Mezinárodní porota rozhodla o postupujících do finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Sedmitisícový Broumov jako historicky nejmenší kandidát postupil do finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Jako nejmenší kandidát v historii uspěl se svým konceptem Kreativního poutnictví.
Společně s Českými Budějovicemi je to i Broumov v partnerství s Královéhradeckým krajem. O držiteli titulu se definitivně rozhodne v červnu 2023.
Základem konceptu Kreativního poutnictví, který Broumov prezentoval 12. října na Ministerstvu kultury ČR před mezinárodní porotou, je propojování divoké přírody, odolné kultury a důvěry v živé komunity v Evropě.
„Máme obrovskou radost, že můžeme naši myšlenku a projekty dál rozvíjet. Finále evropské soutěže bude samozřejmě velká výzva, ale právě ty nás posouvají dál,“ říká stávající radní a budoucí starosta Broumova Arnold Vodochodský.
„Kreativním poutníkem se může stát každý a položit tak základ zdravější a odolnější komunity. Kultura se stává nástrojem vědomého objevování míst kolem nás, hledání nových cest vedoucích k vzájemnému propojení i řešení současných evropských enviromentálních i společenských výzev,“ doplňuje Marie Silondi, koordinátorka broumovské kandidatury. „Rozvíjením vlastní kreativity můžeme dokázat cokoliv, i věci, které se zdály nemožné.“
Prostřednictvím titulu Evropské hlavní město kultury chce Broumov mimo jiné posilovat kulturní a umělecké komunity na národní i mezinárodní úrovni, rozvíjet pomalý kulturní turismus, podporovat aktivní zapojování obyvatel do rozvoje evropských malých měst a venkovských oblastí nebo přitáhnout impaktové investice a kreativní mladé lidi.
„Každý Kreativní poutník vyráží na cestu krajinou, časem i myslí, a právě to jsou tři linie našeho programu. Do nich se propisují jednotlivá témata, které vychází z kontextu regionu, ale zároveň jsou sdílená napříč Evropou,“ přibližuje program kandidatury Broumova Petra Kultová. Jako příklad uvádí přístup k pitné vodě nebo vytváření bezpečných míst pro mladé lidi ve veřejném prostoru.
Přestože mluvíme o historicky nejmenším městu, které do druhého kola soutěže postoupilo, na kandidatuře se podílí celý region, Královéhradecký kraj i polští sousedé. Ve své přihlášce Broumov zároveň zdůrazňuje, že zastupuje 30 % Evropy. Tedy podobné malé regiony a venkovské oblasti, které hledají svou cestu pro budoucnost.
Vedení Královéhradeckého kraje se na přeměně Broumovska v posledních letech podílí výraznými investicemi a je připraveno záměr v případě úspěšného naplnění kandidatury finančně podpořit a zrealizovat všechny potřebné kroky vedoucí k úspěchu.
„Kandidaturu Broumova na titul Evropské hlavní město kultury 2028 považuji za jedinečnou příležitost navrátit Broumovu a jeho okolí význam místa setkávání a poznávání různých kultur, tradic. Je velkou příležitostí ukázat, co tento mikroregion nabízí. Můj respekt a velké poděkování patří týmu, který celou strategii, jež byla hlavní součástí prezentace, připravil a obhajoval. Je za tím obrovské množství práce, uskutečnitelných vizí a plánů vypovídajících o tom, že i oproti ostatním velkým městům je to malé schopno a připraveno vykročit na evropskou cestu a ukázat, že odhodláním v srdci a nezlomnou vůlí lze proměnit sny v reálné cíle,“ řekl hejtman Martin Červíček.
Spolu s Broumovem postoupily do finále i České Budějovice. Na základě hodnocení a připomínek odborné poroty teď budou postupující města rozpracovávat své přihlášky, rozvíjet partnerství, spolupráce i kulturní projekty. V červnu 2023 bude znám definitivní vítěz a nástupce Prahy a Plzně, měst, která dosud jako jediná v ČR v letech 2000 a 2015 prestižní titul získala.
„Naším cílem bude v letošním roce představit ve světě všechny finalisty soutěže Evropské hlavní město kultury. Konečnému vítězi přinese titul obrovskou publicitu a spoustu turistů, ale musíme využít příležitosti a představit světu i ostatní finality,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „*Titul Evropské hlavní město kultury má obrovské přínosy pro ekonomiku. V průměru přináší mimořádný nárůst HDP o 4,5 % na obyvatele. Efekt začíná působit 2 roky před samotným začátkem kulturního roku a trvá až 5 let po jeho skončení. Ekonomiku posilují investice do infrastruktury, do samotného programu, ale zejména příliv domácích i zahraničních turistů.“
Foto: Broumov2028
Zdroj: Renáta Lucková