Finanční správa v rámci úsporných opatření uvažuje o omezení provozu na až pětatřiceti územních pracovištích.
Vyplývá to z vyjádření generální ředitelky Generálního finančního ředitelství Tatjany Richterové po setkání s novináři.
Finanční správa následně na dotaz ČTK uvedla, že dosud s konečnou platností neurčila, o jaká pracoviště půjde. Finanční správa má v současnosti zhruba 200 územních pracovišť. Proti omezení provozu pracovišť je Svaz měst a obcí.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve při interpelacích v Poslanecké sněmovně odmítla, že by plánovala některá územní pracoviště finančních úřadů přímo zrušit.
Podle Kláry Křehlové z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství musí finanční správa přijmout v souvislosti s přípravou státního rozpočtu na příští rok úsporná opatření, a to od ledna 2020. „Jednou z oblastí navrhovaných úspor je…úprava provozní doby vybraných územních pracovišť finančních úřadů. Dosud nedošlo ke konečnému určení těchto pracovišť,“ uvedla.
Dodala, že Finanční správa o podobných změnách vždy informovala starosty a představitele obcí. „V tomto případě nebude postupovat jinak. Jakmile bude odsouhlasen konečný návrh územních pracovišť finančních úřadů, u kterých je navrhována úprava provozní doby, budou tyto návrhy projednány se starosty dotčených obcí a současně bude informován i Svaz měst a obcí,“ uvedla.
„Omezení činnosti těchto spíše malých územních pracovišť může dělat problémy drobným poplatníkům a osobám, které nekomunikují elektronicky,“ upozornil daňový poradce a partner společnosti Grinex Czech Republic Richard Jahoda. „V kontextu novely zákona o EET, kde se zavádí offline režim s cílem ulehčit život drobným živnostníkům, se jeví omezení územních pracovišť jako kontraproduktivní a – jako v poslední době vždy – na úkor poplatníka,“ dodal. Správa by se tak podle něj měla zaměřit především na vyšší efektivitu práce a zmodernizovat svou technologii a pracovní postupy.
Ministerstvo financí navrhuje v první verzi rozpočtu, o které bude v pondělí jednat vláda, krácení počtu míst u ústředních orgánů ministerstev o deset procent, u organizačních složek státu o pět procent, u příspěvkových organizací, zaměstnanců soudů a státních zastupitelství, civilních zaměstnanců v bezpečnostních sborech, zaměstnanců Krajských hygienických stanicí, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy o tři procenta. Zároveň by úřady měly snížit provozní výdaje na nákup materiálu, vody, paliv a energií.
ČTK