Průmyslová výroba v České republice v lednu zrychlila meziroční tempo růstu na pět a půl procenta.
Oproti předchozímu měsíci rostla meziročně rychleji o dvě celé a dvě desetiny procentního bodu. Nejvyšší podíl na tom měla výroba motorových vozidel, strojů či elektroniky. Informoval o tom Český statistický úřad. Meziročně se zvýšila rovněž hodnota nových zakázek, tržby v průmyslu i mzdy zaměstnanců v tomto odvětví.
V lednu se dařilo výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která rostla o 5,6 procenta. Ještě výrazněji, a to o 13,9 procenta, meziročně posílila produkce strojů a zařízení, přičemž u elektrických zařízení růst činil dokonce 15,3 procenta. Podle Českého statistického úřadu naopak produkce zpomalila například ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 16,1 procenta nebo o 4,1 procenta v oblasti těžby a dobývání. Meziroční srovnání přitom letos nebylo ovlivněno rozdílným počtem pracovních dní, který byl v lednu stejný jako v minulém roce.
O 3,4 procenta se v prvním měsíci letošního roku zvýšila hodnota nových zakázek, když zahraniční zakázky rostly o 3,9 procenta a tuzemské o 2,2 procenta. Nejvyšší podíl na tom podle úřadu měla odvětví výroby kovů či kovodělných výrobků a elektrických zařízení. Úbytek nových zakázek byl zaznamenán třeba v produkci chemických látek nebo výrobě motorových vozidel.
Tržby v průmyslu se oproti loňsku zvýšily o 4,8 procenta. O něco více rostly domácí tržby, a to o 5,1 procenta, tržby z vývozu vzrostly o 4,5 procenta. Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více lidmi meziročně stoupl o 2,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců průmyslových podniků se meziročně zvýšila na 31 946 korun, meziročně téměř o desetinu.
V rámci meziměsíčního srovnání zaznamenala průmyslová výroba mírný pokles, ve srovnání s posledním měsícem loňského roku se produkce po očištění o sezonní vlivy snížila o 0,6 procenta.