Ten, kdo na začátku letošního roku vsadil na některé komodity nebo komoditní indexy, může v této chvíli zřejmě vesele a spokojeně sčítat zisky. Alespoň v porovnání s investory, kteří věřili v pokračující růst akciových indexů z předešlého roku.
Celá řada akciových titulů zažívá po strmém růstu v roce 2021 nebývalý sešup. Centrální banky napříč světem utahují kohouty monetární politiky v důsledku vysokého tempa růstu cen a globální trhy zmítá obrovská geopolitická nejistota spojená s ruskou invazí na Ukrajinu. Pro některé investory tak může být dosavadní vývoj na akciovém trhu noční můrou, někteří v něm naopak vidí ideální příležitost pro nákup akcií za „výprodejové ceny“.
Opačná situace však panuje na komoditních trzích. Strmý růst zaznamenala cena energií (zejména zemního plynu a ropy), ale také obilí nebo řady průmyslových kovů. Sázka na některé konkrétní komodity nebo jeden z komoditních indexů začátkem tohoto roku byla tedy rozhodně výhodnou a také poměrně výnosnou investiční variantou.
Výkonnost indexů S&P 500 vs. S&P GSCI
Vývoj od začátku letošního roku můžeme porovnat např. pomocí indexů S&P 500 (akciový index zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA) a S&P GSCI (index který odráží výkonnost komodit – energie, obilí, hospodářská zvířata, zemědělské plodiny, průmyslové kovy a vzácné kovy). V obou případech se jedná o běžné dostupné obchodovatelné indexy (viz graf).
Graf: Vývoj indexu S&P 500 a S&P GSCI od začátku roku 2022
Zdroj: Google Finance
Je evidentní, že dynamika vývoje těchto tržních indikátorů je téměř opačná. Akciový index S&P 500 se od začátku roku 2022 propadl o 17,05 %, zatímco komoditní S&P GSCI si k 25. květnu 2022 připsal 36,86 %. Je však nutno podotknout, že z dlouhodobého hlediska byl až do konce roku 2021 dominantním vítězem tohoto pomyslného duelu akciový index S&P 500 který si v pětiletém horizontu připsal více než 97 %. Naproti tomu komoditní S&P GSCI zaznamenal v uplynulých pěti letech do konce roku 2021 přibližně 45,5 %.
Kdo tedy vyhraje letošní stíhací závod? Obrovskou roli samozřejmě sehraje délka rusko-ukrajinského válečného konfliktu. Nad oživením akciových trhů nicméně v této chvíli visí obrovský otazník, neboť centrální banky s vysokou pravděpodobností nebudou snižovat úrokové sazby dokud nezkrotí vysoké inflační tlaky. Na druhé straně, predikce hovořící o globálním nedostatku obilí, oceli a dalších komodit mohou přispět k dalšímu růstu komoditních indexů. Bezpochyby nás však letos ještě čeká zajímavá jízda na horské dráze.
MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP
Foto: Pixabay
Zdroj: Michael Fanta