Budoucí čeští europoslanci by se podle zástupců podnikatelů měli zasadit o zachování otevřeného trhu v EU.
Měli by bojovat proti ochranářským tendencím některých zemí unie. Zástupci Hospodářské komory, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svazu průmyslu a dopravy to při společné debatě v Praze sdělili lídrům kandidátek největších stran, které se nominovaly do květnových voleb do Evropského parlamentu.
„EU musí být otevřený trh, který se nepoddá protekcionistickým tendencím,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Jako příklad takovýchto tendencí uvedl opatření týkající se řidičů kamionů. Podnikatelé rovněž požadují zachování principu svobody služeb a přeshraničního pohybu pracovníků.
Ohrožování unijního trhu nefér obchodními praktikami, například dumpingovými cenami, je podle podnikatelů třeba přiměřeně použít nástroje na ochranu obchodu a zachovat rovné konkurenční prostředí.
Prezident podnikatelské a zaměstnavatelské konfederace Jan Wiesner by kvůli nedostatku kvalifikovaných absolventů středních škol uvítal unijní investice do vzdělávání se zaměřením na odbornou přípravu. EU by měla rovněž usnadnit přístup takovýchto zaměstnanců ze třetích zemí na unijní pracovní trh.
Chystaný přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „musí brát v potaz technologický rozvoj, reálné možnosti členských států a nesmí ohrožovat konkurenceschopnost evropského průmyslu“. Rafaj zdůraznil také požadavek zaměstnavatelů na volný a bezpečný pohyb dat v rámci EU.
Debatu, které se zúčastnili například europoslanci Dita Charanzová (ANO), Jan Zahradil (ODS), Kateřina Konečná (KSČM) nebo Luděk Niedermayer (TOP 09), uspořádala Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE).
ČTK