Budoucnost byznysu vidí pozitivně jednapadesát procent manažerů středních a velkých firem. Očekávají jak nárůst tržeb, tak zisků svých podniků.
Studie International Business Report, kterou každé čtvrtletí publikuje poradenská firma Grant Thornton, vychází z průzkumu mezi dvěma a půl tisíci manažerů z šestatřiceti států. Odhalila také rostoucí znepokojení manažerů vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků, který může být potenciální hrozbou pro ekonomický růst.
Optimismus manažerů středních a velkých firem v globálu rostl pátým čtvrtletím v řadě. Největší důvěra v budoucnost byla ve Spojených státech amerických, kde optimismus dosáhl vysoké hodnoty – 81 procent. V Evropské unii se optimismus zvýšil na 50 procent, což je nejvyšší procento za poslední dva roky. V Číně zaznamenal nejvyšší hodnotu v posledních třech letech, když se dostal na hranici 48 procent. I v souvislosti s tím dosáhlo globální očekávání nárůstu tržeb na své historické maximum 56 procent a podobně optimisticky dopadlo očekávání směrem k ziskovosti firem.
Jedním z největších „strašáků“ manažerů světových firem je ovšem nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, který jako výraznou překážku označilo rekordních 35 procent dotázaných manažerů. Rovněž 36 procent společností, které uvedly, že v následujícím roce mají v plánu nábor nových zaměstnanců, bylo historickým maximem. Navzdory vyšponované situaci na trhu práce a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil jen jedna pětina manažerů sdělila, že jejich firma plánuje zvyšovat mzdy vyšším tempem než o míru inflace. Jednalo se překvapivě o menší podíl společností než v předchozím čtvrtletí.
Průzkum Grant Thornton ukázal, že se po právu čím dál častěji mluví o tzv. čtvrté průmyslové revoluci. Ta s sebou krom jiného přináší nárůst robotizace a automatizace v pracovních procesech. Jedním z jejích důvodů je právě nedostatečné množství kvalifikovaných pracovních sil. Podle průzkumu v uplynulých čtvrtletích rovněž rostly investice podniků do mechanizace a do výzkumu a vývoje.