e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů

03.04.2022, Autor: swp, red

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Recenze novely zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů

Zákon o významné tržní síle proti vůli vlády prosadila sociální demokracie formou poslaneckého návrhu zákona už v roce 2009. Topolánkova vláda označila návrh za falešný a prázdný, neboť (podle jejího tehdejšího stanoviska) nic neřeší, nevymezuje, v čem má zneužití významné tržní síly spočívat a celkem vzato je zbytečný, protože platný zákon na ochranu hospodářské soutěže již ekonomicky slabším subjektům ochranu poskytuje.

Autor: Vláda
Datum předložení: 9. 3. 2022
Hodnocení EM: 80%
Vládní legislativci se už tehdy také pozastavili nad faktem, že návrh předpokládá významnou tržní sílu pouze na straně odběratele a ignoruje situace, kdy jí disponuje dodavatel.
Předkladatelům včele s tehdejším poslancem Haškem skutečně šlo výhradně o obchodní řetězce a jejich praktiky jako regálné, zalistovací poplatky, povinné sponzorování reklamních letáků, akcí a podobně. Řešením mělo být zavedení etického kodexu, který si odběratelé s obratem přesahujícím 5 miliard ročně sami napsali a předložili Antimonopolnímu úřadu. Teprve následné novelizace etický kodex nahradily výčtem zakázaných praktik a povinnými náležitostmi smluv. Jakkoli můžeme diskutovat, co má zákon regulovat, nelze popřít, že nekalé obchodní praktiky velkých vůči malým existují.
A všimli si toho i v Bruselu. Fungování dodavatelského řetězce v oblasti potravin Komise sledovala od roku 2009 kvůli tehdejšímu nárůstu cen zemědělské produkce. Později vydávala doporučení a výzvy k řešení problému a v okamžiku, kdy se ukázalo, že státy volí značně rozdílné regulační nástroje a jiné naopak problém ignorují, přistoupila k harmonizaci formou směrnice o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci. Transpozice měla proběhnout do 1. května 2021, aplikována v našem právním řádu měla být nová pravidla od 1. listopadu 2021. Nestalo se.
Důvodů je více, ale společným jmenovatelem bude nejspíš fakt, že směrnice jde proti soukromým zájmům bývalého premiéra i ministra zemědělství a minulá vláda se na nové podobě zákona o významné tržní síle nedokázala shodnout. Zatímco dosavadní zákon mířil pouze na zahraniční obchodní řetězce, kam sice všichni chodíme nakupovat, ale nikdo je nemá rád, evropská pravidla regulují vztahy v celé vertikále zemědělského a potravinového dodavatelsko-odběratelského řetězce. Zákon se tak bude vztahovat na veškerý nákup a prodej zemědělských produktů a potravinářských výrobků.
Podmínkou aplikace pravidel je nerovné postavení dodavatele a odběratele. Základní kritérium představuje obrat dosažený dodavatelem a odběratelem. Zákon zavádí pět prahových hodnot obratu dosaženého odběratelem v rozmezí od 2 milionů EUR do 350 milionů EUR vůči dodavatelům, kteří se pohybují v nižších, zákonem rovněž stanovených pásmech. Regulace se uplatní pouze při existenci takto stanovených rozdílů v obratech.  Regulovat se již také nebudou vztahy mezi dodavateli a odběrateli s ročními obraty nad 350 mil. EUR, protože takto silní hráči si rovnocenné smluvní podmínky mohou vyjednat sami.
V praxi to znamená, že Agrofert ani Agrotrade rodiny Tomanových už nebudou ve vztahu k velkým obchodním řetězcům chráněni, neboť sami mají významnou tržní sílu. Budou to naopak drobní producenti a zemědělci, které zákon ochrání před jejich praktikami. Kromě dotčených subjektů směrnice vymezuje minimální výčet nekalých obchodních praktik, které musí být v členských státech zakázané, státy si k nim mohou přidat další. Ministerstvo zemědělství na transpozici pracovalo od roku 2019, v únoru 2020 úspěšně proběhlo vypořádání připomínek a zdálo se, že dalšímu schvalování nic nebrání.
O to větší překvapení zavládlo, když ministr Toman na vládu předložil úplně jiný zákon. Namísto toho, aby zákon dopadl na celý řetězec od producentů, přes zpracovatele až po velkoobchod a maloobchod, jak požaduje Směrnice, měla se tržní síla posuzovat pouze v souvislosti „s nákupem potravin za účelem jejich dalšího prodeje“. Navzdory požadavkům Směrnice návrh dokonce zvyšoval obratové kritérium ze současných 5 miliard na 7 miliard. Fakticky by to znamenalo zachování působnosti zákona pouze na obchodní řetězce. Komu by takové znění zákona vyhovovalo, asi není nutné vysvětlovat.
Proti se postavil nejen Úřad na ochranu hospodářské soutěže, legislativní rada vlády, ale i ministr Havlíček, který měl být za MPO spolupředkladatelem zákona. Vláda Petra Fialy nyní zákon přepracovala a vrátila do kolejí určených směrnicí. Některé další zakázané praktiky ze současného zákona přidala, o jiných se jistě bude ještě diskutovat. Nedá se totiž očekávat, že by jej sněmovna odmávla už v 1. čtení, jak vláda navrhuje.  Co ale do zákona určitě nepatří, je zákaz podnákladových cen požadovaný Agrární komorou. Jednak není zřejmé, jak je určit, zadruhé by to nejspíš vedlo ke konci akčních cen, které Češi milují.
Foto: Pixabay
Zdroj: Redakce e-news


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely trestního zákoníku

25.11.2024, Autor: swp, red

Trest odnětí svobody nemá historicky dlouhou tradici. Pokud už se ve středověku nebo raném novověku uplatňoval, tak hlavně pro privilegované osoby. U nás se šlechtická vězení nacházela např. na Pražském hradě. Černá věž sloužila jako lehké vězení, hlavně pro dlužníky. Daliborka pak pro potrestání závažnějších provinění a pro dlužníky se zostřenou vazbou. Politicky nebezpeční vězni bývali umístěni na rozkaz krále na některém z královských hradů, plebs dostal nařezáno nebo oprátku.  

Recenze novely zákona o elektronizaci zdravotnictví

12.11.2024, Autor: swp, red

Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

24.10.2024, Autor: red

Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají. 

Stavebnictví doplácí na legislativní chaos. Investoři potřebují stabilitu a neměnná pravidla

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však ční ta největší a nejzásadnější – extrémně složitá stavební legislativa, která výstavbu spíše komplikuje, než aby ji usnadňovala.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025

30.09.2024, Autor: Z blogosféry

Po dalších volbách, které dopadly nevýhrou, na níž se vždycky dá najít i něco pozitivního, premiér Fiala prohlásil, že nenechá zemi levičákům a má jasnou představu, co musí udělat pro to, aby přesvědčil voliče, že vláda plní sliby a pracuje pro ně. V tu chvíli zřejmě ani sám netušil, že vyhazovem Ivana Bartoše z vlády, to vlastně rovnou splní. Zbývá už jen přesvědčit voliče, že vláda plní sliby, pracuje pro ně a nepředat zemi levičákům. Návrh rozpočtu na příští rok tomu jde naproti. 

Recenze návrhu zákona o volebních kampaních 

02.09.2024, Autor: swp, red

Pokud zadáte do vyhledávače „čím víc zákonů, tím…“ pokračování vybíráte z odkazů: „méně svobody, zkaženější stát, méně práva, méně spravedlnost, více korupce“. Ale což, třeba jsou to jen takové řeči. Vláda, nutno říct, že nejen tato, si z toho rozhodně hlavu nedělá. Důkazem budiž volební zákony.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama