Rozhovor s Petrem Švecem, generálním ředitelem společnosti EP ENERGY TRADING, a.s.
Petr Švec je generální ředitel EP ENERGY TRADING, a.s. Společnost epet dodává do domácností a firem elektřinu a plyn již od roku 2005. Součástí společnosti epet je od roku 2021 i dceřiná společnost Dobrá Energie a také společnost Gazela Energy.
„Trh s energiemi se poměrně hodně stabilizoval, ale i přesto zde působí poměrně velké množství obchodníků.Důležitým faktorem při výběru dodavatele by neměla být pouze nejnižší cena za komoditu. Energetický sektor je značně finančně náročný, a aby byl dodavatel opravdu stabilní, měl by mít finančně silného vlastníka,“ říká Petr Švec
V čem je specifikum alternativního dodavatele energií?
Výraz „alternativní“ se vžil v souvislosti s liberalizací trhu, ke které došlo v roce 2006. Do té doby mohlo energie nabízet zákazníkům pouze několik dodavatelů, mezi které patřily například ČEZ, PRE, E.ON a kteří měli v podstatě rozdělený trh podle regionů. Nikdo jiný nemohl konečným zákazníkům energie dodávat. Tito dodavatelé jsou označováni jako „tradiční“.
Jako „alternativní“ se začali označovat noví obchodníci, kteří na trh vstoupili po jeho uvolnění. Určitě bych tedy nehledal nějaká specifika, jde pouze o pojem.
Jak se dá orientovat na trhu energií? Jak najít seriózního dodavatele energií?
Trh s energiemi se poměrně hodně stabilizoval, ale i přesto zde působí poměrně velké množství obchodníků.
Důležitým faktorem při výběru dodavatele by neměla být pouze nejnižší cena za komoditu. Energetický sektor je značně finančně náročný, a aby byl dodavatel opravdu stabilní, měl by mít finančně silného vlastníka.
Obchodník by měl také poskytovat kvalitní zákaznický servis a Energetický úřad by u něj neměl evidovat stížnosti od zákazníků.
Většinu těchto základních informací si může zákazník o každém dodavateli snadno dohledat na internetu.
Máte představu, jak velkou částku v rozpočtu firem představují výdaje na energie?
Velmi záleží na tom, o jakém odvětví hovoříme. Energeticky náročná odvětví, jako jsou například hutnictví, chemický průmysl nebo strojírenství mají vysokou spotřebu a náklady mohou tvořit i 30–40 % celkových výdajů. U energeticky méně náročných firem nebo obchodních firem jsou náklady nižší. Není možné jednoznačně odpovědět, ale zcela jistě je to jedna z nejvyšších nákladových položek.
Podle vašeho průzkumu šetřilo na energiích v uplynulé sezóně téměř 80 % Čechů. Je to dobrá zpráva?
Náš průzkum ukázal, že v loňské sezóně, kdy ceny energií kvůli energetické krizi dosáhly svého historického maxima, vědomě šetřilo energiemi téměř 77 % Čechů. Svým úsporným chováním stejné procento z nich ušetřilo do 20 % spotřeby energií oproti roku 2021. Téměř pětině respondentů se podařilo ušetřit dokonce více než 20 % energie. Lidé začali věnovat spotřebě energií pozornost a díky tomu optimalizovali své náklady, a to podle mě dobrá zpráva určitě je.
Plánují Češi často měnit dodavatele?
I když se o cenách energií často diskutuje v tisku a jde o velmi důležitou nákladovou položku, jsou domácnosti při změně dodavatele poměrně konzervativní. Podle našeho průzkumu o změně dodavatele uvažuje okolo 14 % zákazníků, což není příliš velké číslo.
Jak obnovení POZE a zvýšení regulované části navýšilo koncovou cenu?
Navýšení regulované složky u elektřiny ovlivnilo růst konečné ceny cca o 15 % u domácností a o více jak 20 % u větších firem. Na druhé straně je nutno podotknout, že se cena komodity v roce 2024 snížila, celkový dopad na koncovou cenu u většiny zákazníků bude tedy spíše neutrální.
Jak vidíte vývoj energií do budoucna? Jak se může ve střednědobém horizontu měnit energetický mix (obnovitelné/neobnovitelné zdroje energie)?
V roce 2024 se očekává, že podíl obnovitelných zdrojů na marketingovém mixu dosáhne téměř 20 % a tento podíl bude nadále narůstat, stejně jako objem výroby energie z jaderných elektráren. Podíl uhelných elektráren se bude naopak snižovat řádově k jednotkám procent. V střednědobém horizontu se může tedy cena elektřiny snižovat, ale současně můžeme očekávat další zvýšení regulované složky, protože bude nutné více investovat do modernizace energetické sítě.
Vaše firma se spojila také se sportem. Je sport energií života?
Určitě ano. Máme dlouhodobé partnerství s AC Sparta Praha, v rámci kterého podporujeme také mladou generaci, aby svou energii věnovala i sportu. Protože energie z pohybu je právě ta, která se nám pak do života pozitivně promítá.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Poskytnuto Petrem Švecem
Autor: Renáta Lucková