e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o rozpočtovém určení daní

11.06.2024, Autor: swp, red

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Recenze novely zákona o rozpočtovém určení daní

Rozdělení sdílených daní mezi jednotlivé kraje není aktuální ani spravedlivé. Tuhle mantru opakují hejtmani jako kolovrátek už mnoho let bez ohledu na to, kdo a z jaké strany kterému kraji zrovna vládne. Faktem je, že zatímco parametry v rozpočtového určení daní, neboli RUD pro obce jsou každoročně přepočítávány podle aktuálních dat, u krajů tomu tak není. 

Datum předložení do PSP: 7. 5. 2024

Autor: Vláda

Hodnocení EM: 30%

Ve sněmovně momentálně leží sedm krajských návrhů na změnu RUD a vláda nyní předložila osmý, o němž tvrdí, že jej většina krajů akceptuje. Většina ale nejsou všichni, návrh reálně podpořilo jedenáct krajů ze čtrnácti. 

Podstatnou charakteristikou návrhu je, že je flexibilní, což znamená, že umožní každoroční aktualizaci zvolených kritérií a z ní vyplývající úpravu podílu každého kraje. Nebude se tak opakovat situace, kdy model nastavený v roce 2005 přetrval dvacet let, aniž by bral v úvahu probíhající změny. Důležitých předpokladem dohody s většinou krajů bylo navýšení alokace neboli celkových příjmů krajů. Vláda se k tomu ostatně zavázala už v programovém prohlášení, což je mimochodem jeden z dalších závazků k navyšování výdajů, který je v kolizi s koaličním závazkem na snižování výdajů. 

K navýšení alokace má docházet postupně, v letech 2025 – 2027, a to tak, že v roce 2025 stoupne o 7,2 mld. Kč, v roce 2026 o 2 mld. Kč a v roce 2027 o další 2 mld. Kč. Celkem to dělá 11, 2 miliardy, které stát pošle do krajských rozpočtů navíc, aniž by věděl, kde je vezme. Ještě podstatnější je ovšem otázka, zda jsou to právě rozpočty krajů, kam je v tuto chvíli nezbytně nutné přisypat peníze. Zatímco stát zápolí s deficity, kraje naopak každoročně vykazují přebytky, v loňském roce dokonce rekordní. Stát si tedy půjčí peníze, které se krajům z velké části budou válet na účtech. To se vyplatí. 

Zásadním bodem reformy systému financování krajů, o kterém se vedly dlouhé debaty, je klíč, podle kterého si kraje peníze rozdělí. Zvolená kritéria vycházejí z největších výdajových oblastí. Na prvním místě je počet obyvatel kraje s váhou 40 %, následuje počet kilometrů silnic II. a III. třídy s vahou 20 %. Rozloha kraje tvoří 13 % a počet obcí v kraji (vyjma Prahy) 8 %. Následuje vyrovnávací koeficient 7% pro kraje, opět bez Prahy, počet výjezdových základen záchranné služby 6 %, počet dětí, žáků a studentů škol zřizovaných krajem 4 % a počet urgentních příjmů typu I v krajských nemocnicích s 2 %. 

Pozornému čtenáři jistě neuniklo, vyjma Prahy. Uplatňovat na hlavní město stejná kritéria jako na kraj je v mnoha ohledech nesmysl. Některá kritéria se proto na Prahu neuplatní a pro Prahu bude nastaven dodatečný podíl na sdílených daních ve výši 0,1 % za účelem zmírnění negativního dopadu, který pro ni z nového modelu vyplývá. I přesto je ale Praha jedním z „krajů“, který s novým nastavím RUD nesouhlasí a rovnou hrozí kolapsem, jak jinak. Argumentem je, že Praha dopravně, zdravotně, školsky, sportovně nebo kulturně obsluhuje mnohem víc lidí, než zde bydlí, což je pravda. 

Další nespokojenci jsou z tzv. strukturálně znevýhodněných regionů, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. I tam můžeme očekávat propad do bídy a zmaru.   Moravskoslezský kraj proto nad rámec modelu výpočtu podílů jednotlivých krajů navrhuje zohlednit jeho situaci samostatným každoročním příspěvkem ve výši 0,1 % z celostátního hrubého výnosu sdílených daní. O výši tohoto příspěvku by byl ponížen příjem ostatních krajů. Další možností by bylo zohlednit do počtu kilometrů silnic čtyřproudé okresky, kterých je na Ostravsku zřejmě víc než jinde. 

Podobných nápadů na úpravu kritérií, více či méně absurdních, lze čekat v průběhu projednávání více. Největším problém zákona, ale není ve zvolených kritériích, už nyní je jich víc než dost. Horší je, že stát jednou rukou šetří, tahá z lidí peníze, a druhou rozdává na místech, kde to není nutné.  A jak vidno, hodlá v tom pokračovat.

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely zákona o elektronizaci zdravotnictví

12.11.2024, Autor: swp, red

Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

24.10.2024, Autor: red

Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Stavebnictví doplácí na legislativní chaos. Investoři potřebují stabilitu a neměnná pravidla

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však ční ta největší a nejzásadnější – extrémně složitá stavební legislativa, která výstavbu spíše komplikuje, než aby ji usnadňovala.

Recenze návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025

30.09.2024, Autor: Z blogosféry

Po dalších volbách, které dopadly nevýhrou, na níž se vždycky dá najít i něco pozitivního, premiér Fiala prohlásil, že nenechá zemi levičákům a má jasnou představu, co musí udělat pro to, aby přesvědčil voliče, že vláda plní sliby a pracuje pro ně. V tu chvíli zřejmě ani sám netušil, že vyhazovem Ivana Bartoše z vlády, to vlastně rovnou splní. Zbývá už jen přesvědčit voliče, že vláda plní sliby, pracuje pro ně a nepředat zemi levičákům. Návrh rozpočtu na příští rok tomu jde naproti. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o volebních kampaních 

02.09.2024, Autor: swp, red

Pokud zadáte do vyhledávače „čím víc zákonů, tím…“ pokračování vybíráte z odkazů: „méně svobody, zkaženější stát, méně práva, méně spravedlnost, více korupce“. Ale což, třeba jsou to jen takové řeči. Vláda, nutno říct, že nejen tato, si z toho rozhodně hlavu nedělá. Důkazem budiž volební zákony.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama