Apogeo
Reklama

Co přinese nový rok podnikatelům? Seznamte se se třemi hlavními změnami v účetnictví

09.12.2022, Autor: Z blogosféry

2 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 5
Co přinese nový rok podnikatelům? Seznamte se se třemi hlavními změnami v účetnictví

Změní se limit obratu pro povinnost registrace k DPH, nový rok zamíchá i paušální daní, jež bude nově rozdělena do tří pásem, a finanční správy začnou sbírat údaje o prodejcích na elektronických platformách. Pojďme se podívat na každou novinku detailně s Janou Jáčovou z firmy UOL Účetnictví.

Zvýšení limitu pro DPH 

S novým rokem přichází po 19 letech změna limitu pro registraci k DPH. Povinnost stát se plátcem DPH tak nově platí pro podnikatele, jejichž obrat za posledních 12 měsíců překročil nikoli jeden, ale 2 miliony Kč. Změna začne platit od 1. ledna 2023. Podnikatelé, kteří mají celkové tržby za 12 měsíců nižší než 2 miliony, ale vyšší než 1 milion, tak mají možnost se z registraci k DPH odhlásit. Podle přechodného ustanovení mají možnost podat žádost o zrušení registrace do dnešního dne, tedy 8. prosince 2022, a to i v situaci, kdy nebyla splněna podmínka 12 měsíců jako plátce. Kdo tento termín nestihne, může se odhlásit již za standardních podmínek až od února 2023.

Jak ale upozorňuje Jana Jáčová, šéfka a zakladatelka firmy UOL Účetnictví, ne každému se takový krok vyplatí. „Jestliže má podnikatel obrat blížící se dvěma milionům, je možné, že hranici během krátké doby překročí, a to by pro neplátce DPH znamenalo nutnost znovu se zaregistrovat a podstoupit vše, co tento proces obnáší. Stejně tak pokud jsou vaši odběratelé plátci DPH a vyšší cena s DPH neovlivní vaši marži, je lepší v registru zůstat.“

Naopak v případě, kdy si vaši zákazníci DPH neodčítají, je lepší nebýt plátcem DPH. „V takovém případě by DPH buď snížilo vaši marži, nebo by zákazníci nakupovali za vyšší cenu,“ podotýká Jáčová. Do obratu pro DPH se nezapočítává plnění mimo Česko, naopak je třeba do něj zahrnout nájem nemovitostí, a to i např. bytu v soukromém vlastnictví. „Při pohledu do daňového přiznání to sice tak vypadat nemusí, ale po započtení nájmu z 12 měsíců se limit dá překročit snadno,“ uzavírá téma Jana Jáčová.

Vyšší hranice paušální daně

Se zvýšeným limitem pro DPH souvisí i hranice pro paušální daň. Ta byla až dosud určena pouze pro neplátce DPH s výdělkem do milionu korun. Nyní se její horní hranice posouvá na zmíněné 2 miliony. Změní se také záloha, která již nebude pro všechny podnikatele stejná. S příchodem nového roku budou zálohy rozděleny do tří pásem podle výše příjmů a povahy podnikání. 

OSVČ s ročními příjmy do 1 milionu Kč budou spadat do 1. pásma a paušální daň budou odvádět ve výši 6 208 Kč. „První pásmo je rozděleno na 3 kategorie podle výše a povahy příjmů. Kromě již zmíněné první skupiny jde o výši do 1,5 milionu Kč (pokud alespoň 75 % z nich spadá do výdajových paušálů 60 % a 80 %) a do 2 milionů (alespoň 75 % z příjmů v 80% výdajovém paušálu),“ nastiňuje Jana Jáčová. 

Druhé pásmo pak zahrnuje podnikatele s příjmem do 1,5 milionu Kč bez ohledu na to, z jaké samostatné činnosti plynou, nebo s příjmem do 2 milionů, pokud alespoň 75 % z příjmů lze zařadit do 60% či 80% výdajového paušálu, a třetí pásmo platí pro ty, jejichž příjmy sahají do výše 2 milionů korun, opět bez ohledu na jejich konkrétní činnost.

Nahlašovací povinnost elektronických platforem

Další změna zasáhne elektronické platformy, které nabízí služby třetích stran, jako je např. sdílení automobilů, nabídka krátkodobého ubytování, doučování a podobně. Od ledna 2023 budou mít novou nahlašovací povinnost – finančnímu úřadu budou muset poskytovat data o prodejcích a jejich tržbách. 

„Tato povinnost se netýká běžných e-shopů, ale pouze platforem typu Uber či Aukro nebo platforem nabízejících výuku jazyků,“ vysvětluje Jana Jáčová. Takových platforem u nás bude několik stovek. Coby zprostředkovatelé služeb a prodejů budou muset podávat roční hlášení, což finanční správě umožní kontrolovat, nakolik se daňové přiznání firmy, jež prodává přes danou platformu, shoduje s nahlášenými údaji. I zde ale existuje výjimka – hlásit informace nebude nutné o veřejnoprávních prodejcích, firmách kótovaných na burze a malých prodejcích s počtem transakcí do 30 za rok a tržbou nižší než 2 tisíce eur. „Jestliže občas prodáte např. knížku nebo oblečení přes online platformu, finanční správa po ní údaje o vás vyžadovat nebude,“ uzavírá Jana Jáčová.

Pokud by platforma novou povinnost nesplnila, hrozí jí pokuta ve výši až 1,5 milionu Kč a v nejzazším případě i zákaz vykonávání činnosti. 

Daň z neočekávaných zisků (windfall tax)

Poplatníci vybraných odvětví (výroba, rozvod a obchod s elektřinou a plynem, bankovnictví, petrolejářství, těžba fosilních paliv a výroba a distribuce ropných a koksárenských produktů) budou ze zisků, které o více než 20 % převýší průměrné zisky let 2018 až 2021, hradit mimořádnou daň ve výši 60 % těchto zisků.

Další změny na obzoru

Pro rok 2023 jsou některé návrhy prozatím ve fázi příprav a projednávání. Změny by se mohly týkat náhrad za práci z domova, dohod o provedení práce, u nichž by mohlo dojít k nároku na dovolenou a k nutnosti plánování směn.

Foto: Pixabay

Zdroj: Daniela Podolková 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama