V první dekádě po polistopadovém přechodu na tržní ekonomickou trajektorii se naše společnost potýkala s relativně častým výskytem morálního hazardu a negativního výběru. Asi největší škody způsobila rozsáhlá bankovní krize v polovině devadesátých let, proběhly i významné privatizační skandály s kriminálním podtextem.
Velký podíl těchto deliktů se týkal kuponové privatizace.
Tomáš Ježek, tehdejší ministr privatizace, viděl základní chybu v tom, že vláda odmítla regulovat tehdejší investiční fondy. Ty kumulovaly majetek lidí, kteří si v privatizaci koupili své podíly přes kuponové knížky. Ze zákona podle Ježka záměrně vypadl klíčový paragraf, který spočíval v tom, že majetek správce musí být oddělený od majetku držitelů investičních kuponů.
To, že k oddělení nedošlo, prakticky umožnilo správcům beztrestné tunelování fondů. Každý neúspěch se dal označit za důsledek špatného podnikatelského záměru, a naopak každý úspěch považovat za výnos vlastního podnikatelského umu.
Ježek později konstatoval, že „banky majetek ve fondech oddělený měly, i když nemusely, ty se chovaly excelentně. Ale takoví Kellnerové ne, ty jejich peníze, to jsou nakradené peníze držitelů privatizačních kuponů. K jejich cti ovšem musím říct, že si alespoň nekupovali vily a bazény, ale že je dál investovali. Ale pořád ty peníze nejsou čisté.“
Důsledky stinných stránek, které doprovázely „devadesátky“, ve kterých se odehrála i kontroverzní část přechodu naší společnosti k demokracii a tržní ekonomice, zanechaly ve společnosti určitou trpkost a pocit nespravedlnosti, pro část veřejnosti znamenaly i konkrétní finanční újmu.
V tomto kontextu je nutno mimořádně ocenit, že hned na začátku další dekády byl založen a začal fungovat zcela unikátní projekt Zlatá koruna, který napříště výrazným způsobem zastabilizoval a ztrasparentnil finanční trhy pro drobnější klienty a zvýšil úroveň obecné finanční gramotnosti veřejnosti. Portál Zlaté koruny slouží více než dvacet let zdarma jako nezávislý zdroj informací, inspirace a orientace na finančním trhu, jsou organizována Finanční fóra a diskusní stoly, funguje i rychlá finanční poradna.
Současně od roku 2003 začala být organizována pro širokou veřejnost přátelská soutěž, organizátoři soustředili nabídku finančních produktů od poskytovatelů finančních služeb v ČR a pomocí srovnávače pak pomohli soutěžícím vybrat vhodný bezpečný finanční produkt. Nezávislá porota odborníků, 400členná Finanční akademie Zlaté koruny, každoročně zhodnotila stovky přihlášených finančních produktů desítek společností a bankovních domů, aby vybrala pro klienty a ty obsahově a uživatelsky nejlepší ocenila.
Jako nejlepší důkaz efektivity práce projektu Zlaté koruny, nejstarší soutěže finančních produktů u nás, je skutečnost, že žádný soutěžní produkt za 20 let nezdefaultoval.
JAROSLAV DAŇHEL, Vysoká škola ekonomická
Foto: Pixabay
Zdroj: Jaroslav Daňhel