S 10. listopadem 2023 vypršela lhůta pro získání licence pro crowdfundingové, tedy skupinové investování. Původně byla lhůta stanovená pro rok 2022. Napříč celou EU nyní vstupují v platnost nová pravidla.
Všechny crowdfundingové platformy k danému datu musely nově platným podmínkám přizpůsobit své fungování a projít náročným řízením lokálního regulátora. O udělování licence se v Česku postarala Česká národní banka. Jako první ji získala platforma Investown, skrze kterou lidé proinvestovali přes 2 miliardy korun. Doposud v tuzemsku fungovala řada podobných platforem, jejichž prostřednictvím mohli lidé investovat například do nemovitostí nebo startupů.
„Všem, kteří licenci obdrží či obdrželi, umožňuje provozovat byznys po celé EU a naopak evropským investorům přístup k našim projektům. Nejen pro nás tak jde o příslib do budoucna. Vidíme totiž, že o investování prostřednictvím crowdfundingových platforem je obrovský zájem. Jen přes nás lidé historicky proinvestovali více než dvě miliardy korun a číslo stále roste. Měsíčně je to v celém Česku odhadem 750 milionů. Zároveň je i pro tuzemský trh velmi důležité, aby co nejvíce místních hráčů licenci získalo a náš trh neobsadila konkurence ze zahraničí. Doposud ovšem z veřejných informací víme pouze o jednotkách schválených licencí. Upřímně ale doufám, že se objeví ještě nějaké další, a pomohou tak posílit kredibilitu celého odvětví,“ komentuje Alan Pock, CEO a zakladatel platformy Investown.
Zásadním cílem pro vznik regulace crowdfundingového investování bylo posílit ochranu investora. Největší důraz je kladen na míru informovanosti investora. Současně bude pro ověření důvěryhodnosti platformy potřeba uvádět míru selhání financovaných projektů. Na dodržování podmínek a celé odvětví crowdfundingového investování potom bude dohlížet ČNB. Nová regulace se však nevztahuje na dárcovské či odměnové crowdfundingy typu Donio či Hit Hit. Dosud ale není jisté, co bude s těmi, kteří licenci nezískají.
Foto: Pixabay
Zdroj: HustáKomunikejšn