Města a obce na severu Čech jsou mezi prvními v České republice, které přebírají od soukromé společnosti provozování infrastruktury zpět
pod svou kontrolu. Tyto vlastnické změny ve společnosti Severočeské vodovody a kanalizace nyní začal zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl to na svém webu.
Podle dřívějších informací Severočeská vodárenská společnost (SVS) zaplatí francouzské Veolii za padesátiprocentní podíl ve společnosti 1,94 miliardy korun. SVS, kterou vlastní 458 měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji, tak získá od ledna 2019 plnou kontrolu nad vodárenskou infrastrukturou.
Antimonopolní úřad bude zkoumat provozování vodovodů a kanalizací. Vede pouze zjednodušené řízení, takže schválení transakce lze očekávat na přelomu listopadu a prosince. Pro koupi 50,1 procenta akcií hlasovalo na valné hromadě 54,7 procenta přítomných akcionářů. V Severočeských vodovodech a kanalizacích měla SVS dosud podíl 49,1 procenta.
Na změnu se připravovala SVS dopředu a vytvořila účelový fond, ve kterém má našetřeno 811 milionů korun. Zvažovala se i možnost výstavby nové provozní společnosti na zelené louce. Odborné expertizy podle vyjádření SVS ukázaly, že by si tato varianta ale vyžádala investice minimálně za 3,5 miliardy korun, a byla by navíc spojena i s řadou rizik.
Změna ve vlastnictví nebude mít podle vedení SVS negativní dopad na kvalitu služeb, cenu vodného a stočného či objem finančních prostředků určených k obnově a rozvoji vodárenské infrastruktury. Severočeši platí za vodné a stočné dohromady 98,30 koruny za metr krychlový, což je téměř nejvyšší částka v republice.
ČTK