České vysoké učení technické v Praze ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně připravují nový doktorský studijní program pro
zájemce z oblasti průmyslu. Podílet se na něm budou právě fakulty a výzkumná centra dvou největších technologických univerzit v Česku. Studijní program, který má za cíl pomoci zvýšit počet odborníků pro robotizaci, bude přednášen v angličtině. Univerzity se dle jejich vedení cítí spoluodpovědné za směřování čtvrté průmyslové revoluce v tuzemsku.
„Jedním z aktuálních problémů je nedostatek vedoucích odborníků schopných zvládnout složitost Průmyslu 4.0 (současného trendu digitalizace trhu) v celé jeho šíři. Chybí nám vzdělaní lidé, kteří dokážou obsáhnout tuto problematiku,“ uvedl rektor VUT Petr Štěpánek na nedávném semináři v Brně. Podle jeho názoru je třeba odborníky rychle dovzdělat, protože takoví specialisté budou velmi brzy potřeba. Týká se to především lidí v manažerských pozicích. První uchazeči by se do připravovaného studijního programu mohli hlásit po udělení akreditace, což bude pravděpodobně koncem příštího roku.
ČVUT v květnu v pražských Dejvicích otevřelo novou budovu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). Výukové a výzkumné centrum se má stát ústředním vědeckým pracovištěm napříč technickými obory a má podpořit digitalizaci průmyslu, jež patří k prioritám současné vlády.
Průmysl 4.0 stojí na mezioborové spolupráci
„Základní myšlenky Průmyslu 4.0 stojí na mezioborové spolupráci. Stále se objevují nové technologie, máme nové požadavky na průmyslovou výrobu, kdy se snažíme o individualizovanou výrobu s co nejkratší výrobní dobou,“ sdělil ředitel centra Vladimír Mařík, který v rámci institutu buduje první takzvaný „testbed“ v České republice – v zahraničí už poměrně běžný projekt. Jedná se o platformu pro širokou spolupráci akademických pracovišť a průmyslu. ČVUT a VUT jsou podle něj spoluodpovědné za směřování čtvrté průmyslové revoluce v Česku.
Ředitel centra CIIRC je připraven pomoci se založením obdobné brněnské testovací laboratoře. Rektor VUT Štěpánek doplnil, že výzkumná centra VUT mohou nabídnout spolupráci menším i středním průmyslovým podnikům v oblasti vývoje strojírenských technologií, robotiky, virtuální a rozšířené reality, simulace a modelování reálných procesů, automatizace nebo zabezpečení dat.
CIIRC společně s centrem CEITEC VUT a německými partnery nedávno obdržel dotaci z EU ve výši 400 tisíc eur (zhruba jedenáct milionů korun) na projekt RICAIP. „Bude to základ česko-německého výzkumného centra pro pokročilou průmyslovou výrobu s ambicí rozvoje evropské vědecké infrastruktury,“ vysvětlil ředitel CIIRC Mařík.