Překotný růst mezd v Česku, jehož dynamika výrazně předbíhá růst produktivity práce, může mít do budoucna fatální dopad na konkurenceschopnost
českých výrobků v zahraničí. Letošní export od ledna do srpna, který vzrostl meziročně o 5,9 procenta na 2,7 bilionu korun, je zatím rekordní. I v závěru roku by tuzemský vývoz měl růst tempem nad deset procent meziročně, nejrychleji za poslední dva roky. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank.
Mzdy v českých podnicích rostou devět čtvrtletí v řadě meziročně o více než tři procenta, ve druhém letošním kvartálu dokonce o 7,6 procenta. „Tato dynamika výrazně předbíhá růst produktivity práce a do budoucna může mít fatální dopad na konkurenceschopnost českých výrobků v zahraničí, na růst nezaměstnanosti a samozřejmě na mandatorní výdaje státu,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Průměrná mzda v ČR ve druhém čtvrtletí dosáhla 29 346 korun.
Dalším negativním vlivem, který může ovlivnit tuzemský export, je podle něj poměrně dynamické posilování koruny, které může být ještě akcelerováno zvýšením úrokových sazeb Českou národní bankou. Nyní k tomu ale nedochází. „Posilování koruny, vůči kterému je mnoho exportních firem zajištěno, zatím růstu vývozu příliš nebrání,“ řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Třetím faktorem, který je podle asociace už dva roky největší brzdou dalšího růstu celého českého průmyslu, je nedostatek pracovníků na trhu práce. „Z tohoto důvodu český HDP jenom letos za osm měsíců přišel o 93 miliard korun a do konce roku lze odhadnout, že výpadek může dosáhnout až 140 miliard korun,“ dodal Daněk.
Podle Horské se v exportu odráží silná výkonnost českého průmyslu, který je tahounem růstu celé české ekonomiky. „Přesto export už od letošního dubna nestačí tempu růstu dovozu, který táhne silná domácí spotřebitelská a investiční poptávka vzhůru. Bilance zahraničního obchodu proto nedosáhne letos na nový rekord,“ uvedla Horská.
Vyhlídky českého vývozu se podle průzkumu asociace mezi exportéry zlepšují. Sílí pozitivní názory na růst českého exportu v příštích třech měsících. „Hodnocení současné ani budoucí úrovně exportu zatím nedosahuje hodnot z počátku měření ve druhém čtvrtletí 2016. Přisuzuji to stále akutnějšímu nedostatku zaměstnanců,“ dodala Horská.
ČTK