Představenstvo ČAK se ostře ohradilo proti neoprávněným plošným odposlechům ve výslechových místnostech ve vazební věznici v Brně-Bohunicích, kde standardně probíhaly porady obhájců s obviněnými klienty.
Vyzvalo zároveň ministra spravedlnosti, aby zahájil případné kárné řízení s osobami, které porušily trestní řád. Případem se bude rovněž zabývat sněmovní komise pro kontrolu odposlechů.
„Pokud se tomu skutečně tak stalo, šlo o zjevné porušení práv garantovaných mezinárodními smlouvami a Listinou základních práv a svobod a bylo to učiněno institucionálním postupem osob, jimž je uloženo hájit zákon a které si musely být vědomy nelegálnosti svého postupu,“ uvedla ČAK ve svém tehdejším vyjádření.
Podnět na kárná řízení
Celou událostí zabývalo i představenstvo ČAK na své 2. schůzi v novém volebním období. Předseda výboru pro odbornou pomoc a ochranu zájmů advokátů Marek Nespala předložil řadu doporučení tohoto výboru, které bude představenstvo, zejména předseda Robert Němec, ve spolupráci s trestněprávními specialisty v představenstvu – Petrem Tomanem, Tomášem Sokolem a Lukášem Trojanem – realizovat. Česká advokátní komora také podá podnět ministru spravedlnosti k prošetření věci a případnému zahájení kárného řízení s dotčenými představiteli justice, kteří namísto toho, aby zákon sami hájili a dodržovali, se mohli dopustit vědomě nelegálního postupu.
„Společně s tajemníkem ČAK Petrem Čápem jsme písemně požádali ředitele Vazební věznice v Brně – Bohunicích o informaci, kolik takových jednání mezi advokáty a klienty proběhlo a nyní jsme vyzvali i advokátky a advokáty, kteří se v dotčeném období, tedy od 7. 11. 2018 do 7. 5. 2019 účastnili porad s klienty ve vazební věznici v Brně-Bohunicích, aby o této skutečnosti ČAK informovali,“ říká Němec, s tím, že představenstvo ČAK bude advokátní i neadvokátní veřejnost o dalším svém postupu a průběhu šetření informovat.
O případu bude jednat i komise pro odposlechy
Situací se bude zabývat i poslanecká komise pro odposlechy. V reakci na zvolení nové předsedkyně Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací Kláry Kocmanové (Piráti) Poslaneckou sněmovnou na 4.schůzi, požádal člen stálé komise, poslanec Marek Novák (ANO) o bezodkladné svolání této komise a zařazení bodu: „Povolení odposlechů výslechových místností vazební věznice v Brně-Bohunicích“.
Již dříve poslanec Novák upozornil na nestandardní situaci v kauze kriminalisty Vladimíra Machaly, kdy Městský soud v Brně povolil na půl roku orgánům činným v trestním řízení sledování osob a věcí prostorovými odposlechy deseti výslechových místností vazební věznice v Brně-Bohunicích, kam se Machala mohl dostavit.
V těchto místnostech, uvedl ve svém zdůvodnění poslanec Novák, probíhaly kromě výslechů i hovory obviněných s právními zástupci, kdy ve vazební věznici není možné tyto porady uskutečnit v jiných prostorech. Kromě odposlechů sledující podezřelé v kauze Stoka tak byly po dobu půl roku nahrány i tyto rozhovory. „Je zjevné, že tyto záznamy byly pořízeny nad rámec účelu, pro který byly prostorové odposlechy povoleny, a v případě, že nebyly v souladu s ustanoveními trestního řádu zničeny, došlo k prolomení ústavního práva na obhajobu v trestním řízení,“ uvedl Novák.
Podle něj jde o závažné pochybení Městského soudu v Brně. Proto by se jím měla parlamentní stálá komise pro odposlechy věnovat bez odkladu již na své první schůzi hned po volbě svého vedení. Na jednání by měly být také přizvaní představitelé ČAK, Ministerstva spravedlnosti a státního zastupitelství.
Foto: Pixabay
Zdroj: Dušan Šrámek