Česká národní banka informovala, že ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na úrovni jednoho procenta.
Sazba je platná pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry. V době růstu mají banky na základě sazby tvořit potřebnou rezervu pro případné pokrytí ztrát v době ekonomického útlumu. Centrální banka patrně zamýšlí snížit riziko destabilizujícího vývoje v souvislosti s nadhodnocenými nemovitostmi.
Česká národní banka stanovuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy každé čtvrtletí s účinností za rok, uveřejněné rozhodnutí je tudíž platné od října 2018. Sazba byla centrální bankou naposledy navýšena v červnu letošního roku, a to z půl procenta na jedno procento, přičemž platnosti analogicky nabude od července příštího roku. Zvýšení sazby zdůvodnila banka zejména rychlým růstem úvěrů a potřebou tvorby rezerv pro horší časy.
Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy zamýšlí Česká národní banka tímto krokem snížit riziko destabilizujícího vývoje finančního systému plynoucího z nadhodnocených cen nemovitostí. „Ty aktuálně meziročně zdražují nejvýrazněji v celé EU a klíčovým zdrojem tohoto růstu jsou dostupné hypoteční úvěry a jejich nízké úrokové sazby,“ sdělil.
V době růstu úvěrů by banky měly vytvářet potřebnou rezervu, a naopak při útlumu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by tato rezerva měla bankám sloužit pro pokrytí ztrát. Cílem proticyklické sazby (a rezervy) je zabránit rozšíření potenciálních problémů finančních institucí dále do ekonomiky. Efektem pak může být zpomalení růstu úvěrů.
Proticyklická kapitálová rezerva byla v rámci Evropské unie zavedena jako důležitý nástroj makroobezřetnostní politiky v roce 2014. Jejím úkolem je ochrana bankovního sektoru vůči rizikům plynoucím z jeho chování v průběhu finančního cyklu; zejména z nadměrného růstu úvěrů, který přispívá k akumulaci systémových rizik a zvyšuje potenciál pro prudké výkyvy ekonomické aktivity, uvádí ČNB na svých webových stránkách.