Souhrnný indikátor důvěry (nebo také indikátor ekonomického sentimentu), který pravidelně zveřejňuje Český statistický úřad (ČSÚ), ukazuje za první měsíc letošního roku mírné oživení. V porovnání s prosincem loňského roku se tento souhrnný ukazatel zvýšil o 2,3 bodu na hodnotu 92. Co tento vývoj znamená?
Jak už napovídá samotný název indikátoru, jeho vývoj nám napovídá o tom, jaká nálada panuje ve společnosti ohledně budoucího ekonomického vývoje v tuzemsku. Sledování tohoto indexu je přitom poměrně důležité, neboť v mnohých situacích funguje jako určitý předstihový indikátor skutečného hospodářského vývoje.
Podnikatelský indikátor (červená křivka v grafu) se v lednu 2023 meziměsíčně zvýšil o 1,3 bodu na hodnotu 93,8. Podnikatelský sentiment se relativně zlepšil zejména v průmyslu nebo také odvětví obchodu. Naopak pokles důvěry zaznamenal sektor stavebnictví. „Po pětiměsíčním nepřetržitém poklesu byl v průběhu prosince a ledna zaznamenán růst důvěry v odvětví průmyslu. Tuto pozitivní informaci je ale nutné hodnotit velice opatrně, protože mezi respondenty je patrná velká nejistota ohledně budoucího vývoje. To dokládají i výsledky čtvrtletního průzkumu bariér růstu, v rámci kterého průmyslové podniky označily za hlavní překážku růstu produkce nedostatečnou poptávku,“ uvedl k aktuálnímu vývoji Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Zdroj: ČSÚ
Spotřebitelský indikátor (zelená křivka v grafu) zaznamenal růst dokonce o 7,4 bodu na hodnotu 82,9. Snížil se totiž počet domácností, které očekávají zhoršení ekonomické situace v příštích 12 měsících, stejně tak se snížil počet respondentů, kteří hodnotí svou finanční situaci jako horší než v předešlém období. Vedle toho se také mírně zvýšil počet domácností (přibližně 48 %) které uvádějí, že měsíčně nějaké finanční prostředky uspoří.
V lednu sice většina sledovaných ukazatelů spotřebitelského průzkumu zaznamenala meziměsíční zlepšení, nicméně mnoho z nich stále vyznívá výrazně hůře ve srovnání s dlouhodobými průměry. Na začátku nového roku poklesl počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících. Stále ale přibližně 28 % z nich uvádí, že sotva vyjdou se svými finančními prostředky a 10 % musí sáhnout do úspor nebo si půjčovat,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Michael Fanta, senior analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA