on-line služby, mění se sankce

02.01.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Finanční úřady začnou nabízet on-line služby, mění se sankce

Změny v daňovém řádu, které jsou od včerejšího dne účinné, umožní spuštění on-line služeb finančních úřadů, tzv. portálu Moje daně. Ten nabídne komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické přítomnosti.
Přes portál bude možné podat přiznání ke všem daním a každý poplatník v systému bude mít osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost. V systému bude také služba automatického vyplňování daňových formulářů. Novela také například zjednodušuje kontrolní postupy nebo výrazně upravuje systém sankcí.
Zároveň řád automaticky prodlužuje lhůty při podání daňového přiznání elektronicky, tedy o jeden měsíc do konce dubna. Využít to bude přitom možné již při podání daňového přiznání za loňský rok.
Dále změna přináší firmám automatický nárok na zálohu na odpočet DPH ve výši, kterou správce daně nehodlá prověřovat. „Plátci DPH tak dostanou možnost disponovat dříve finančními prostředky, které za stávající právní úpravy zůstaly ve státní kase neúměrně dlouho,“ uvedl partner PwC Česká republika Martin Diviš.
Novela také umožňuje při vymáhání zajišťovacích příkazů využít nejen exekuci, která může fungování firmy ohrozit, ale i prohlášení o majetku nebo zástavní právo. V případě prohlášení o majetku nebude ochromena činnost firmy tím, že by neměla přístup ke svým penězům.
Daňový řád rovněž zavádí možnost individuálního prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, což dosud nebylo možné. Snižuje také veškeré sankce o šest procentních bodů na úroveň podle občanského zákoníku. Dosud byly sankce na úrovni základní úrokové sazby České národní banky navýšené o čtrnáct procentních bodů, tedy aktuálně na 14,25 procenta. Současně se zvyšuje částka, od níž vzniká sankční úrok, na tisíc korun. Podle odborníků jde o první zásadní změnu nastavení sankčního systému správy daní.
V souvislosti s elektronizací správy novela také zavedla v případě identifikovaných osob podle zákona o dani z přidané hodnoty povinnost elektronické formy podání v oblasti daně z přidané hodnoty. Jde zejména o přihlášku k registraci, daňové přiznání a kontrolní a jiná hlášení.
Nově jsou rovněž v rámci daňové kontroly připuštěny dálková forma komunikace zejména při jejím zahájení a ukončení. Díky tomuto opatření se podle MF zkrátí jednotlivé fáze daňové kontroly.
ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Vatikán v obležení: Skandál s praním peněz otřásá důvěrou

12.08.2025, Autor: Josef Neštický

Vatikán čelí nové vlně kritiky kvůli obviněním z praní špinavých peněz, která znovu otevřel bývalý auditor Libero Milone. Manipulace bankovních převodů a nedostatek transparentnosti – je to opravdový skandál, nebo pouhá spekulace?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko ruší nákup stíhaček F-35

11.08.2025, Autor: Josef Neštický

Španělsko v srpnu definitivně zrušilo plány na nákup amerických stíhaček F-35 Lightning II a místo toho vsadilo na evropské projekty. Je to krok k větší strategické autonomii Evropy, nebo riskantní sázka na nejistou budoucnost?

EU odloží odvetná cla vůči USA o půl roku

08.08.2025, Autor: Josef Neštický

Evropská unie odložila zavedení odvetných cel na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur o půl roku, což dává prostor pro další jednání po červencové obchodní dohodě. Je to krok k uklidnění napětí, nebo jen krátká přestávka před dalším kolem obchodní bitvy?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Italský sen za 13,5 miliardy eur se blíží k realitě

08.08.2025, Autor: Marek Hájek

Itálie 6. srpna 2025 konečně získala definitivní schválení projektu mostu na Sicílii, monumentálního díla za 13,5 miliardy eur, které má propojit pevninu s ostrovem. Po desetiletích odkladů a sporů se zdá, že tento „most, který nikdy nebude,“může skutečně vzniknout.

Dioptrické brýle s automatickým ostřením

07.08.2025, Autor: Vojtěch Benda

Nová technologie optických čoček založená na principu tekutých krystalů umožní, aby se brýle samy přizpůsobily tomu, na co jejich uživatel kouká. To by mohlo zbavit lidi potřeby střídat brýle nebo si zvykat na multifokální čočky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hotely versus Booking.com: Boj o spravedlnost, nebo hra o peníze?

06.08.2025, Autor: Laura Šuleková

Tisíce hotelů po celé Evropě, včetně těch českých, se rozhodly vzít spravedlnost do vlastních rukou. V hromadné žalobě proti gigantu Booking.com požadují odškodné za dlouholeté neférové praktiky. Je to ale skutečně boj o princip, nebo spíš o tučné finanční kompenzace?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama