e-news.cz - kurzy
Reklama

Jaroslav Sopuch: Fenomén zakládání fondů kvalifikovaných investorů je v České republice relativně mladý

14.10.2024, Autor: Renáta Lucková

2 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 5
Jaroslav Sopuch: Fenomén zakládání fondů kvalifikovaných investorů je v České republice relativně mladý

Rozhovor s Jaroslavem Sopuchem, partnerem SkyLimit Industry SICAV a.s.

Jaroslav Sopuch je partner SkyLimit Industry SICAV a.s. Má více než 25 let zkušeností v oblasti private equity, poradenství při fúzích a akvizicích a ve sféře investičního bankovnictví, a to především v České republice, ve Velké Británii a v Polsku. 

„Fenomén zakládání fondů kvalifikovaných investorů je v České republice relativně mladý a znalost tohoto investičního nástroje stále není mezi investorskou veřejností všeobecně rozšířená. S rostoucím počtem fondů ovšem rychle roste i počet kvalifikovaných investorů, kteří do takových fondů investují. Kvalifikovaným investorem se může stát každý, kdo disponuje vlastním investovatelným kapitálem v minimální výši již zmíněného 1 mil. Kč a kdo úspěšně vyplní tzv. investiční dotazník,“ říká Jaroslav Sopuch.

Česká ekonomika úspěšně pokračuje ve stahování náskoku ekonomik vyspělých států. Můžeme vůbec někdy tyto země dohnat? 

Makroekonomové by jistě přišli s celou řadou čísel, která by tezi o schopnosti české ekonomiky dohnat vyspělé země podporovala nebo vyvracela. My můžeme svůj názor opřít pouze o to, co na vlastní oči vidíme v „terénu“ na mikroekonomické úrovni, protože ročně navštívíme několik desítek firem působících v nejrůznějších oborech a vedeme s nimi podrobné diskuse. V celé řadě oborů jsou naše firmy už dnes světovou špičkou. A to nás v dlouhodobém horizontu naplňuje optimismem.   

Je ČR stále jen pouhou montovnou? Co je potřeba změnit?

„ČR – montovna“ je zkratka a klišé, které je s oblibou opakováno řadou domácích ekonomických komentátorů, což má potom z našeho pohledu nešťastný vliv na formování veřejného mínění. Co vidíme my při návštěvách firem je především to, že naši podnikatelé a zaměstnanci jsou schopni produkovat vlastní výrobky s velmi vysokým podílem kvalifikované lidské práce a dosahovat přitom velmi atraktivních ziskových marží. Nebo velmi efektivně vyrábět výrobky dle zadání zahraničních zákazníků. Tohle konstatování samozřejmě nelze plošně aplikovat na celou ekonomiku. Jak dosáhnout celoplošného zlepšení je především otázka hospodářské a daňové politiky a zvyšování kvality odborného vzdělávání.    

Jaká je podle Vašeho názoru budoucnost českého průmyslu? 

Česko má obrovskou průmyslovou tradici. V meziválečném období patřilo mezi deset nejprůmyslovějších oblastí na světě. Přestože přirozený rozvoj průmyslu, tedy rozvoj motivovaný trhem, byl na několik desetiletí nešťastně politicky přerušen, schopnosti vyplývající ze silné tradice jsou zde stále přítomné. Z tohoto pohledu jsou vyhlídky do budoucnosti obecně dobré. V širším kontextu však bude mít na budoucnost českého a potažmo evropského průmyslu určující vliv především evropská politika. 

Přesto v ČR vznikají i úspěšné nové firmy s produkty a službami na světové úrovni. Jak složitá je cesta k tomuto úspěchu? Jak mohou české firmy dosáhnout úspěch v současném turbulentním světě?

Uspět v globální konkurenci je vždy velkou výzvou. Kdo cílí na globální úspěch, musí nejdříve globální prostředí poznat. To začíná u mezinárodního vzdělávání, komunikace s vyspělým světem a snahou střetávat se s těmi, kteří v daném oboru představují světovou špičku. Tam může vzniknout inspirace přijít s produktem, který bude úspěšný na světové úrovni. A potom nesmí chybět neustálá odvaha poměřovat se s těmi nejlepšími na trhu.

Současná situace na globálních finančních trzích je charakterizována přebytkem likvidity a nízkými úrokovými sazbami. Je čas investovat?

Období nízkých úrokových sazeb bylo po covidu vystřídáno naopak obdobím vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb. Podle mého názoru je i v takovém prostředí vhodný čas investovat, a to především do takových aktiv, která nemají fixně stanovený nebo jakkoliv omezený výnos. 

Jste konzervativní investor nebo jste více otevřený novinkám? 

Osobně bych se charakterizoval spíše jako konzervativní investor. V poslední době se mi ovšem velmi zalíbily některé internetové peer-to-peer investiční portály, jejichž prostřednictvím lze investovat do aktiv, která bývala dříve výhradní doménou velkých finančních institucí. Namátkou bych uvedl například investice do běžných obchodních pohledávek za bonitními společnostmi nebo investice do překlenovacích úvěrů pro developerské společnosti. Spatřuji u nich atraktivní poměr mezi likviditou a výnosem při relativně mírné rizikovosti.   

Jaká musí být minimální investice do vašeho fondu?

Minimální výše investice do každého fondu kvalifikovaných investorů, včetně našeho fondu SkyLimit Industry, je zákonem stanovena na 1 mil. Kč. Existuje však možnost tuto částku rozdělit mezi více fondů kvalifikovaných investorů pod jedním obhospodařovatelem. Mezi našimi investory jsou tedy i takoví, kteří k nám investovali 100 tis. Kč.

Je v ČR hodně kvalifikovaných investorů? Kdo jím může být?

Fenomén zakládání fondů kvalifikovaných investorů je v České republice relativně mladý a znalost tohoto investičního nástroje stále není mezi investorskou veřejností všeobecně rozšířená. S rostoucím počtem fondů ovšem rychle roste i počet kvalifikovaných investorů, kteří do takových fondů investují. Kvalifikovaným investorem se může stát každý, kdo disponuje vlastním investovatelným kapitálem v minimální výši již zmíněného 1 mil. Kč a kdo úspěšně vyplní tzv. investiční dotazník.  

Jak má začínající investor poznat vhodnou investici?

Klíčem k dobré investici je kvalitní úsudek, který je zapotřebí neustále „kultivovat“ na co největším počtu osobních investičních rozhodnutí a vyhodnocování jejich úspěšnosti. Začít u menších částek a postupně tyto částky s rostoucími vlastními zkušenostmi zvyšovat. Důležité je neustálé osobní vzdělávání, sledování ekonomického dění a komunikace s investičními profesionály a dalšími aktivními účastníky trhu.     

Jak by se měl investor udržovat v dobré fyzické a psychické kondici?

Všeobecnou zásadou směrem k zachování dobré psychické kondice každého investora je dostatečně diverzifikovat investiční portfolio a v žádném případě nasázet vše na jednu kartu. V portfoliu by mělo být zastoupeno širší spektrum investičních nástrojů, a to optimálně tak, aby tyto nástroje spolu vzájemně nekorelovaly. To znamená, aby nereagovaly stejně na významné cenotvorné tendence nebo události na trhu. Jako vhodný příklad, který je nám blízký, bychom mohli uvést investici do veřejně obchodovatelných akcií na burze a vedle toho investici do private equity, což je investice do portfolia majetkových podílů na soukromých společnostech, které se neobchodují na veřejných trzích. Obdobně vhodných kombinací je samozřejmě obrovské množství. 

Děkuji za rozhovor.

Foto: Poskytnuto Jaroslavem Sopuchem

Autor: Renáta Lucková


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama