e-news.cz - kurzy
Reklama

Dopady ESG reportingu, aneb stíháte implementovat ESG včas?

22.10.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Dopady ESG reportingu, aneb stíháte implementovat ESG včas?

V posledních letech se environmentální, sociální a governance faktory (ESG) staly nedílnou součástí nefinančního reportingu firem. Společnosti jsou stále častěji nuceny prokazovat, jak jejich činnost ovlivňuje životní prostředí, společnost a jakým způsobem dodržují zásady transparentního a odpovědného řízení.

Zatímco dříve byl ESG reporting vnímán spíše jako dobrovolný nástroj pro zlepšení reputace, dnes se jedná o zákonnou povinnost. Tento článek se zaměřuje na dopady ESG reportingu, termíny pro jeho implementaci a možné sankce za jejich nedodržení.

ESG reporting a jeho význam

ESG reporting umožňuje společnostem informovat investory, zákazníky a další zainteresované strany (např. zaměstnance, dodavatele) o jejich přístupu k otázkám udržitelnosti. Tento typ reportingu je dalším měřítkem dlouhodobé výkonnosti společnosti, její odpovědnosti a připravenosti na rizika spojená s klimatem, společností nebo správou a řízením firmy.

V rámci Evropské unie nabyl ESG reporting na významu zejména po přijetí směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Tato směrnice rozšiřuje povinnost zveřejňování nefinančních informací a zavádí nové standardy. Nová pravidla budou aplikována na širší okruh firem, včetně malých a středně velkých podniků.

Na koho povinnost ESG reportingu dopadá?

Povinnost ESG reportingu bude zaváděna v několika vlnách:

První vlna: Od roku 2025 budou muset podniky veřejného zájmu (banky a finanční instituce) a kótované společnosti s více než 500 zaměstnanci zveřejňovat data za fiskální rok 2024. Pro tyto entity není nefinanční reporting novinkou, protože obdobná povinnost na ně dopadala již podle směrnice NFRD. Nová směrnice CSRD však přináší změny.

Druhá vlna: V roce 2026 by měly zveřejnit data za fiskální rok 2025 firmy, které splňují alespoň dvě ze tří následujících kritérií: (i) mají více než 250 zaměstnanců, (ii) hodnota jejich rozvahových aktiv je vyšší než 500 milionů Kč a (iii) jejich čistý obrat přesahuje 1 miliardu Kč.

Třetí vlna: Od roku 2027 bude ESG reporting povinný pro malé a střední podniky kótované na burze, které budou reportovat data za fiskální rok 2026.

Čtvrtá vlna: Poslední povinnost dopadne na podniky ze třetích zemí, které budou muset zveřejnit data za fiskální rok 2028 v roce 2029.

Je důležité zmínit, že povinnost sběru ESG dat se může vztahovat i na malé a střední podniky, pokud jsou součástí subdodavatelského řetězce velkých firem. Tyto podniky musí pro výpočet uhlíkové stopy velkých firem poskytovat svá data. Malé a střední podniky, které ESG reporting dobrovolně implementují, mohou navíc získat konkurenční výhodu na trhu.

Sankce za nedodržení povinností

Nedodržení povinností ESG reportingu může vést k řadě sankcí, které se liší podle konkrétních zákonů a předpisů v jednotlivých zemích. V rámci CSRD mají členské státy EU pravomoc definovat konkrétní sankce, mezi které obvykle patří:

Finanční sankce – Mnohé země uvalují vysoké pokuty za nesplnění povinnosti zveřejnit ESG report. Tyto pokuty mohou být pevně stanovené nebo vypočítávané na základě obratu společnosti.

Vyloučení z trhu – V krajních případech může dojít k vyloučení společnosti z veřejných zakázek nebo investičních příležitostí, pokud neplní ESG povinnosti.

Reputační rizika – Neplnění ESG reportingu nejenže představuje právní rizika, ale může vést také k významnému poškození reputace. Investoři stále častěji vyhledávají společnosti splňující ESG kritéria, a jejich nedodržování může snížit důvěru investorů i obchodních partnerů.

Právní důsledky – V některých případech může nedostatečný reporting vést k žalobám, zejména pokud způsobí finanční ztráty investorům nebo poškození životního prostředí.

Omezený přístup k bankovnímu financování – Firmy, které neplní ESG regulace, mohou mít omezený přístup k financování, protože jsou vnímány jako rizikovější. Banky nechtějí být vystaveny dodatečným regulatorním požadavkům, což může ovlivnit jejich reputaci.

Závěr

ESG reporting se stává nedílnou součástí moderního podnikání. Firmy se musí připravit na to, že ESG reporting nebude pouze dobrovolnou záležitostí, ale povinným požadavkem se stanovenými termíny a možnými sankcemi za jeho nedodržení. Splnění těchto požadavků se stává klíčovým faktorem nejen pro dodržení zákona, ale i pro dlouhodobý růst a udržení konkurenceschopnosti na trhu.

S čím vám umí PKF APOGEO pomoci?

Součástí  služeb je také oblast ESG, ve které vám můžou pomoci s:

  1. identifikací nepříznivých dopadů na životní prostředí,
  2. kontrolou a nastavením vnitřních systémů, řízení rizik, procesů, hodnot, postojů a firemní kultury,
  3. identifikací dodavatelského řetězce,
  4. výpočtem uhlíkové stopy,
  5. nastavením strategie udržitelnosti,
  6. implementací a komunikací ESG strategie a tvorbu ESG reportingu.

Jan Rožumberský, ESG Consultant, PKF APOGEO Advisory

Foto: Pixabay

Zdroj: PKF APOGEO Advisory


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová podpora v nezaměstnanosti usnadní kariérní změny

10.03.2025, Autor: Z blogosféry

Flexinovela Zákoníku práce, která v pátek prošla schválením v poslanecké sněmovně a míří do senátu, obsahuje mimo jiné velmi důležitý celkový redesign podpory v nezaměstnanosti a podpory v rekvalifikaci. 

Únorová inflace příliš nepotěšila

06.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostly tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu února meziměsíčně o 0,2 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,7 %. Tento výsledek byl v souladu s očekáváním trhu a jen nepatrně vyšší, než předpokládala Česká národní banka (2,6 %).

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama