Škodu za čtyři a půl miliardy údajně způsobili tři úředníci Ministerstva průmyslu a obchodu.
Policie navrhla dotyčné úředníky obžalovat v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. A to ve spojitosti s vytvořením záručního fondu v rámci s Operačním programem Podnikání a inovace (OPPI) v předchozím programovém období. Finance na záruky totiž zmíněná banka získala bez výběrového řízení.
Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili stíhání tří úředníků Ministerstva průmyslu a obchodu v září minulého roku. Úředníci jsou stíháni pro zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku a zločin poškození finančních zájmů Evropské unie. Případem se bude zabývat Vrchní státní zastupitelství v Praze, dodal bez dalších podrobností mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obvinění jsou podle kriminalistů zodpovědní za škodu 4,5 miliardy korun, když České republice měli způsobit škodu ve výši 2,72 miliardy korun a Evropské unii ve výši 1,83 miliardy korun.
Pochybení v poskytování záruk popsala kontrolní zpráva Bruselu z roku 2011. Po třech letech vyjednávání Česká republika akceptovala pokutu 1,83 miliardy korun za program Záruka.
Podnikatelské záruky období 2007–2010 přidělovala Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), jejíž dvoutřetinový podíl v té době vlastnil český stát. V rámci dvou programů Záruka a Progres na záruky využila 5,7 miliardy korun z evropského Operačního programu Podnikání a inovace. Finance na záruky však ČMZRB získala bez jakéhokoli výběrového řízení, ačkoli tehdy třetinu jejích akcií držely soukromé banky, a to Česká spořitelna a Komerční banka, tedy instituce, které také nejčastěji garantované úvěry poskytovaly.
Mluvčí ministerstva František Kotrba k situaci uvedl, že Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo při vyšetřování této věci příslušným orgánům plnou součinnost. „Řešení věci je plně v kompetenci orgánů činných v trestním řízení. Ministerstvo průmyslu a obchodu jejich činnost plně respektuje a nebude ji komentovat,“ sdělil pro ČTK.
Podle dotčeného ministerstva jsou obviněnými dva bývalí a jeden současný zaměstnanec MPO. Ten byl po sdělení obvinění na základě služebního zákona postaven mimo službu. Obvinění úředníci tehdy figurovali na pozicích ředitele sekce a ředitelů odboru a během let 2007 až 2013 vykonávali činnost řídícího orgánu OPPI.
O návrhu na obžalobu minulý pátek informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.