Srovnávací analýza Asociace nájemního bydlení (ANB) ukazuje, že výhodnost nájemního bydlení v porovnání s vlastnickým čistě ekonomicky posiluje. Všeobecně se na začátku roku 2024 čekal spíše opačný trend.
„Průměrná měsíční splátka hypotéky na průměrný byt je 1,5x vyšší než průměrný měsíční nájem na stejný byt. Úroky u hypoték klesají totiž mnohem pomaleji, než všichni předpovídali, a naopak ceny bytů rostou rychleji,“ vysvětluje prezident ANB Jakub Vysocký.
Největší rozdíl v cenách za nájemní a vlastnické bydlení byl v srpnu 2022. Tehdy rozdíl mezi splátkou hypotéky na průměrný byt o rozloze 52,6 metru čtverečních a průměrným nájmem u stejně velkého bytu byl přes 10 tisíc korun. Ve 3. čtvrtletí 2024, pro které jsou data společnosti Deloitte k dispozici, je rozdíl podle metodiky ANB 8.237 Kč. „Pokud se podíváme na vývoj tohoto ukazatele meziročně a srovnáme 3. čtvrtletí 2023 a 2024 zjistíme, že výhodnost nájemního bydlení proti vlastnickému posílilo o 6 %. Jinými slovy průměrná splátka hypotéky se proti nájmu ve stejném bytě zvedla o 6 %,“ počítá Jakub Vysocký.
Vývoj ve srovnání nájemního a vlastnického bydlení pro rok 2025 předpokládá ANB v podobném rázu jako dosud. Úroky u hypoték budou klesat i nadále, ale pomalu, ceny bytů naopak porostou rychle. “Na konci letošního roku očekáváme hypoteční úroky na hranici okolo 4 %. Co se týče cen bytů, tady čekáme tempo růstu okolo 10 %, možná i víc,” shrnuje výhled pro rok 2025 prezident ANB a majitel společnosti SIAN Jakub Vysocký. Metodika Asociace nájemního bydlení pro srovnání nájemního a vlastnického bydlení vychází z Real indexu a Rent indexu společnosti Deloitte.
Samozřejmě, že výhodnost nebo nevýhodnost nájemního bydlení proti vlastnickému není možné posuzovat čistě matematicky. Každá z obou forem bydlení má své plusy a mínusy. “Nájemní bydlení nevytváří majetkovou hodnotu, jako je tomu u bydlení vlastnického. Naopak ve prospěch nájemního bydlení hovoří fakt, že lidé stále více přicházejí takzvaně na chuť flexibilitě a svobodě, kterou poskytuje,” vysvětluje ANB Tomáš Kašpar. Nájemce také nemůže ovlivnit výši nájemného, tudíž není pevně dané, kolik bude v nejbližších letech platit. Na druhou stranu nevýhodou hypotéky jsou související náklady s vlastnictvím bytu, jako pojištění, velké investice do oprav nebo renovací nebo daň z nemovitosti. “Dnes už nájemní bydlení neznamená nouzové řešení a starý nemoderní byt. Pronajímatelé dnes nabízejí často také doplňkové služby, například úklid, fitness, recepce či ostrahu. Drtivá většina bytů od velkých pronajímatelů je moderně, nově a účelně zařízená. A jsme přesvědčeni, že rozsah a kvalita služeb, to je to, co bude do budoucna o úspěchu pronajímatelů rozhodovat,” doplňuje viceprezident Asociace nájemního bydlení a Business and Asset Leader projektu Dům Radost Tomáš Kašpar.
Foto + Zdroj: Navi media