e-news.cz - kurzy
Reklama

Lukáš Vlček: Já sám jsem nastavený tak, že chci vyhrávat a chci, aby naše země vyhrávala

23.12.2024, Autor: Renáta Lucková

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Lukáš Vlček: Já sám jsem nastavený tak, že chci vyhrávat a chci, aby naše země vyhrávala

Rozhovor s Lukášem Vlčkem, ministrem Ministerstva průmyslu a obchodu.

Lukáš Vlček je ministr na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Má bohaté zkušenosti s provozováním veřejné infrastruktury a s projektovým managementem. Dlouhodobě se věnuje energetice a hospodářské politice. Ve svých 24 letech byl zvolen starostou města Pacova, které úspěšně vedl 15 let. Jeho projekty za tu dobu získaly celou řadu ocenění, včetně České ceny za architekturu. Za svou práci byl oceněn titulem Nejlepší starosta Kraje Vysočina.  

„Já sám jsem nastavený tak, že chci vyhrávat a chci, aby naše země vyhrávala. Proto hospodářská strategie směřuje do top 10 států Evropské unie. Musíme si věřit, jen tak dosáhneme úspěchu. Naším úkolem jako politiků a státního aparátu je odstraňovat všechny bariéry a byrokracii, které například v oblasti podnikání brání, a budovat dobrou image Česka v zahraničí,“ říká Lukáš Vlček.

Město Pacov jste jako starosta úspěšně vedl 15 let. Co je důležité pro úspěšného starostu?

Je důležité mít vize, plány a systematický přístup. Vždy jsem se snažil naslouchat lidem a porozumět jejich potřebám. Nikdy to ale není jen o jednom člověku. Je důležité mít schopný a motivovaný tým, jen tak je možné dosáhnout úspěchu. Tak jsem přistupoval k vedení města, kraje a teď i ministerstva.

Pomáhá vám ve vaší současné pozici ministra, že jste byl starostou?

Jednoznačně. Vždy trochu s nadsázkou říkám, že město je vlastně takovým malým státem. Také řešíte projektový management, energetiku, odpady, vodohospodářství, školství, sociální služby a řadu dalších oblastí. V mnoha ohledech řeším to samé, ale ve větším. Vždy jsem si zakládal na otevřené komunikaci, proto nejsem zavřený nikde v ministerské kanceláři, a kdykoliv je prostor, vyrážím za lidmi do terénu.

Jaké jsou priority ČR v oblasti průmyslu a obchodu?

Ta odpověď bude trochu delší. V současnosti je to přijetí zásadní novely LEX OZE III, zjednodušení povolovacích procesů pro paroplynové zdroje, zavedení informačního modelování staveb (BIM) do praxe, příprava zákona o elektronických komunikacích. V oblasti energií je mým cílem zajistit lidem a firmám levné a dostupné zdroje energií. To zahrnuje diverzifikaci zdrojů, modernizaci energetiky, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a zlepšení poradenství v této oblasti. Dále také podpis smlouvy s dodavatelem nových jaderných bloků nebo podpora úspor energií.

Důraz kladu i na ochranu spotřebitele. Podařilo se nám posílit rozpočet ČOI i spotřebitelských organizací. Chci bojovat proti monopolům a oligopolům, snižovat byrokracii, podporovat malé a střední podniky a postupně odcházet od dotační ekonomiky. 

Co se týče investic, zaměřujeme se na podporu strategických investic s vysokou přidanou hodnotou, přípravu vhodných ploch pro podnikání a intenzivní podporu výzkumu a vývoje. Při tom všem myslíme na hospodářsky a sociálně ohrožené regiony, které musíme podpořit. Směřujeme tam investice s vysokou přidanou hodnotou, podporujeme vzdělávání a rekvalifikace.

Další zásadní věcí, které se věnuji už od svého zvolení do sněmovny, je modernizace českých stavebních norem, především v oblasti dřevostaveb. Tady klademe důraz mimo jiné na to, aby u nás bylo možné ze dřeva – jedné z mála přírodních surovin, kterou v naší zemi produkujeme – stavět, jako je to běžné na sever a na západ od nás. A to z několika důvodů. Většina českého dřeva končí buď v zahraničí, nebo u nás není zpracována s vysokou přidanou hodnotou. Nevyužíváme tedy naplno ekonomický potenciál. Druhým důvodem je vliv na životní prostředí. Stavby ze dřeva jsou méně energeticky náročné na výrobu stavebního materiálu, dřevo také dobře izoluje vnitřní teplotu a váže oxid uhličitý. Dřevostavby rostou rychle, stavba tak dlouho nezatěžuje okolí prašností a hlukem.

Nejen tyto věci, ale i řadu dalších priorit, jsme vepsali do Hospodářské strategie: Česko do top 10, na jejíž tvorbě jsem se přes půl roku podílel. Mám radost, že ji odborná veřejnost popsala jako jeden z nejlepších dokumentů, které kdy vznikly. Teď k ní chystáme implementační plán.

Souhlasíte s energetickou strategií ČR? 

Ano, základ budoucí české energetiky vidím v jádru, rozvoji obnovitelných zdrojů, je ale nutné systematicky investovat do distribučních a přenosových soustav a po přechodné období do moderních paroplynových elektráren. To se neobejde bez moderní energetické legislativy.

V současné době se jedná o schválení státního rozpočtu na příští rok. Jaké jsou priority vašeho resortu?

V rozpočtu jsou peníze na podporu podnikání, především pak rozvoj malého a středního, či rozvoj nových zajímavých projektů podnikatelské infrastruktury v regionech.

Jak jsem už říkal, jsem rád, že si výrazně přilepší spotřebitelské organizace. V nadcházejícím roce mezi ně MPO rozdělí celkem zhruba 20 milionů korun, původně se přitom v rozpočtu počítalo pouze s částkou ve výši osm milionů korun. Budeme tak moci podpořit více aktivit pro spotřebitele, které tyto organizace poskytují. V důsledku toho budou moci finance, které by organizace jinak využili na spotřebitelské aktivity a které bychom nedotovali, použít v rámci hromadných žalob.

Potřebuje ČR také novou ekonomickou vizi?

Ano. Proto jsme připravili již zmiňovanou Hospodářskou strategii: Česko do top 10, jejímž cílem je přispět k modernizaci české ekonomiky. Dokument se zaměřuje na klíčové oblasti ovlivňující konkurenceschopnost a udržitelnost, které nás zařadí mezi deset nejvýkonnějších ekonomik Evropské unie. Strategie obsahuje více než 150 konkrétních opatření v oblastech rozvoje lidských zdrojů, modernizace a rozvoje infrastruktury, legislativy, financování, spolupráce s podnikatelským sektorem a kapitálového trhu.

Kde se dají hledat nová obchodní teritoria?

Nová obchodní teritoria bychom měli hledat tam, kde je poptávka po našich výrobcích, technologiích a službách, a zároveň tam, kde vidíme potenciál pro dlouhodobá partnerství. To znamená zaměřit se nejen na tradiční trhy, jako jsou státy Evropské unie, ale také na dynamicky se rozvíjející regiony. Pro ČR je stěžejní uzavírat dohody o volném obchodu, aktuálně především s partnery v oblasti Indo-Pacifiku, Latinské Ameriky a Severní Ameriky, které odstraňují cla, zajišťují levnější vstupy do výroby, zásadně snižují náklady firmám, či často pokrývají i oblasti obchodu jako jsou investice, ochrana práv duševního vlastnictví, digitální obchod a jiné. Důležité je, aby české firmy měly podporu pro vstup na zahraniční trhy. S tím pomáhají naše agentury CzechTrade a CzechInvest, které poskytují poradenství, kontakty a praktickou pomoc při expanzi do zahraničí. 

Řekl jste, že by měli být Češi víc sebejistí. Jak by to mělo vypadat?

Já sám jsem nastavený tak, že chci vyhrávat a chci, aby naše země vyhrávala. Proto hospodářská strategie směřuje do top 10 států Evropské unie. Musíme si věřit, jen tak dosáhneme úspěchu. Naším úkolem jako politiků a státního aparátu je odstraňovat všechny bariéry a byrokracii, které například v oblasti podnikání brání, a budovat dobrou image Česka v zahraničí. 

Jak může pomoci digitalizace? 

Digitalizace má potenciál zásadně změnit českou ekonomiku a průmysl. Může nám pomoci zvýšit efektivitu a produktivitu práce, snížit náklady a otevřít dveře k novým příležitostem na globálních trzích. Díky digitalizaci mohou firmy automatizovat výrobu, zlepšovat logistiku nebo poskytovat pokročilé služby zákazníkům. To všechno zvyšuje naši konkurenceschopnost. Tyto změny podporujeme například v rámci Národní strategie umělé inteligence 2030, investicemi do digitální infrastruktury a vzdělávání.

Na Radě ministrů v Bruselu jste nedávno společně s Itálií bojoval za záchranu evropského automobilového průmyslu. Jak vaše iniciativa pokračuje?

Český automobilový průmysl zaměstnává přímo i nepřímo bezmála půl milionu lidí, podílí se na 24 % exportu České republiky a 9 % jejího HDP. Automobilový průmysl je zásadní také pro evropskou ekonomiku, zaměstnává více než 13 milionů lidí a podílí se na 6,8 % celkové zaměstnanosti v EU. Takže považuji za zásadní, že se nám toto téma na více úrovních podařilo otevřít, například i v těsné spolupráci s europoslanci Danuší Nerudovou a Janem Farským.

Je potřeba dát evropskému automobilovému průmyslu více času k adaptaci na nové trendy, abychom neohrozili jeho konkurenceschopnost na globálním trhu. Proto jsem apeloval na dřívější přehodnocení, jestli je odchod od prodeje aut se spalovacími motory reálný v roce 2035, a zároveň k přijetí opatření, která odloží pokuty za nesplnění kvóty prodeje nízkoemisních vozidel. Pokud by nyní Evropa trvala na uplatňování vysokých pokut, vážně bychom omezili schopnost automobilek investovat do inovací a vývoje.

Evropský automobilový průmysl za svou prioritu označila také předsedkyně Komise von der Leyen, proto mám naději, že naše iniciativa padne na úrodnou půdu.

Mezi vaše hobby patří mimo jiné i sport. Daří se vám sportovat?

Času na koníčky teď mnoho není, když to jde, snažím se na jednání chodit pěšky, a o víkendu si chodím zahrát hokej, běhám nebo jezdím na kole.

Děkuji za rozhovor.

Foto: Poskytnuto Lukášem Vlčkem

Autor: Renáta Lucková


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama