Na vyhrocenou situaci mezi Ukrajinou a Ruskem byly přinuceny reagovat mnohem razantněji západní země a došlo také na dlouho očekávané odebrání části ruských bank z mezinárodního systému SWIFT.
Sberbank, jedna z největší ruských bank, byla zacílena novou vlnou amerických sankcí, což se spolu s masivním odlivem kapitálu z účtu banky pomalu podepisuje pod jejím ortelem. Banka již zastavila internetové bankovnictví a snaží se zabránit dalšímu úniku likvidity, která už v tuto chvíli bance výrazně ztěžuje plnit své závazky a splácet dluhy. Nic zatím ani nenaznačuje tomu, že by se evropský regulátor chystal bance s likviditou pomoci, naopak můžeme očekávat spíše stupňující tlak. Jak řekla sama ECB, aktuálně neexistují žádná opatření s reálnou šancí na obnovení pozice banky, čímž zdůraznila, že riziko úplného ukončení jejích aktivit, je velmi reálné.
Dalším velmi tvrdým krokem západních zemí je zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky. To vedlo k oslabení ruského rublu na páru s americkým dolarem o třicet procent. Zmrazení rezerv znamená, že centrální banka nemůže intervenovat na devizovém trhu, aby zastavila propad ruského rublu. Banka zároveň nařídila ruským firmám, aby prodaly 80 % svých zahraničních rezerv, čímž se snaží alespoň částečně zastavit propad měny. Centrální banka zároveň přistoupila k nouzovému zvýšení základní úrokové sazby na nejvyšší úrovně od roku 2003 z 9,5 % na dvacet procent. Propad ruského rublu se podařilo zastavit, ale měna již zůstává napospas pouze domácímu trhu, což nepřiláká větší zahraniční kapitál. Pokud se tedy konflikt neuklidní, výraznější posílení měny není v následujících týdnech příliš pravděpodobné.
ŠTĚPÁN HÁJEK, analytik společnosti XTB
Foto: Pixabay
Zdroj: GraylingPR
Propad rublu o třicet procent a potíže Sberbank
01.03.2022, Autor: Laura Feketeová