Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit.
Autor: vláda
Datum předložení do PSP: 24. 10. 2024
Hodnocení EM: 30%
I největší fanoušek pirátské úderky musí uznat, že tomu tak není. V justici ani ve zdravotnictví aktuálně nehrozí, že se starý systém vypne a začne se pracovat v systému novém a nefunkčním. Blažkův elektronický spis se již rok testuje a dokud nebude funkční, resort jím stohy papíru nenahradí. Elektronizace zdravotnictví sice měla své zákonem stanovené termíny, resort nestíhal, ale ministr měl alespoň odvahu si to přiznat a kritickou část elektronizace rychlou novelou odložit.
Elektronizace zdravotnictví u nás na růžích rozhodně ustláno nemá. Začalo to projektem elektronické zdravotní knížky IZIP, který skončil krachem v roce 2012. Už od roku 2011 existoval systém eRecept k předepisování léků elektronickou formou (ePreskripce), ale teprve když byl tento způsob od roku 2018 povinný, ukázalo se, že to přece jen jde. Podobný průběh mělo i zavádění eNeschopenky, která je povinná od roku 2020. V obou případech bylo nutné zlomit odpor lékařů, kteří digitalizaci rozhodně nefandili.
Postup elektronizace zdravotnictví pak na několik let dopředu stanovil zákon o elektronizaci zdravotnictví z roku 2021. Ministerstvu zdravotnictví uložil zřídit kmenové zdravotnické registry, kam budou poskytovatelé zdravotních služeb zapisovat různé údaje. Zakázku na vytvoření integrovaného datového rozhraní pro sdílení těchto údajů pak zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, což byl jeden z důvodů proč se to nestihlo, ale na rozdíl od digitalizace stavebního řízení alespoň včas odložilo.
Zákon o elektronickém zdravotnictví nabude účinnosti celkem v šesti fázích, aby se na něj poskytovatelé zdravotních služeb a další osoby měly čas připravit. Pro další fázi elektronizace zdravotnictví zákon počítal s přijetím novely, která doplní další díly skládačky. Nyní ji vláda předložila a tvrdí, že přichází se zásadním rozšířením práv pacienta a usnadněním výměny informací mezi poskytovateli zdravotních služeb. Po slibném prologu ovšem vidíme značně dietní menu.
Novela zavádí eŽádanku, kterou se rozumí elektronický požadavek jednoho poskytovatele zdravotních služeb na poskytnutí zdravotních služeb jiným poskytovatelem zdravotních služeb. Jinými slovy, pokud si dnes žádanku na vyšetření musíte přenést z jednoho zařízení do druhého pěkně na papíře, napříště se do systému vloží elektronicky. Druhou nabízenou novinkou je EZKarta, aplikace, z níž pacient zjistí údaje o něm v systému vedené. Takže něco jako Tečka, ale s více údaji.
Kmenový registr pacientů se rozšíří o údaje, z nichž bude vidět, zda je pacient zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel. Válkův resort tím se zpožděním reaguje na situaci, že v autě už nemusíte mít u sebe řidičák, techničák, ani zelenou kartu, ale řidiči starší 65 let musí mít papírek od lékaře. Aby se předešlo další masové střelbě, bude také možné sledovat případné změny v duševním zdraví pacienta, pokud je držitelem zbraní a zbrojního průkazu. A to je vše.
Na stránkách TOP 09 se můžeme dočíst, že se Válek do digitalizace přímo obul. Bohužel už tam nenajdeme, proč v novele chybí klíčová část eHealth, sdílení metadat o zdravotnické dokumentaci pacientů. Bez ní přitom o skutečné elektronizaci zdravotnictví vůbec nemá cenu mluvit.
Foto: Pixabay
Autor: Redakce EM