Včerejší silná vlna kybernetických útoků se výrazně dotkla i České republiky, která je devátou nejzasaženější zemí.
Antivirová firma Eset to sdělila agentuře ČTK. Kybernetické útoky, které včera odpoledne postihly Ukrajinu například v oblasti bankovního sektoru nebo energetiky, se rozšířily do dalších zemí. Antivirová společnost Kaspersky Lab zaznamenala asi dva tisíce napadených uživatelů na celém světě. Hackeři požadují za odšifrování napadených zařízení výkupné v bitcoinové měně.
„Ukrajina hlásí mimořádné výpadky IT v bankovním sektoru, energetických rozvodných sítích a poštovních společnostech. Mezi významně postiženými zeměmi jsou i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky,“ sdělila společnost Eset, která mezi postiženými státy uvedla také Španělsko a Indii. Dalšími napadenými jsou také instituce z Německa, Francie, Velké Británie, Polska nebo USA, uvedla Kaspersky Lab. Původci kybernetických útoků žádají od postižených za odšifrování napadených zařízení platbu tři sta dolarů (zhruba sedm tisíc korun) ve virtuální bitcoinové měně.
Nový škodlivý software se podle Esetu šíří podobně jako vyděračský program WannaCry, který před více než měsícem zasáhl statisíce počítačů. Nový software však navíc využívá nástroj pro vzdálenou instalaci a spouštění libovolných aplikací a po infikování jediného počítače se může rozšířit do celé firemní sítě. „Škodlivému kódu stačí, aby infikoval jediný počítač, a dostal se tak do firemní sítě, kde pak malware může získat administrátorská práva a šíří se do dalších počítačů,“ vysvětlil analytik Esetu Robert Lipovský.
Podle bezpečnostního analytika společnosti Kaspersky Lab Davida Emma se s největší pravděpodobností jedná o nový škodlivý software. „Z tohoto důvodu jsme ho nazvali ExPetr.“ Zatím to podle něj vypadá, že se jedná o komplexní útok, na němž se podílí několik aktérů.
Kybernetické útoky, které včera odpoledne ohlásila Ukrajina, označilo tamní ministerstvo vnitra za doposud největší v historii země. Hackeři napadli vedle bank desítky dalších ukrajinských společností a institucí. Podle informací zpravodajských agentur byla terčem útoku také ruská ropná společnost Rosněfť, britská reklamní společnost WPP, dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Moller-Maersk nebo francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain. Technické problémy v různých regionech ohlásil nadnárodní potravinářský koncern Mondelez International – u toho však zatím není zřejmé, zda se rovněž jedná o důsledek hackerského útoku.