e-news.cz - kurzy
Reklama

Češi jsou online neopatrní, index bezpečnosti je na minimu

09.11.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Češi jsou online neopatrní, index bezpečnosti je na minimu

Bezpečnost v online prostředí dosahuje nejnižší úrovně od roku 2013.

Index bezpečnosti České bankovní asociace sledující vybraná kritéria bezpečného působení na internetu klesl o dva procentní body na devětapadesát procent. Z průzkumu, který pro asociaci zpracovala agentura SC&C na tisícovce respondentů, vyplynulo, že největším problémem je nechuť uživatelů pravidelně měnit hesla a PIN kódy. Další alarmující informací je, že si většina Čechů neuvědomuje, že moderní chytré telefony je třeba chránit před hackery obdobně jako běžné počítače.
Běžně používá platební kartu osm z deseti Čechů, přitom polovina ji využívá i k internetovým nákupům. Každý desátý Čech má podle průzkumu zkušenost s hackerským útokem. Takřka 72 procent dotazovaných nevnímá sociální sítě jako riziko.
Doporučovaný tříměsíční bezpečnostní interval pro změnu PINu či hesla dodržuje ani ne každý pátý uživatel. Jednou ročně heslo mění 27 procent dotazovaných a méně než jednou za rok nebo vůbec mění svá hesla více než polovina respondentů.
Skoro třetina Čechů denně kontroluje a spravuje své finance na internetu. Oproti loňsku vzrostl jak celkový počet uživatelů internetového bankovnictví, tak každodenní správa bankovnictví skrze mobilní telefon.
Současné chytré mobilní telefony jsou svou funkčností i výkonem srovnatelné s kvalitními počítači, a proto je zapotřebí je podobným způsobem chránit proti kybernetickým útokům. Navzdory tomu má v telefonu antivirový program, jako součást zabezpečení, pouze třetina oslovených, čtvrtina dokonce nemá zabezpečení žádné. Alarmujících 40 procent uživatelů nemá o existenci něčeho takového pro mobilní telefony ponětí.
Češi rovněž stále více platí debetními kartami, které podle ředitelky výzkumu SC&C Jany Hamanové využívá jako prostředek k placení 80 procent respondentů, což je o sedm procent více než loni. „Stejného nárůstu doznalo i využívání kreditních karet, a to především u starší generace. Možnost placení prostřednictvím známek a mobilního telefonu stále využívá pouze pět procent Čechů, především nejmladší generace.“
Podíl využívání platebních karet pro online platby na internetu meziročně vzrostl o devět bodů, když na internetu platí kartou více než polovina respondentů. Karta je také nejčastější volbou plateb při nákupu na e-shopech, kdy tuto možnost upřednostňuje až třetina Čechů.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Evropský zákon o souborech cookie narušil internet. Brusel to chce napravit

24.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropský zákon o souborech cookie měl chránit naše soukromí, ale místo toho mnohé z nás spíš rozčílil nekonečnými vyskakovacími okny. Brusel teď přiznává, že pravidla narušila internet, a hledá způsob, jak je napravit. Podaří se najít rovnováhu mezi ochranou dat a funkčním online prostředím?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Bílý dům: USA budou podle dohody kontrolovat algoritmus TikToku

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Konec dlouholetého sporu mezi USA a Čínou o TikTok je na obzoru. Jak oznámil Bílý dům, americké konsorcium přebírá kontrolu nad algoritmem a daty této populární sociální sítě na americkém trhu. Je to vítězství národní bezpečnosti?

Trump znovu vyzval evropské spojence, aby přestali nakupovat ruskou ropu

23.09.2025, Autor: red

Americký prezident Donald Trump znovu vyzval evropské spojence, aby okamžitě přestali nakupovat ruskou ropu. Tento apel přichází v době, kdy Evropská unie už výrazně omezila svou závislost na ruských energiích, ale některé země stále váhají. Jaké jsou skutečné dopady tohoto tlaku?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nové sankce EU: Úder stínové flotile a kryptoměnám

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropská komise přichází s dalším balíčkem sankcí, který cílí na ruskou stínovou flotilu a poprvé i na kryptoměny. S více než 560 sankcionovanými loděmi a odhalením transakcí za desítky miliard dolarů se EU snaží utnout Rusku klíčové zdroje příjmů. Dokáže ale tato strategie skutečně zastavit obcházení sankcí?

Důvěra na prvním místě: Co si říkají páry, které si opravdu věří?

22.09.2025, Autor: Marek Hájek

Jaké je tajemství pevných vztahů? Podle harvardských psychologů, jako jsou Dr. Robert Waldinger a Dr. Holly Parker, spočívá klíč k hluboké důvěře v pravidelných rozhovorech o deseti klíčových tématech. Pojďme se podívat, co nám věda radí a jak to funguje v českých domácnostech.

Španělská obrana v pasti: Embargo na Izrael a výzva za 2 miliardy dolarů

22.09.2025, Autor: Josef Neštický

Španělské ministerstvo obrany čelí složité situaci. Po zavedení zbrojního embarga vůči Izraeli musí nahradit klíčové vojenské technologie, což může stát až 2 miliardy dolarů. Jaké jsou důvody tohoto kroku a co to znamená pro španělskou armádu i evropský obranný průmysl?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nvidia v šoku: Čína zakazuje AI čipy a CEO je „zklamán“

21.09.2025, Autor: Josef Neštický

Generální ředitel Nvidie Jensen Huang vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Číny zakázat prodej špičkových AI čipů jeho společnosti, včetně modelu RTX Pro 6000D. Tento krok přichází v době, kdy geopolitické napětí mezi USA a Čínou stále více ovlivňuje technologický trh. 

Dánové stupňují boj proti byrokracii EU

21.09.2025, Autor: Josef Neštický

Dánsko se rozhodlo vzít byrokracii v Evropské unii za pačesy. S odhady administrativních nákladů dosahujících stovek miliard eur ročně a s ambiciózními plány na jejich snížení se Kodaň stává hlasem změny. Co to znamená pro české firmy a jaké jsou rizika tohoto boje?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama