Objem bankovních úvěrů podle údajů České národní banky ke konci prosince 2020 klesl na 5,612 bilionu korun z listopadových 6,232 bilionu korun. Snížil se také objem vkladů, a to na 4,946 bilionu korun z 5,477 bilionu v listopadu.
V meziročním srovnání celkové vklady připsaly růst o 8,9 procenta, a to díky nebývalému nárůstu vkladů jak na účtech nefinančních podniků (11,2 procenta meziročně), tak domácností (12,1 procenta), upozornila analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová. To podle ní svědčí jednak o odložené spotřebě a investicích, které byly v podstatě po celý rok komplikovány restriktivními opatřeními v souvislosti s pandemií Covid-19, tak o vyšší spořivosti vzhledem k nejisté budoucnosti
Domácnosti dluží celkem 1,862 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o jedenáct miliard korun. Stále jasně dominují s podílem sedmdesát sedm procent úvěry na bydlení, které stouply na 1,436 bilionu korun. Jde o meziměsíční nárůst o 0,8 procenta. Spotřebitelské úvěry se ve srovnání s listopadem nezměnily a zůstaly na 264 miliardách korun. Podíl úvěrů v selhání v prosinci stoupl o 0,1 procentního bodu na 1,8 procenta.
U úvěrů podnikům zaregistrovala ČNB pokles o dvacet devět miliard korun na 1,123 bilionu korun, kdy podíl dlouhodobých úvěrů představoval padesát sedm procent. Procento úvěrů v selhání se i v případě podnikové sféry stále pohybuje na nízké úrovni i přesto, že v prosinci tento podíl vzrostl o 0,4 procentního bodu na 4,2 procenta.
Podíl nevýkonných úvěrů se i v předchozích recesích projevoval postupně, před deseti lety byl tento podíl u podniků na maximální úrovni devět procent a u domácností dosáhl v květnu 2013 na 5,3 procenta, uvedl analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Ekonomický vývoj v posledním roce je podle něj specifický kvůli nemoci covidu-19 a i v nadcházejícím období bude vzestup nevýkonných úvěrů pokračovat.
Období relativní stability podílu nesplácených úvěrů v závěru roku skončilo, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Konec plošného moratoria na konci října vedl v následujících dvou měsících k přeřazení části půjček domácnostem a podnikům do kategorie ohrožených úvěrů. Šlo však jen o relativně malou část z celkového objemu půjček v moratoriu, podotkl.
ČTK