Růst cen ve stavebnictví po dlouhém období výrazně zpomaluje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly ceny stavebních prací v srpnu meziměsíčně jen nepatrně o 0,1 procenta, meziročně jde o růst o 3,7 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v osmém měsíci letošního roku meziměsíčně klesaly už potřetí v řadě, konkrétně o 0,93 procenta. V porovnání se srpnem loňského roku jsou však stále o 0,2 procenta dražší.
České stavebnictví zásadně ovlivnil dvouciferný růst cen stavebních prací i materiálu, který jsme sledovali v minulých měsících. Toto zdražování poslalo dolů celou stavební produkci, nejvíce se to dotklo pozemního stavitelství včetně bytové výstavby. Dokládají i to i další statistiky ČSÚ, podle nichž sice výrazně ubývá vydaných stavebních povolení, celková hodnota těchto staveb ale přesto roste. Přeloženo do jednoduché řeči: staví se méně za mnohem více. Zdražování dopadá jak na veřejné investory, tak i drobné stavebníky. Postavit si rodinný dům vyjde o miliony korun více než před pár lety. Podobně se růst cen stavebních prací a materiálu promítá i do cen nových bytů, které se v nedávné minulosti staly ještě více nedostupnými.
Právě stavební firmy jsou nyní tím, kdo může rozhýbat celé stavebnictví a pomoci mu odrazit se ode dna. Na trhu se už objevil první konkrétní případ, že to jde. Při výběru generálního dodavatele našeho nejnovějšího projektu Výhledy Barrandov II jsme využili jeho velkého rozsahu a s vítěznou stavební firmou jsme se domluvili na tak příznivé ceně, kterou by ještě před čtvrt rokem nebyla ochotna akceptovat. Díky tomu jsme mohli nabídnout tři stovky moderních bytů za bezkonkurenční cenu hluboko pod celopražským průměrem. Zlevnění stavebních prací tak umožnilo vrátit na pražský rezidenční trh cenově dostupné byty. Právě pokles cen je cestou, jak oživit i celé české stavebnictví, které stále hledá své dno.
EVŽEN KOREC, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: Ekospol a.s.