Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém jednání opět snížila základní úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba klesla o 0,25 procentního bodu na 3,50 procenta. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla stejně na 4,50 procenta.
Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, se snížila také o čtvrt procentního bodu na 2,50 procenta.
Vliv na dnešní rozhodnutí centrálních bankéřů s největší pravděpodobností měl vývoj inflace, která poslední dobou stále klesá. Naposledy dokonce pod dvouprocentní hranici. Podle v úterý zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) inflace letos v dubnu zpomalila na 1,8 procenta a je tak nejnižší za posledních sedm let.
Centrální bankéři tak opět pokračují v postupném snižování základních úrokových sazeb. Od předloňského prosince, kdy se snižováním začali, klesla dvoutýdenní repo sazba z původních 6,75 procenta už o 3,25 procentního bodu.
Hypotéky však na toto tempo nereagují. Banky hypoteční sazby snižují výrazně pomaleji. Podle ukazatele Swiss Life Hypoindexu klesla průměrná nabídková sazby hypoték od začátku minulého roku z 5,96 procenta na 5,01 procenta platných na začátku letošního dubna. Tedy o 0,95 procentního bodu.
Není to nic překvapivého, protože hypoteční sazby určuje mnohem víc ukazatelů než jen základní úrokové sazby určované ČNB. Mnohem podstatnější pro ně je vývoj cen peněz na mezibankovním trhu, hlavně těch s delší výpůjční lhůtou. Hypotéky banky poskytují na mnoho let dopředu, jakékoliv výkyvy se proto do jejich úroků promítnou se zpožděním a to ještě ne úplně zcela.
Čekat na to, že hypotéky v brzké době výrazněji zlevní, se nevyplatí. Banky nemají příliš důvodů hypoteční sazby rychle snižovat. Tím nejzásadnějším je, že zájem o hypotéky stále nejen nepolevuje, ale stále výrazně roste. Na začátku letošního roku je hypoteční trh dvojnásobný. Zájemci o hypotéku si totiž dobře spočítali, že očekávaný růst cen nových bytů na pražském trhu v průměru o sedm procent překoná jakékoliv drobné snížení hypotečních sazeb. Čekat na výrazně levnější hypotéky se tak nevyplatí. Kdo bude čekat příliš dlouho, zaplatí na kupní ceně bytu o stovky tisíc korun více.
Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.