e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze „Lex ČEZ“ – novela zákona o přeměnách obchodních společností a družstev

29.05.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze „Lex ČEZ“ – novela zákona o přeměnách obchodních společností a družstev

Autor: vláda

Datum projednání vládou: 17. 5. 2023

Hodnocení EM: 50%

O rozdělení ČEZu začala vláda Petra Fialy mluvit loni na jaře jako o možnosti ke zmírnění dopadů energetické krize. Stát by tím rovněž ochránil své strategické zájmy v oblasti energetické bezpečnosti, což v kontextu s válkou na Ukrajině nepochybně dává smysl. Ve skutečnosti podobné úvahy zaznívaly i od předchozí vlády Andreje Babiše v době, kdy žádná energetická ani bezpečnostní krize nepanovala. Válka neválka, ve hře je způsob financování dostavby Dukovan a dalších jaderných zdrojů, do kterého drobní akcionáři nezapadají. Jenže jako to udělat a nekrást. 

Zákon o přeměně společností, který po dlouhých diskusích s vlastní legislativní radou nyní vláda předkládá, se o to pokouší. Předem je nutné upozornit, že zákon je to dlouhý a z valné části nezajímavý. Problematika přeměn obchodních korporací je u nás upravena zákonem už z roku 2008. Celkem logicky je značně ovlivněna právem EU, a protože v roce 2019 došlo k významné novelizaci příslušné směrnice, je třeba změnovou směrnici do zákona zapracovat, což také návrh zákona z valné části činí.  Až na pár podivínů, to nikoho ze židle nezvedne. 

Čertovo kopýtko návrhu, o kterém se v souvislosti s tímto zákonem hojně diskutuje a mnozí přitom mluví o účelovosti a šití na míru, je ukryto mimo transpozici evropského práva. Do návrhu byly značně podloudně propašovány paragrafy, kterým se nikoli nemístně začalo přezdívat lex ČEZ. Ono podloudnictví spočívá v tom, že sem byly přidány během meziresortního připomínkového řízení, notabene na návrh náměstka ministra spravedlnosti, který ani není připomínkovým místem, což není tak podstatné jako to, že se k němu ostatní připomínková místa nemohla vyjádřit. 

Bohumil Havel, jeden z členů legislativní rady vlády, v tom dokonce vidí natolik zásadní zásah do legislativní tvorby, že mluví o jeho neústavnosti. Řekněme si rovnou, že legislativní hysterie není namístě. Legislativní rada vlády není žádný ústavní orgán. K poslaneckým nebo senátním návrhům se mimochodem rovněž nevyjadřuje, což je možná škoda, ale rozhodně nic, co bychom mohli pokládat za protiústavní. Totéž platí i o šití na míru. Není to nic krásného, avšak ani nového. Jakoby se ještě nestalo, že vláda zákony šije na míru pro jednu nejmenovanou osobu.

Pochopit tak lze spíše námitky proti věcnému řešení lex ČEZ.  Dělení veřejně obchodovaných firem s většinovou účastí státu z oblasti kritické infrastruktury má napříště podléhat speciálním pravidlům, v nichž se sice o ČEZu nemluví, jinak ale vše souhlasí.  Potřebný podíl akcionářů pro souhlas s rozdělením akciové společnosti s většinovou majetkovou účastí státu, jejichž akcie jsou obchodovány na evropském regulovaném trhu a které jsou subjektem kritické infrastruktury, se z nynějších 90 procent všech hlasů snižuje na 85 procent přítomných na valné hromadě. 

Zkušenost z valných hromad ČEZu přitom praví, že zde vždy byli majitelé jen 77 až 79 procent akcií. To znamená, že stát měl z počtu přítomných vždy bezpečně víc než 85 procent. Návrh rovněž umožní, aby menšinoví akcionáři nezískali podíl v obou nově vzniklých společnostech, jak by bylo logické, nýbrž pouze v jedné z nich. Podle důvodové zprávy je cílem umožnit České republice dispozici s energeticky strategickými celky a výrobními aktivy získáním nástrojů nezbytných k rychlejšímu a efektivnějšímu prosazení vůle ve společnostech, v nichž má většinovou účast. 

Podmínkou ústavnosti takového postupu je dle důvodové zprávy dostatečná garance práv minoritních akcionářů, co do výše finanční kompenzace a možnosti napadnout rozhodnutí valné hromady u nezávislého soudu.  Jako velká záruka to zrovna nezní a protestům menšinových akcionářů se nelze divit. Mimochodem nehrozí jen soudy, ale ze strany zahraničních akcionářů též arbitráže. Premiéra Fiala je však v klidu: jde o obecný předpis, který jen napravuje doposud chybějící nástroj. „To, co bylo u nás dosud, je v Evropě naprosto neobvyklé a vlastně ojedinělé.“ 

Faktem je, že Ústavní soud již v minulosti posuzoval institut vytěsnění, což je věc podobná, nikoli však stejná, jak se snaží tvrdit vzpurný akcionář Michal Šnobr. Soud tehdy konstatoval, že v případě devadesáti procentní většiny potřebné k vytěsnění jde o většinu kvalifikovanou a situovanou tak vysoko, že možné námitky zneužití postavení jsou již prakticky potlačeny. Je velká otázka, zda lze to samé říci o většině sedmdesáti procentní. Na druhou stranu ale budou brány v potaz i okolnosti, které danou situaci od prostého vytěsnění drobných akcionářů odlišují. 

V každém případě platí, že stát to celé podniká nejen ze strategických důvodů, ale prostě proto, že se mu do vyplácení stovek miliard Šnobrovi a jeho partě nechce. Lépe řečeno je ani nemá kde vzít. To lze pochopit, nikoli tak úplně pochválit. Zákon nejde do detailu, a proto bude ve výsledku hodně záležet na tom, jak bude nakonec celá věc provedena, pokud se k tomu vůbec vláda odhodlá. Při nastoleném tempu, loni na jaře záměr, letos předložení zákona, dost možná všechno vyšumí do ztracena. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama