Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise vyzvali premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby jeho vláda
revokovala usnesení o zavedení slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty. Obávají se totiž, že to bude znamenat škrty čtyři sta milionů korun v rozpočtu ministerstva školství, které je podle nich dramaticky podfinancované.
Babiš a ministerstvo financí ale tvrdí, že kabinet přesouvá jen peníze, které ministerstva nedokázala utratit. Diskuse navazuje na zveřejnění tabulky shrnující snížení výdajů v rozpočtových kapitolách, která v posledních dnech koluje na internetu. Krok vlády kritizují také někteří politici.
Babiš na svém facebookovém profilu napsal, že interpretace tabulky s přesuny peněz je „šílená dezinformace“. Ohradil se proti výkladu, že slevy jízdenek budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. „Není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol,“ uvedl Andrej Babiš. Vláda podle něj našla k 1. lednu letošního roku celkem 170 miliard korun, které ministerstva nebyla schopna utratit.
Stejně se vyjádřilo také ministerstvo financí. Opatření nebude mít dopad na financování plánovaných výdajů, nedojde k žádnému omezení ani snížení investičních, platových ani jiných priorit a záměrů resortů, uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Podle studentů je nepřijatelné, aby se druhé největší škrty týkaly právě vzdělávání. „Požadujeme, aby vláda toto usnesení revokovala, plánovaný výdaj 400 milionů korun vyhledala v jiných kapitolách státního rozpočtu a tyto peníze z rozpočtu školství reinvestovala do některé z oblastí vzdělávání,“ uvedli studenti pedagogických fakult z iniciativy Otevřeno a představitelé České středoškolské unie ve výzvě nazvané „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním“.
Ministerstvo školství v dnešní tiskové zprávě uvedlo, že snížení rozpočtu ministerstva školství kvůli zlevněnému jízdnému se týkalo neutracených peněz na vědu a vysoké školy a nedotklo se platů pedagogických či nepedagogických pracovníků nebo ostatních neinvestičních výdajů regionálního školství.
Na možné chybějící peníze ve vědě upozornil někdejší ministr pro vědu, výzkum a inovace a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Pokud se z nich (peněz pro vědu) něco teď vezme, v dalších letech budou chybět. Nejde o nic jiného než o účetní trik, který se nevyplatí,“ uvedl Bělobrádek. Podle Pirátů vysílá Babiš svým ministrům vzkaz, že musí do konce roku peníze vždy utratit, byť nehospodárně a neúčelně, aby o ně nepřišli. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) budou reálné peníze chybět v položkách, kam mohly jinak být umístěny.
Využití nespotřebovaných výdajů na slevy na jízdném označili za nesystémové ekonomové oslovení ČTK. Uspořené peníze totiž mohou být podle nich vynaloženy účelněji. „Skutečnost, že vláda nebyla schopna spotřebovat rozpočtované výdaje, jak uvádí premiér, není ekonomickým ospravedlněním slevy na jízdném. Uspořené prostředky totiž mohly být vynaloženy ekonomicky účelněji. A to několika způsoby. Prvním je citelnější snížení daní, než jaké vláda navrhuje. Jestliže není schopna spotřebovat rozpočtované výdaje, pak ať sníží lidem daně,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Sleva ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě se bude od 10. června vztahovat na cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně, letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Babiš už dříve řekl, že vláda v letošním rozpočtu našla úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát čtyři miliardy krajům na opravy silnic druhé a třetí třídy a zbytek využije na slevy jízdného.
ČTK