České stavebnictví se stále nevzpamatovalo z covidového propadu v minulých dvou letech. Stavební produkce sice letos v květnu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 3,3 procenta, ale vzhledem k velmi nízké srovnávací základě v minulém roce je stavebnictví stále výrazně pod úrovní z doby před pandemií.
Jedinou alespoň trochu pozitivní zprávou je, že počet zahájených bytů v rámci celého Česka v květnu vzrostl meziročně o 24,1 procenta. Firmy začaly stavět 5 309 nových bytů, což je nejvíce od roku 2006, od kdy ČSÚ tato měsíční data sleduje. Tento růst táhne hlavně výstavba bytových domů, která se stále více rozjíždí i v jednotlivých regionech.
Praha ale z tohoto neobvyklého květnového stavebního boomu příliš neprofitovala. Statistici v hlavním městě evidují jen 282 bytů zahájených v rámci zcela nové výstavby. To může být v podstatě jeden středně velký rezidenční projekt a to je na hlavní město opravdu málo.
Vůbec nejvíce nových bytů se v květnu začalo poněkud překvapivě stavět v Moravskoslezském kraji, celkem 731. Z toho 519 bytů připadá na bytové domy. Následuje Jihomoravský kraj se 707 zahájenými byty (444 připadá na bytové domy) a Středočeský kraj s 597 zahájenými byty (96 v bytových domech). Hlavní město z hlediska nové bytové výstavby předběhl i Plzeňský kraj, kde firmy v květnu začaly stavět celkem 340 nových bytů (z toho 215 v bytových domech).
Tyto statistiky jsou zajímavé, protože výstavba bytových domů byla až dosud doménou hlavního města. V ostatních krajích se vždy stavělo více rodinných domů, naopak v Praze dominovala výstavba bytových domů. Pravděpodobně jde o jednoměsíční anomálii, přesto stojí za podrobnější analýzu, co tento posun způsobilo. Zda už i na regiony natvrdo dopadly extrémně vysoké stavební náklady a zdražující stavební materiál, že ani výrazně levnější pozemky v regionech tohle nedokáží kompenzovat. Výstavba bytů je totiž v přepočtu na metr čtvereční bytové plochy levnější než výstavba rodinného domu. Případně zda současná rekordně vysoká inflace, horší dostupnost hypoték a nejistá ekonomická budoucnost nedonutila i lidi žijící v regionech sáhnout po levnějším řešení vlastního bydlení, tedy místo rodinného domu zvolit byt.
Možné je i vysvětlení, že se zhoršující dostupností vlastního bydlení budou i v regionech stále více působit velcí institucionární investoři typu penzijní fondy, kteří budou prosazovat výstavbu nájemního bydlení. Koupě bytu či jiné rezidenční nemovitosti je totiž jednou z nejbezpečnějších investic, což se prokazuje i během krizí. V dlouhodobém horizontu totiž cena nemovitostí roste rychleji než inflace. Případný pronájem pak majiteli přinese další výnosy, které výhodnost této investice ještě zvýší.
EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL
Stavebnictví se stále vzpamatovává z covidového propadu
12.07.2022, Autor: Z blogosféry