Objem bankovních úvěrů ke konci srpna 2020 dosáhl 6,19 bilionu korun, což představuje proti červenci nárůst o třináct miliard korun. Vklady vzrostly o třicet jedna miliard na 5,524 bilionu korun. Vyplývá to z dat České národní banky.
Domácnosti dluží 1,817 bilionu korun s měsíčním nárůstem o deset miliard korun. Stále jasně dominují s podílem sedmdesát sedm procent úvěry na bydlení, jež stouply o 0,6 procenta na 1,394 bilionu korun, zatímco spotřebitelské úvěry meziměsíčně vzrostly o 0,3 procenta na 264 miliard korun.
V případě domácností podíl úvěrů v selhání v srpnu setrval na 1,6 procenta. Na této úrovni se drží od června, ale vypovídací schopnost tohoto důležitého ukazatele poznamenávají poskytnuté odklady splátek, ať již na základě dobrovolné dohody bank s klienty, anebo přímo ze zákona, řekl ČTK analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.
V případě úvěrů v Česku působícím podnikům zaregistrovala ČNB nárůst o pět miliard korun na 1,151 bilionu korun. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je stále padesát sedm procent. Procento úvěrů v selhání se drží blízko historických minim a setrvalo na 3,1 procenta.
Pozoruhodný je podle Zámečníka vývoj v případě korunových i cizoměnových vkladů, kdy nefinanční podniky zvedly svoje úložky meziměsíčně o bezmála dvacet miliard korun, živnosti o miliardu a domácnosti o 13,3 miliardy korun. „Vklady rostou i v odvětvích, které dostaly vinou pandemie velmi tvrdý zásah. Platí to jak pro ubytovací a stravovací služby, tak pro zpracovatelský průmysl i činnosti v oblasti nemovitostí. Ve všech těchto případech zůstatky na vkladových účtech meziročně vzrostly, v případě realitního podnikání dokonce o desetinu,“ upozornil Zámečník.
ČTK