Přivýdělek formou brigády zlepšuje finanční situaci, v některých případech ovšem přináší i daňové starosti. Některým brigádníkům totiž přináší letní přivýdělek povinnost podání daňového přiznání za rok 2024.
Daňové přiznání musí mimo jiné podat občané, kteří alespoň v jednom měsíci během roku pracují současně pro dva zaměstnavatele a přitom je jim z obou zaměstnání odvedena zálohová daň z příjmů. „V praxi tak dochází k situaci, že daňové přiznání nepodává zaměstnanec pracující po celý rok pouze pro jednoho zaměstnavatele, ale brigádník pracující pouze v letních měsících tuto povinnost může mít,“ upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Roční limit 50 000 Kč
Základním příjmovým limitem pro povinnost podat daňové přiznání za rok 2024 je rozhodný zdanitelný příjem nad 50 000 Kč. Pokud roční zdanitelný příjem, který nepodléhá srážkové dani, tuto částku nepřesáhne, tak se daňové přiznání nepodává bez ohledu na další okolnosti. „Ještě pro rok 2022 platil limit pouze 15 000 Kč, zvýšení limitu rozhodně zjednodušilo daňové povinnosti lidem s nízkými příjmy,“ dodává Gabriela Ivanco.
Důchod ani studium úlevu nepřináší
Z důvodu pobírání starobního důchodu nebo statusu studenta k žádné úlevě ohledně vyplňování daňového přiznání nedochází. I studující brigádníci nebo zaměstnanci v důchodu tedy také mohou mít povinnost vyplňovat daňové přiznání. „Zatímco však OSVČ se nevyhnou odeslání daňového přiznání datovou schránkou, tak ostatní brigádníci mohou zpravidla využít klasickou papírovou verzi,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Dohoda o provedení práce a zálohová daň z příjmu
Zálohová daň z příjmu se z dohody o provedení práce odvádí, jestliže je hrubá měsíční odměna vyšší než 10 000 Kč. To znamená, že při práci v některém měsíci na dvě dohody o provedení práce s hrubou odměnou nad 10 000 Kč a ročním zdanitelném příjmu nad 50 000 Kč již vzniká povinnost podat daňové přiznání. „Daňové přiznání je v takových případech nutné vyplnit a odevzdat, i když nevznikne žádný nedoplatek na dani z příjmu,“ doplňuje Gabriela Ivanco.
OSVČ a letní brigáda
Pokud je hrubá měsíční odměna nad 10 000 Kč, tak musí osoby samostatně výdělečně činné tento příjem zahrnout do svého daňového přiznání, i když byla z brigády zaplacena záloha na daň z příjmu. Zaplacená záloha na daň z příjmu během roku se pochopitelně v daňovém přiznání zohlední. „K vyplnění daňového přiznání je nutné doložit potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Přivýdělek k hlavnímu zaměstnání
Zaměstnanci pracující po celý rok na pracovní smlouvu pro hlavního zaměstnavatele, kteří si v některém měsíci přivydělají na dohodu o provedení práce více než 10 000 Kč mají povinnost podat daňové přiznání, i když souhrnný roční příjem z brigád je např. pouze 20 000 Kč. V souhrnu s hlavním zaměstnáním mají rozhodný příjem nad limit a alespoň v jednom měsíci je jim odvedena zálohová daň z příjmu od dvou zaměstnavatelů. „Daňoví poplatníci pouze s příjmy ze závislé činnosti však vyplňují zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání,“ sděluje Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Foto: Pixabay
Zdroj: Tomáš Skolek