e-news.cz - kurzy
Reklama

Zájem o online hypotéky strmě roste. Loni si Češi přes fintech startup hyponamíru sjednali hypotéky za dvě miliardy korun

23.03.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Zájem o online hypotéky strmě roste. Loni si Češi přes fintech startup hyponamíru sjednali hypotéky za dvě miliardy korun

V loňském roce si Češi prostřednictvím online hypotečního bankovnictví hyponamíru sjednali úvěry na bydlení v celkovém objemu dvě miliardy korun. Oproti roku 2020 vykázal tento český fintech startup růst o 149 procent.

Online hypotéky podle aktuálních dat hyponamíru uzavírají výrazně častěji muži než ženy. Poměrně překvapivé je, že vyřízení hypotéky přes internet není cizí ani starším žadatelům. Více než pětinu z celkového počtu sjednaných online hypotéky si loni uzavřeli lidé starší 45 let.
Stále více Čechů vyřizuje své finanční záležitosti online a ani hypotéky nejsou výjimkou. Fintech startup hyponamíru zaznamenal v loňském roce výrazný růst zájmu o zprostředkování hypoték na dálku, tedy přes internet a telefon. „V roce 2021 jsme sjednali celkem 572 online hypoték v celkovém objemu dvě miliardy korun. I když se na první pohled může zdát náš tržní podíl poměrně malý, klíčovým ukazatelem je pro nás meziroční růst. Při srovnání loňského a předloňského roku vzrostl celkový objem hypoték sjednaných online o téměř 150 procent. Rosteme tedy mnohem vyšším tempem než naše off-line konkurence,“ uvádí k obchodním výsledkům Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.
Přibližně v 70 % případů si Češi loni přes online hypoteční bankovnictví hyponamíru sjednávali nové hypotéky a ve zbytku se jednalo refinancování starších hypotečních úvěrů. Průměrná výše hypotéky na konkrétní nemovitost byla 3,5 milionu korun. V případě takzvaných hypoték bez nemovitosti byla tato částka nižší, a to 3,1 milionu korun (pozn. jedná se o situaci, kdy si zájemce nejdříve sjedná úvěr a až poté hledá nemovitost ke koupi). V roce 2021 byla průměrná délka fixace hypotéky šest let a průměrná úroková sazba 2,4 %. Většina zájemců s žádostí o hypotéku uspěla, pouze necelým 4 % klientů banka žádost o úvěr zamítla.
„Loni si online hypotéku výrazně častěji sjednávali muži. Pouze u čtvrtiny smluv figurovala na místě hlavního žadatele žena. Naše data také potvrzují, že sjednání hypotéky přes internet není pouze doménou mladých lidí.  Více než pětina žadatelů totiž byla starší 45 let. Zájemci o hypotéku do 29 let zaujímali zhruba 15 %. Nejsilnější skupinou byli lidé ve věku od 30 do 34 let,“ dodává Miroslav Majer.
Fintech startup hyponamíru není pouhým zprostředkovatelem online hypoték, ale především takzvanou data-drive společností. Silný analytický tým neustále zpracovává dostupná data a snaží se v nich najít nové obchodní příležitosti. S cílem zefektivnit proces sjednání hypotéky také testuje a zavádí do praxe nové technologie. „V loňském roce jsme byli jedním z prvních finančních subjektů, který spustil podporu BankID při sjednávání hypotečního úvěru. Spustili jsme také novou hypoteční kalkulačku, která dává lidem rychlý přehled o předpokládaných parametrech budoucí hypotéky. Pokračovali jsme ve škálování a optimalizaci procesu sjednání hypotéky zdokonalením našich vlastních softwarových nástrojů. Zvýšili jsme míru automatizace za pomocí robotizace na vybrané části procesu sjednání,“ vyjmenovává klíčové změny Miroslav Majer.
V roce 2021 fintech hyponamíru výrazně zapracoval i na propagaci online hypoték. Nově například publikuje podcasty s hypoteční tematikou na kanálech Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts. Na Youtube mohou lidé sledovat pořad Hyponews. Nové klienty přinášela hyponamíru i spolupráce s předním realitním portálem Sreality.cz. Všechny tyto aktivity pomáhají rozšiřovat počet zájemců o online hypotéku.
„Očekávám, že podíl hypoték sjednaných online v letošním roce i dalších letech dále poroste. Sázíme na technologie a inovace, které proces vyřízení hypotéky ještě více zjednoduší. Zanedlouho bude standardem sjednání hypotéky na pár kliknutí z mobilu. Našim cílem je nabídnout tuto službu jako první,“ uzavírá Miroslav Majer.
Foto + Zdroj: Hyponamíru


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Do kolika let si lze vzít hypotéku?

15.11.2024, Autor: Z blogosféry

Hypotéku je ideální uzavřít do čtyřiceti let, kdy lze sjednat, až třicetiletou dobu splatnosti a platit nižší měsíční splátky. Pokud se rozhodnete pro hypotéku, například až v padesáti letech, počítejte s kratší dobou splatnosti i vyššími měsíčními splátkami. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení opět v nedohlednu

06.11.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. 

Jak zvýšit cenu vaší nemovitosti

30.10.2024, Autor: red

Vlastníte nemovitost? Jistě vás potěší, že existuje řada způsobů, jak její hodnotu ještě zvýšit. Ať už plánujete prodej nemovitosti, vlastníte byt či dům jako dlouhodobou investici, nebo chcete pronajmout nemovitost za vyšší cenu, poradíme vám, jak na zhodnocení nemovitosti, jaké faktory ovlivňují tržní cenu i jaké úpravy provést pro zvýšení ceny nemovitosti – a to i bez vysokých investic.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Vlastní bydlení versus nájem: Co se mladým vyplatí? 

23.10.2024, Autor: Z blogosféry

Dilema mezi nájmem a vlastním bydlením trápí mnoho mladých lidí. Analýza dlouhodobých ekonomických trendů ukazuje, že hypotéka může být výhodnější volbou. Zatímco počáteční náklady jsou vyšší, po deseti letech se situace často obrací ve prospěch vlastníků.

Hypoteční turistika v roce 2024: Jak refinancovat hypotéku a ušetřit 

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit. 

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

11.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vstupem do manželství partneři obvykle začínají sdílet nejen svůj život, ale i finance a majetek. Co během společného soužití nabudou, se stává součástí společného jmění manželů, pokud si před svatbou nebo během manželství nedomluví jiný režim, například zúžení společného jmění manželů o konkrétní majetek. Společné jsou také finanční závazky, jako je hypotéka.

Hypotéka bez vlastní nemovitosti? Víme, čím vším lze ručit

09.10.2024, Autor: Z blogosféry

Zástava nemovitosti je klíčovou součástí získání hypotečního úvěru. Existuje však řada netradičních možností zástav, které mohou žadatelé o hypotéku využít. Ručit lze například rekreačním objektem či rozestavěnou nemovitostí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama