e-news.cz - kurzy
Reklama

Bankovní daň, kterou navrhuje ČSSD, zdraží služby klientům bank

17.02.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Bankovní daň, kterou navrhuje ČSSD, zdraží služby klientům bank

Bankovní daň, s jejímž návrhem přišla v rámci svého programu ČSSD, podle všeho dopadne na klienty bank, kterým zdraží bankovní

služby. Alespoň se na tom shodují analytici oslovení agenturou ČTK. Opatření je podle nich čistě politickým aktem bez ekonomického opodstatnění.
Podle některých ekonomů pak speciální daň pro jeden sektor ekonomiky, v tomto případě bankovní, může přinést negativní důsledek, kdy bude odrazovat od dalších zahraničních investic v ČR. Návrh speciální bankovní daně v programu ČSSD počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv bank. Základ daně má vycházet z celkových aktiv banky, nikoliv z výše jejího zisku. Propočty ČSSD naznačují, že stát by měl díky navrhované dani získat ročně do rozpočtu 11 miliard korun. ČSSD popírá, že by se zavedení daně mělo negativně dotknout klientů. Možné přenesení daně na klienty by měl dle ní eliminovat konkurenční boj.
Jak má speciální bankovní daň vypadat?
ČSSD navrhuje pro novou daň čtyři sazby. Nejnižší z nich ve výši 0,05 % pro banky s aktivy do 50 miliard korun, 0,1 % pro banky s aktivy od 50 do 100 miliard korun aktiv, 0,2 % pro banky s aktivy od 100 do 300 miliard korun a nejvyšší sazbu 0,3 % procenta pro banky s aktivy vyššími než 300 miliard korun.
Analytici upozorňují, že na opatření doplatí klienti
Oslovení analytici se v zásadě shodují v obavách, že nově navrhovaná daň se ve svém důsledku přesune, například formou skrytých poplatků, na klienty bank. Opatření, které je dle slov některých z nich především politickým aktem, může odradit i zahraniční investice v ČR.
„Zavedení progresivní bankovní daně by se mohlo dotknout všech klientů bank, jelikož banky to na někoho potřebují přenést,“ uvádí například analytička Finlord Eva Mahdalová. „Navíc vzhledem k tomu, že daň je progresivní a některé banky budou mít sazbu vyšší, a některé zase nižší, tak by to v konečné fázi mohlo například vést ke skrytým poplatkům, na což by doplatil klient.“
Podobný názor zastává František Bostl, analytik společnosti Chytrý Honza: „Bankovní daň nebude mít jiný dopad než zdražení služeb bank a logicky to bude český občan, kdo to zaplatí. Proto by si měla ČSSD uvědomit veškeré dopady svých kroků a nevytahovat populistické králíky z klobouku pár měsíců před volbami,“ uvedl.
Ani podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka není zavedení sektorově specifické daně vhodná cesta: „Sektorové daně jen zbytečně pokřivují podnikatelské prostředí. Při zavedení sektorové daně mohou banky část dodatečných nákladů přenést na klienty anebo přesunout část aktivit či výnosů do jiných zemí, čímž se vyhnou nejen placení sektorové daně, ale i základní daně z příjmu právnických zemí v České republice,“ uvedl. Navíc podle něj sektorová daň může odradit další zahraniční investice v ČR.
„Banky čelí takovému konkurenčnímu tlaku a tak tíživé regulatorice, že sektorová daň na ně uvalená nemá žádné ekonomické opodstatnění a je čistě politickým aktem, který má potenciál znevěrohodnit Českou republiku v očích mezinárodní investorské komunity,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Také zakladatel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher tvrdí, že se náklady spojené s daní přesunou na klienty do méně viditelného prostředí. „O potenciálním zhoršení úvěrových podmínek ani nemluvě. A to hovořím jako letitý kritik poplatkové politiky našich bank,“ dodal.
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Nová podpora v nezaměstnanosti usnadní kariérní změny

10.03.2025, Autor: Z blogosféry

Flexinovela Zákoníku práce, která v pátek prošla schválením v poslanecké sněmovně a míří do senátu, obsahuje mimo jiné velmi důležitý celkový redesign podpory v nezaměstnanosti a podpory v rekvalifikaci. 

Únorová inflace příliš nepotěšila

06.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostly tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu února meziměsíčně o 0,2 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,7 %. Tento výsledek byl v souladu s očekáváním trhu a jen nepatrně vyšší, než předpokládala Česká národní banka (2,6 %).

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama