Kdo nedodržel všechny povinnosti při placení daní, za což mu byla vyměřena pokuta, úroky či penále, může od minulé soboty požádat o jejich prominutí. V rámci takzvaného daňového milostivého léta finanční správa vyhoví všem dlužníkům, kteří splní základní povinnosti.
Nutné je především uhradit původní částku, kterou měl daný člověk na daních zaplatit, zbytek mu již stát promine. Státní kasa kvůli tomuto zákonu přijde o stovky milionů korun, zhruba stejná částka by ovšem podle odhadu Ministerstva financí měla do veřejných rozpočtů dorazit právě díky doplacení původní částky daně.
„Jde o zcela mimořádný prostředek, který by měl pomoci dlužníkům z dluhových pastí. Celý systém je navíc nastaven tak, aby nebyl zneužitelný, a neměl by přitom ani zatížit státní kasu,“ komentuje Vít Křivánek, partner a vedoucí oddělení daňových sporů ze společnosti BDO.
Od soboty 1. července lze žádat o prominutí dluhů, podle Víta Křivánka nejlépe přes jednoduchý interaktivní webový formulář přímo na webu finanční správy.
Další možností je osobní podání na úřadě, zaslání poštou, emailem, nebo prostřednictvím datové schránky, či skrze portál MOJE daně, který provozuje finanční správa. „Nejpozději od poloviny srpna zároveň půjde na tomto webu získat přehledný seznam dlužných částek. Vyjma toho lze o evidenci nedoplatků u správce daně kdykoliv požádat přímo finanční úřad,“ doporučuje Vít Křivánek.
Žádosti lze podávat až do 30. listopadu 2023, kdy daňové milostivé léto skončí. Aby se předešlo riziku spekulací se záměrným nesplácením daňových dluhů, půjde o prominutí těch, které vznikly do 30. září 2022. Na novější se zákon nevztahuje.
Odpuštění se bude týkat pokuty za opožděné podání daňového přiznání, dále úroku z prodlení, úroku z posečkané částky, penále a také nákladů řízení včetně těch exekučních. „Lze si představit i další pokuty, které mohly být dlužníkům odpuštěny, jako například pokuta za neoznámení osvobozeného příjmu, na ty ale již zákon nemyslí,“komentuje Vít Křivánek. Toto mimořádné odpuštění se bude týkat výlučně fyzických osob. Právnickým osobám daňové dluhy odpuštěny nebudou.
Výjimku z možnosti mimořádného odpuštění tvoří daňové dluhy, které jsou vymáhány soudním exekutorem nebo dle zákona o mezinárodní pomoci při vymáhání některých finančních pohledávek.
Na rozdíl od předchozích milostivých let lze využít splátkový kalendář
U dlužných částek vyšších než 5 tisíc korun lze požádat o rozložení platby na splátky. „Jde o 12 pravidelných měsíčních splátek – každá se svou splatností v poslední den daného měsíce. První splátku bude nutné uhradit do 30. listopadu 2023. V tomto směru je nutné upozornit, že pozdní úhradou byť jedné splátky dojde automaticky ke zrušení tohoto režimu a možnosti odpuštění výše uvedeného příslušenství daně,“ upřesňuje Vít Křivánek z BDO.
Zákon navíc odpustil i daně samotné, pokud šlo o minimální dlužné částky
Kromě výše zmíněných nedoplatků zákon již v den nabytí účinnosti prominul také daň samotnou těm lidem, kteří dlužili pouze drobný obnos. Šlo o bagatelní částky na daňových jistinách, konkrétně nedoplatky nepřesahující 30 korun v případě daně z nemovitých věcí, respektive 200 korun v ostatních případech.
„Důvodem pro takto nízké limity je, že daňové milostivé léto není koncipované jako hromadná daňová amnestie, ale jako možnost ‚očistit‘ stávající evidenci daní o bagatelní dluhy, s jejichž správou jsou spojeny vyšší náklady, než by bylo samotné inkaso z těchto dlužných částek,“ doplňuje Vít Křivánek z BDO.
Mimořádný zánik bagatelních nedoplatků se přitom dotkl všech daňových subjektů bez výjimky, tedy i právnických osob.
Dopad na státní kasu má být neutrální
Fiskální dopad připravovaného milostivého léta by měl být podle ministerstva financí neutrální. Na jedné straně dojde na k negativnímu dopadu na veřejné rozpočty v řádu stovek milionů korun. Tento výpadek by měl být na druhé straně úměrně kompenzován stovkami milionů korun inkasovaných v podobě uhrazení dlužných jistin daně.
„Daňové milostivé léto může pomoci až desítkám tisíc dlužníků, úřadům navíc ubere papírování a nezatíží státní kasu. Jako jedinou výtku bych proto viděl jen to, že působnost zákona mohla být širší. Například zbytečně opomíjí podnikatele v jednočlenných společnostech s ručením omezeným, ve kterých zastávají roli jediného vlastníka a jednatele, a zároveň se milostivé léto mohlo týkat i širšího záběru vyměřených pokut,“ komentuje Vít Křivánek z BDO.
Foto: Pixabay
Zdroj: EPIC PR