Rozhovor s Martinem Hofmanem, generálním ředitelem společnosti S&M CZ.
Martin Hofman je generálním ředitelem společnosti S&M CZ. Společnost vznikla v březnu roku 2003 za účelem výstavby a provozu obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2010 se nám podařilo vystavět několik větrných parků a fotovoltaických elektráren a společnost S&M CZ se stala jedním z nejproduktivnějších a nejúspěšnějších výrobců energie z obnovitelných zdrojů v České republice.
„Ve větrné energetice se pohybujeme již 20 roků, jak již výše uvádím, jsme první větrnou elektrárnu uvedli do provozu v roce 2004 v lokalitě viz výše. Větrná energetika je obor, který milujeme a obor, který nás neskutečně baví. Dále máme rádi výzvy, což jsou důvody, proč jsme v říjnu 2023 zprovoznili nejvýkonnější větrnou elektrárnu v ČR,“ říká Martin Hofman.
Provozujete 18 větrných elektráren na sedmi místech. Vzpomenete si na první instalaci? Kde to bylo?
Naše prvotní instalace byla v roce 2004 v lokalitě Pohledy – Samoty a tehdejší instalovaný výkon větrné elektrárny byl 250 kWh, což v tu dobu byla překvapivě vysoká instalace pro samotný ČEZ.
Koncem října jste zahájili běžný provoz nejvýkonnější větrné elektrárny v ČR. Proč jste se rozhodli otevřít zrovna větrnou elektrárnu?
Ve větrné energetice se pohybujeme již 20 roků, jak již výše uvádím, jsme první větrnou elektrárnu uvedli do provozu v roce 2004 v lokalitě viz výše. Větrná energetika je obor, který milujeme a obor, který nás neskutečně baví. Dále máme rádi výzvy, což jsou důvody, proč jsme v říjnu 2023 zprovoznili nejvýkonnější větrnou elektrárnu v ČR.
Jak velkou roční spotřebu elektrárna pokryje?
Větrná elektrárna pokryje ročně 10 mil. kWh, což je zhruba 5000 domácností.
Tuto investici podpořilo zhruba čtyřicetimilionovou evropskou dotací také Ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo by to i bez dotací?
Ano šlo, naopak díky dotaci se výstavba zpozdila o značnou dobu, cca 1,5 roku.
Říkáte, že distribuční síť dnes nedostačuje. Kdy by tedy v ČR mohla být dostačující distribuční síť a co tomu brání?
Brání tomu rychlá rekonstrukce distribuční sítě a v minulosti nedostatečné posilování distribučních sítí. Je však pravdou, že dnešní výkony VTE či jiných obnovitelných zdrojů je téměř nutné připojovat do samotných rozvoden.
Chystáte i projekt energeticky soběstačného výrobního závodu. Dá se prozradit více?
Ano, chystáme. Podporu nám k tomu dává i komunitní energetika, kdy komunitně bychom elektřinu rádi dodávali i do obcí, v nichž provozujeme větrné elektrárny. Samostatný energetický soběstačný závod budujeme v naší společnosti v Jevíčku, kde mimo kancelářské prostory máme taktéž výrobní prostory. V tomto závodě máme již samostatné tepelné hospodářství a dokončujeme soběstačnost v energetice.
Co když několik dnů nezafouká?
Toto je pro nás další podnikatelský krok, kdy tuto situaci chceme do budoucna řešit akumulacemi či záložními zdroji. Tyto nám vypomůžou i v návaznosti na rychlonabíjecí stanice pro automobilový průmysl.
Mohou větrné elektrárny ovlivnit i klimatické změny na Zemi?
Mohou, dle mého názoru, avšak jen k dobrému.
Budou v budoucnu potřeba velké energetické společnosti?
Na tuto otázku mohu odpovědět pouze dle mého názoru, že jsme neskutečně závislí na energetice, a to v jakémkoliv odvětví, jak průmyslu, zdravotnictví, soukromí, atd. Bereme za absolutně přirozené, například přijít domů a rozsvítit. Ani v zákoutí mysli nás nenapadne, že by tomu tak nebylo. Nelze pominout vysokou závislost v energetice v nemocničním prostředí atd.
Jak vidíte možnost rozvoje komunitní energie?
Dle mého názoru, tak jak tomu je ve světě, je komunitní energetika správnou cestou, jak pomoci lidem i průmyslu v rámci dodávky elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Jsem přesvědčen, že komunitní energetika by měla zahrnovat úlevu v rámci regulovaného poplatku za distribuční soustavu.
Nové zdroje energie jsou převratné i s ohledem na průmysl. Který zdroj bude podle vás v budoucnu dominantní?
Domnívám se, že dominantním zdrojem energie do budoucna bude větrná energetika, jelikož v našem prostředí nejsou vhodné podmínky pro vybudování většího množství vodních elektráren. A jiné současné obnovitelné zdroje, jako například FVE jsou daleko méně stabilními zdroji a tím více zatěžujícími v rámci energetické soustavy.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Pixabay
Autor: Renáta Lucková