e-news.cz - kurzy
Reklama

ESA BIC Czech Republic představil své startupy v rámci Space2Business

02.12.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
ESA BIC Czech Republic představil své startupy v rámci Space2Business

V letošním roce bylo vybráno do pražské a brněnské pobočky podnikatelského inkubátoru Evropské kosmické agentury pět unikátních startupů, které využívají specifické kosmické technologie a družicová data.

Od začátku tohoto inkubačního programu, tedy od roku 2016, bylo podpořeno už 43 startupů. Tyto startupy vystoupily spolu s už inkubovanými v rámci tzv. demo day, kde se představily kosmickému průmyslu, a soutěže pořádané v rámci akce Space2Business, jež je součástí festivalu Czech Space Week. Národní kolo vyhrál startup World from Space, evropské ocenění si odnesl startup SPiN.

„Český kosmický průmysl roste každým rokem. V současnosti jde o více než 50 firem a 20 výzkumných pracovišť přímo zapojených do kosmických projektů a další desítky, které se podílí na subdodávkách. Rád bych také vyzdvihl úspěch českého předsednictví v Radě EU, během kterého se nám podařilo dospět k dohodě s Evropským parlamentem a Evropskou komisí v návrhu nařízení k bezpečné konektivitě, unijní družicové megakonstelaci, nově pojmenované IRIS. Jejím posláním bude zajištění bezpečného družicového spojení pro vládní i nevládní účely,“ říká ministr dopravy, Martin Kupka.

Od roku 2021 nese inkubátor oficiální označení ESA BIC Czech Republic a sdružuje aktivity pražské i brněnské pobočky. Od svého založení podpořil inkubátor již 43 startupů – 30 v Praze a 13 v Brně. Zaměření jednotlivých startupů je přitom velmi různorodé. Téměř polovina se zaměřuje na družicovou navigaci a pozorování Země. Mezi další oblasti patří bezpilotní letadla a drony, kosmické technologie, softwarové simulace nebo pozemní segment. Aktuálně probíhá inkubace u 13 startupů, zbylé již inkubaci ukončily. Mezi doposud nejvýznamnější společnosti, které prošly inkubací, se řadí jednoznačně Festka, Vrgineers, Dronetag, Spacemanic, World from Space, GROUNDCOM, Varistar nebo Hydronaut.

„V rámci letošního ročníku festivalu Czech Space Week a dvoudenní akce Space2Business jsme uspořádali mezinárodní startupovou soutěž. Jedná se o zcela unikátní akci v českém i evropském prostředí, které se účastnily ty nejlepší evropské kosmické startupy. Byla to první taková soutěž, ve které proti sobě bojovaly startupy z různých ESA BICů, kterých je v Evropě už 26. Soutěž nám ukázala, že i v Evropě máme startupy, které patří mezi světovou špičku,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně pro Technologický rozvoj ve společnosti CzechInvest a zakladatelka festivalu Czech Space Week.

První den akce, 28. listopadu, proběhlo národní kolo soutěže. Účastníky byly inkubované startupy z ESA BIC Czech Republic. Vítězem se stal startup World from Space, který postoupil do mezinárodního kola konaného následující den. „Space2business je pro nás skvělou příležitostí poznat zákazníky i konkurenci ze zahraničí. Pokud chceme být úspěšnou globální firmou, je třeba mít silné lokální základy a podobné akce nám je pomáhají budovat. Jsme rádi, že máme možnost začínat spolupráce s firmami se silnou pozicí na trhu a stávat se integrální částí českého vesmírného průmyslu,“ uvedl spoluzakladatel Jan Labohý.

Národní kolo sloužilo také jako demo day k představení nejen již inkubovaných startupů, ale také nově vybraných, které s inkubací teprve začínají. V roce 2022 bylo vybráno pět startupů. Jedná se o liberecký Statotest, který založil pobočku v Praze a zaměřuje se na dlouhodobý monitoring bezpečnosti staveb pomocí dat z moderních senzorů, IoT technologií a do budoucna také díky navigačním družicím. Pražská společnost Corac Engineering se zaměřuje na zabezpečení přístupu a komunikace mezi družicemi a pozemními stanicemi. Druhým pražským startupem je ICEE.Space Czechia, který se zaměřuje na analogové mise, které slouží k simulování kosmických letů. Vedle dvou pražských byly vybrány také dva brněnské startupy – SPACERACE a VisionCraft. SPACERACE vyvíjí elektromechanické komponenty, které budou sloužit pro pozemní testování mechanických částí družic. VisionCraftvyvíjí mimo jiné systém RoadVisNet, který má na základě IoT dat detekovat povrch silnic. Dané informace pak mohou být využity například pro analýzu stavu vozovky nebo pro rozpoznání obsazenosti parkovacích míst.

Mezinárodního kola se účastnily startupy z evropských ESA BICů, a to konkrétně z Rakouska, Německa, Řecka, Nizozemska, Švédska a Maďarska a také startupy, které uspěly v soutěžích Evropské kosmické agentury (ESA) a Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Vítězem se stal německý startup SPiN (Space Products and Innovation) inkubovaný v ESA BIC Bavaria a odnesl si cenu v podobě 10 000 EUR.

Aktivita českého kosmického inkubátoru začala v roce 2016 pod názvem ESA BIC Prague. Jejím cílem bylo podpořit startupy, které pracují s vesmírnými technologiemi. Startupy mohou buďto využít již existující kosmické technologie a družicová data pro ne-kosmický průmysl nebo zavést nové inovativní technologie pro kosmický trh. Operátorem tohoto programu se stala Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Mezi další partnery, kteří podpořili vznik ESA BICu, patří Ministerstvo dopravy, jež má kosmické aktivity ve své gesci, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Hlavní město Praha. V roce 2018 byla otevřena druhá pobočka ESA BICu v Brně, jejíž operátorem je také CzechInvest a lokálními partnery Jihomoravské inovační centrum (JIC) a Jihomoravský kraj.

Foto: Pixabay

Zdroj: Renáta Lucková


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová zelená úsporám: Na co máte nárok

04.11.2024, Autor: red

Slyšeli jste už o dotační programu Nová zelená úsporám a rádi byste využili dotaci, ale nevíte, na co máte nárok a jak to vlastně funguje? Pak se pojďme podívat na tento program, jehož cílem je snižování energetické náročnosti obytných domů, podrobněji. Zjistíte, na co lze podporu čerpat, pro koho je určena, jaké jsou podmínky a zda se vám vůbec žádost o dotaci vyplatí.

PVK cvičily rozsáhlý výpadek v dodávkách elektrické energie

31.10.2024, Autor: red

Pražské vodovody a kanalizace absolvovaly další z řady štábních cvičení.Tentokrát pod názvem Blackout 2024 nacvičovaly reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie na území hlavního města na vodohospodářskou infrastrukturu v metropoli.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Dopady ESG reportingu, aneb stíháte implementovat ESG včas?

22.10.2024, Autor: red

V posledních letech se environmentální, sociální a governance faktory (ESG) staly nedílnou součástí nefinančního reportingu firem. Společnosti jsou stále častěji nuceny prokazovat, jak jejich činnost ovlivňuje životní prostředí, společnost a jakým způsobem dodržují zásady transparentního a odpovědného řízení.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Inflace v ČR - září 2024 

15.10.2024, Autor: Martin Švehla

Meziroční růst cenové hladiny se proti srpnu zvýšil. Spotřebitelské ceny vzrostly v září meziročně o 2,6 %, což budí dojem aktuálního urychlení nebo alespoň oživení inflace.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama