Apogeo
Reklama

Exportéři: EGAP a ČEB by především měly fungovat efektivně

09.12.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Exportéři: EGAP a ČEB by především měly fungovat efektivně

Exportním firmám nezáleží na tom, jaké bude institucionální uspořádání státních agentur na podporu exportu.

Chtějí, aby tyto finanční nástroje státu fungovaly efektivně a domácí exportéři měli stejné podmínky, jaké mají v souboji o zakázky jejich zahraniční konkurenti. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy.

Státem financovaných účastníků ekonomické diplomacie je celkem deset, například CzechTrade, Česká exportní banka (ČEB), EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost), ČMZRB (Českomoravská záruční a rozvojová banka), CzechInvest, Česká centra či Česká rozvojová agentura. Jejich provozní náklady dosahují ročně 2,2 miliardy korun.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) tento týden kritizoval současný systém podpory exportu. Systém je podle něj třeba zefektivnit. „Jsem přesvědčen, že tyto instituce mají být v gesci Ministerstva financí. Jen EGAP nás příští rok bude stát 4,7 miliardy korun,“ uvedl premiér na úterním setkání lídrů českého exportu. Obě instituce by podle něho měly být spojené.

„O změnách týkajících se EGAP a ČEB se hovoří dlouhodobě. Vláda by měla konečně rozhodnout, zda chce umožňovat využívaní ČEB a EGAP jako institucí podporujících export do rizikových teritorií. Apelovali jsme na minulou vládu a apelujeme i na novou,“ uvedl Miroslav Diro z Hospodářské komory.

Nová vláda by určitě měla podle mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Evy Veličkové urychleně realizovat reformu ČEB a EGAP. Podnikatelé potřebují především jistotu a předvídatelnost při přípravě exportních projektů. „Dobře fungující exportní financování a pojištění povede k větší konkurenceschopnosti našich podniků vůči jejich zahraničním kolegům. Naší dlouhodobou prioritou je podporovat taková reformní opatření, která znemožní zneužívání systému a zároveň nepovedou ke ztížení přístupu k této formě podpory,“ dodala Veličková.

To hlavní, co exportéři žádají, jsou stejné podmínky, jaké mají v souboji o zakázky jejich zahraniční konkurenti. Všechny vyspělé země pomáhají totiž zákazníkům svých exportérů získávat úvěry. „Do některých teritorií bez těchto aktivit je téměř nemožné dodávat. Pro firmy není ani tak podstatné institucionální uspořádání, ale spíš efektivnost fungování finančních nástrojů, tedy uživatelsky přátelský systém včetně účinného monitoringu jednotlivých obchodních případů,“ řekl Diro.

Systém podpory exportu mají všechny země OECD. Primárním nástrojem jsou státní pojišťovny, sekundárním státní banky. Nejrozvinutější země mají obojí. Příkladem mohou být Německo, Finsko, Japonsko nebo Korea. Jednou z nejvyspělejších zemí v podpoře exportu z OECD je dnes Německo, jehož firmy jsou v řadě zemí největšími konkurenty českých exportérů.

Podle zprávy, kterou v únoru projednala vláda, klesl podíl problémových úvěrů ČEB na konci loňského roku na 43 procent. Na konci roku 2015 tvořily nestandardní, pochybné či ztrátové pohledávky banky 42,2 miliardy korun, tj. 51,8 procenta. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Některé problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie.

ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Evropský zákon o souborech cookie narušil internet. Brusel to chce napravit

24.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropský zákon o souborech cookie měl chránit naše soukromí, ale místo toho mnohé z nás spíš rozčílil nekonečnými vyskakovacími okny. Brusel teď přiznává, že pravidla narušila internet, a hledá způsob, jak je napravit. Podaří se najít rovnováhu mezi ochranou dat a funkčním online prostředím?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Bílý dům: USA budou podle dohody kontrolovat algoritmus TikToku

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Konec dlouholetého sporu mezi USA a Čínou o TikTok je na obzoru. Jak oznámil Bílý dům, americké konsorcium přebírá kontrolu nad algoritmem a daty této populární sociální sítě na americkém trhu. Je to vítězství národní bezpečnosti?

Trump znovu vyzval evropské spojence, aby přestali nakupovat ruskou ropu

23.09.2025, Autor: red

Americký prezident Donald Trump znovu vyzval evropské spojence, aby okamžitě přestali nakupovat ruskou ropu. Tento apel přichází v době, kdy Evropská unie už výrazně omezila svou závislost na ruských energiích, ale některé země stále váhají. Jaké jsou skutečné dopady tohoto tlaku?

Nové sankce EU: Úder stínové flotile a kryptoměnám

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropská komise přichází s dalším balíčkem sankcí, který cílí na ruskou stínovou flotilu a poprvé i na kryptoměny. S více než 560 sankcionovanými loděmi a odhalením transakcí za desítky miliard dolarů se EU snaží utnout Rusku klíčové zdroje příjmů. Dokáže ale tato strategie skutečně zastavit obcházení sankcí?

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Důvěra na prvním místě: Co si říkají páry, které si opravdu věří?

22.09.2025, Autor: Marek Hájek

Jaké je tajemství pevných vztahů? Podle harvardských psychologů, jako jsou Dr. Robert Waldinger a Dr. Holly Parker, spočívá klíč k hluboké důvěře v pravidelných rozhovorech o deseti klíčových tématech. Pojďme se podívat, co nám věda radí a jak to funguje v českých domácnostech.

Španělská obrana v pasti: Embargo na Izrael a výzva za 2 miliardy dolarů

22.09.2025, Autor: Josef Neštický

Španělské ministerstvo obrany čelí složité situaci. Po zavedení zbrojního embarga vůči Izraeli musí nahradit klíčové vojenské technologie, což může stát až 2 miliardy dolarů. Jaké jsou důvody tohoto kroku a co to znamená pro španělskou armádu i evropský obranný průmysl?

Nvidia v šoku: Čína zakazuje AI čipy a CEO je „zklamán“

21.09.2025, Autor: Josef Neštický

Generální ředitel Nvidie Jensen Huang vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Číny zakázat prodej špičkových AI čipů jeho společnosti, včetně modelu RTX Pro 6000D. Tento krok přichází v době, kdy geopolitické napětí mezi USA a Čínou stále více ovlivňuje technologický trh. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dánové stupňují boj proti byrokracii EU

21.09.2025, Autor: Josef Neštický

Dánsko se rozhodlo vzít byrokracii v Evropské unii za pačesy. S odhady administrativních nákladů dosahujících stovek miliard eur ročně a s ambiciózními plány na jejich snížení se Kodaň stává hlasem změny. Co to znamená pro české firmy a jaké jsou rizika tohoto boje?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama