Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem.
Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Odpovědi přináší odborníci z portálů Banky.cz a Hyponamíru.cz, kteří vychází z průměrných cen realitního portálu Sreality.cz za období listopad 2024 – leden 2025.
Čísla z regionů ukazují změnu trendu. Otáčí se ve prospěch hypoték
Nejzajímavější situaci s hypotékami sledujeme v Ústeckém kraji. Tady měsíční splátka hypotéky klesla o 1 494 Kč pod úroveň nájmu. Ve Středočeském a Moravskoslezském kraji vychází rozdíl už jen dva tisíce korun ve prospěch nájmu.
Ceny nájmů ČR 2024 a ceny hypoték ČR 2024 se tak dostávají do nové rovnováhy. Pro srovnání: v roce 2020 lidé průměrně spláceli hypotéku částkou 10 567 Kč měsíčně, zatímco za nájem tehdy platili 12 817 Kč. Brzy se vrátíme do podobného stavu. Trend už se otáčí. „Rozdíly mezi nájmem a splátkou hypotéky se začínají smazávat. Vývoj úrokových sazeb hypoték naznačuje návrat k normálu,“ potvrzuje Petr Jermář, odborník z portálu Banky.cz.
Proč nastal zlom právě teď?
„Kde je levnější bydlení v ČR? Tuto otázku si klade stále více lidí. Odpověď přináší současný vývoj na trhu. Úrokové sazby za poslední dva roky klesly o 1,2 procentního bodu, na současných 4,78 %. Odborníci očekávají další pokles. Zároveň se čeká i zpomalení růstu cen nemovitostí a návrat trhu s vlastnickým bydlením blíž k rovnováze. Jenže nájemní bydlení v ČR mezitím zdražuje: meziročně o 6-7 % A tento trend má pokračovat i v roce 2025, v některých lokalitách ještě i zrychlit,“ vysvětluje Miroslav Majer, CEO Hyponamíru.cz.
V jiných regionech je hypotéka zatím nákladnější než nájem. Ale končí vlastnictvím bytu
Náklady na bydlení v nájmu vs. na hypotéku můžeme v regionech s vyšší poptávkou po vlastnickém bydlení ukázat na příkladu z Jihočeského kraje. Tady je hypotéka stále ještě dražší. Ale rozdíl mezi nájmem a splátkou už není tak propastný. Navíc je nájem jen čistým výdajem, kdežto hypotéka spořením do vlastního majetku.
Byt o velikosti 60 m² stojí v Jihočeském kraji zhruba 4,72 milionu korun. Při vlastních úsporách 944 484 Kč (20 %) a tedy hypotéce 3,78 milionu korun, vychází měsíční splátka na 21 603 Kč. Současný nájem podobného bytu tady stojí 15 300 Kč měsíčně.
Hypotéka nebo nájem – co zvážit před rozhodnutím?
Při rozhodování o vlastním bydlení vs. pronájmu musíte vzít v úvahu několik klíčových faktorů. Především jde o plánovanou dobu bydlení v dané nemovitosti, stabilitu vašich příjmů a rodinné plány do budoucna.
Důležitou roli hraje výše vašich úspor, měsíční rozpočet a rezervy na údržbu nemovitosti. „Jaké jsou podmínky hypotéky 2024? Situace na trhu je příznivá, ale každý případ posuzujeme individuálně,“ dodává Miroslav Majer.
Výhody a nevýhody nájmu versus vlastní bydlení
Co je výhodnější: hypotéka nebo pronájem? K hlavním přednostem vlastního bydlení patří budování majetku, ochrana před růstem nájmů a zajištění na důchod. „Pořízením hypotéky navíc získáte svobodu v úpravách bytu a jistotu dlouhodobého bydlení. Nemovitost navíc představuje dobrou ochranu před inflací s možností jejího pronájmu nebo odprodeje v budoucnu,“ říká Petr Jermář z Banky.cz.
Nečekejte s rozhodnutím
Nájem vs. hypotéka. Toto rozhodnutí patří k největším finančním krokům v životě. Pokud jste na vážkách, neváhejte se obrátit na odborníky. „Naši specialisté prověří nabídky všech bank, vyhodnotí férovou cenu nemovitosti a najdou nejlepší varianty financování. Také spočítáme spočítáme, zda se vám hypotéka nyní vyplatí,“ doporučuje Miroslav Majer z Hyponamíru.cz.
Foto: Pixabay
Zdroj: Hyponamíru.cz