e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko do stavebnictví investuje nejméně ze zemí V4, patří k evropskému průměru

27.01.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česko do stavebnictví investuje nejméně ze zemí V4, patří k evropskému průměru

Česko do stavebnictví investuje šest procent svého hrubého domácího produktu (HDP). Mezi evropskou sedmadvacítkou se tak řadí na sedmnácté místo. Vyplývá to ze zprávy Budindex 2020/21, kterou zveřejnil největší polský generální dodavatel Budimex S.A. v prosinci 2021. Země, které investovaly největší částky do stavebnictví úměrně svému HDP, byly právě země střední a východní Evropy. Sousední Polsko se v žebříčku umístilo na druhém místě, následuje Rakousko. Slovensku patří sedmá příčka.
Česko podle zprávy během roku 2020 na stavební investice vynaložilo 6 procent svého HDP. To se přibližuje průměru investic 27 evropských zemí, který činí 5,8 procenta. Lídr žebříčku Finsko na výstavbu vynakládá 8 procent svého HDP. Podle zprávy společnosti Budimex do výstavby nejméně investuje Řecko (1,7 procenta) a Irsko (2,2 procent).
Investice ve střední a východní Evropě se zvyšují
Na středních příčkách žebříčku se, stejně jako Česko, pohybují také Dánsko či země s největší evropskou ekonomikou – Německo. „Při pohledu na evropské stavební projekty můžeme pozorovat, že i takové investiční velmoci, jako je Německo, se při realizaci velkých projektů setkávají s četnými obtížemi. Jako příklad můžeme uvést výstavbu braniborského letiště u Berlína, která byla úspěšná, ale trvala přes čtrnáct let,“ říká Artur Popko, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Budimex.
V žebříčku zemí, které v roce 2021 nejvíce investovaly do stavebnictví, se naopak vysoko umístily země střední a východní Evropy. Například v Polsku tvoří investice do stavebního sektoru 7,4 procenta HDP. „V Polsku se v současné době realizují největší stavby z členských států EU. Je to zejména proto, že po letech odkladů mělo co dělat, aby dohnalo západní evropské země,“ vysvětluje Popko.
Klíčovým projektem v Česku je podle zprávy Budindex 2020/21 stavba úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Je vyčíslena na 420 milionů eur. Podle Ředitelství silnic a dálnic by se s pracemi mělo začít už v polovině tohoto roku.
Stavebnictví v loňském roce ovlivnila pandemie koronaviru
Evropské státy v roce 2020 investovaly do stavebnictví dohromady více než 720 miliard eur. To je více než součet hrubého domácího produktu České republiky a Polska. Přesto optimistické prognózy hned na počátku roku 2020 negativně ovlivnila pandemie koronaviru. Kvůli výpadkům dodávek některého materiálu se výstavba v Evropské unii zpomalila. Již v květnu 2020 však došlo k jejímu opětovnému oživení.
Autoři zprávy Budindex 2020/21 podotýkají, že zejména v následujících letech budou muset evropské státy kvůli pandemii COVID-19 počítat s nutností vynakládat velké finance k uspokojení investičních potřeb.
Veřejný sektor hraje důležitou roli
Již nyní přitom stavební investice v Evropě z velké míry realizuje a financuje veřejný sektor. „Například v Polsku vyčleňují veřejní investoři rekordně vysoké částky na stavby dopravních, energetických nebo sociálních projektů. Polsko má totiž po letech odkladů co dohánět. Vysoké umístění Polska v žebříčku Budindex 2020/21 je nicméně nepochybně zásluhou značných finančních prostředků nejen veřejných, ale také soukromých investorů,“ hodnotí ve zprávě Jan Styliński, prezident Polské asociace zaměstnavatelů stavebního průmyslu (PZPB).
Prezident PZPB dodává, že bez veřejných investic by nebylo možné dosáhnout úspěchů, jichž v posledních letech dosáhli španělští investoři nebo portugalské stavební společnosti. „Odhaduji, že na konci tohoto desetiletí uvidíme na jedné straně vysoce specializované, avšak menší technologické a stavební společnosti a na straně druhé akumulaci největších evropských stavebních společností, které budou podléhat konsolidačním procesům a do určité míry i fúzím ze strany světových korporací, hlavně z Asie,“ předpovídá Styliński.
Kompletní zprávu Budimex 2020/21 (v anglickém znění) a fotografie najdete na tomto odkaze.
Místo v žebříčku – procentní podíl stavebnictví ve vztahu k HDP v roce 2020

  1. Finsko 8,0 %
  2. Polsko 7,4 %
  3. Rakousko 7,4 %
  4. Litva 7,4 %
  5. Rumunsko 7,3 %
  6. Lotyšsko 7,0 %
  7. Slovensko 6,9 %
  8. Švédsko 6,7 %
  9. Estonsko 6,4 %
  10. Španělsko 6,3 %
  11. Chorvatsko 6,3 %
  12. Slovinsko 6,3 %
  13. Kypr 6,3 %
  14. Lucembursko 6,2 %
  15. Německo 6,1 %
  16. Dánsko 6,0 %
  17. Česká republika 6,0 %
  18. Maďarsko 5,7 %
  19. Belgie 5,5 %
  20. Nizozemsko 5,4 %
  21. Francie 5,3 %
  22. Bulharsko 4,9 %
  23. Portugalsko 4,7 %
  24. Malta 4,5 %
  25. Itálie 4,3 %
  26. Irsko 2,2 %
  27. Řecko 1,7 %

Průměr v EU 5,86 %
Foto: Pixabay
Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Čínské firmy míří do Singapuru: Útěk před obchodní válkou, nebo strategický tah?

20.05.2025, Autor: red

Uprostřed přetrvávající obchodní války mezi Čínou a USA hledají některé čínské společnosti nové cesty, jak získat kapitál a rozšířit svůj vliv. Singapurská burza se stává jedním z atraktivních cílů – nabízí stabilitu, daňové výhody a přístup na asijské trhy. Co za tímto trendem stojí a jaké to může mít dopady?

Volby polského prezidenta: Test proevropské vlády nové vojenské mocnosti

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Prezidentské volby v Polsku, jejichž první kolo proběhlo 18. května 2025, jsou víc než jen výběrem nové hlavy státu. Jsou klíčovým testem pro současnou proevropskou vládu Donalda Tuska, která se snaží upevnit svou pozici po letech dominance konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Na co se zaměřit, když se rozhoduje o budoucnosti Polska v Evropě?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny pohonných hmot: Klesající trend a nejistá budoucnost

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

Ceny pohonných hmot v České republice jsou v květnu 2025 na nejnižší úrovni za poslední roky, což přináší úlevu motoristům i firmám. Jaké faktory za tím stojí a můžeme očekávat, že tento příznivý stav vydrží? Pojďme se podívat na vývoj, příčiny a možné scénáře do budoucna.

Superdávka v akci: Co přináší nová sociální reforma, kterou dnes podepsal prezident?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

16. května 2025 prezident Petr Pavel podepsal zákon o takzvané superdávce, která slibuje revoluci v systému sociálních dávek v České republice. Jde o sloučení čtyř dosavadních dávek do jedné, zjednodušení administrativy a zavedení nových pravidel, jako je majetkový test, či bonus za práci. Co to pro nás znamená a jaké změny můžeme očekávat?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pět novinek, které od června ovlivní vaše pracovní volno

14.05.2025, Autor: Z blogosféry

Od června vstoupí v platnost dlouho očekávané nařízení vlády, které přinese významné změny v oblasti nároku na pracovní volno. Zaměstnanci získají až týden volna při úmrtí blízkého člena rodiny a dojde také k rozšíření svatebního volna včetně uznání partnerství.  

Spory o pískoviště

12.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

Čína na konci minulého měsíce zveřejnila fotografii své vlajky na ostrově Sandy Cay. Jedná se o sporné území, které si kromě Číny a dalších zemí nárokují také Filipíny. Přestože se jedná o pustý ostrov o rozloze menší než 200 m2 vyvolala tím Čína silnou reakci nejen ze strany Filipín, ale také USA. K „obsazení“ sporného území došlo v době, kdy tyto dvě země prováděly tradiční vojenské cvičení v Jihočínském moři.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama