Epidemie Covid-19 výrazně změnila pohled Čechů na trávení dovolené. Většina z nich letos plánuje na dovolené více odpočívat než v minulosti a také si volno více užít, a to hlavně v rodinném kruhu.
Přesto si Češi neplánují brát výrazně delší dovolenou, především kvůli financím a malé podpoře ze strany zaměstnavatelů. Vyplývá to z nového Barometru zaměstnanců, který uskutečnila společnost Up Česká republika mezi 840 lidmi.
Barometr zaměstnanců ukázal, že poslední měsíce pod rouškou pandemie měly vliv také na to, jakým způsobem přemýšlejí čeští zaměstnanci o letošní dovolené. Vůbec největším rozdílem oproti minulosti je záměr o dovolené více odpočívat, což plánuje padesát pět procent lidí. Jen patnáct procent zaměstnanců tvrdí, že naopak plánuje odpočívat méně než obvykle. Padesát jedna procent zaměstnanců se také chystá letošní dovolenou více užít, což pro většinu lidí znamená strávit volno hlavně s rodinou.
Týden v kuse nestačí
Přesto si poměrně překvapivě většina zaměstnanců neplánuje brát delší souvislejší volno na alespoň dva týdny. A to ačkoli téměř polovina lidí takto dlouhou souvislou dovolenou neměla letos ani loni. Čtvrtina lidí dokonce ani jednou v posledních pěti letech. Zaměstnavatelé se v posledních letech předhánějí v počtu nabízených dní dovolené, poslední dobou se ale ukazuje jako mnohem důležitější umožnit zaměstnancům souvislejší volno v délce alespoň dvou týdnů, během kterého si lze skutečně od práce odpočinout a tzv. vypnout.
Zaměstnavatelé vyčkávají
Vedle povahy práce brání zaměstnancům v delší souvislé dovolené hlavně finance. I příspěvek zaměstnavatele na dovolenou by v tomto případě mohl pomoct, a to nejen s délkou dovolené, ale i s kvalitou trávení volného času. Průzkum bohužel ukázal, že většina zaměstnavatelů v tomto směru zatím nezareagovala. Zavedení nebo navýšení příspěvku na dovolenou v reakci na náročné pandemické období potvrzuje jen čtrnáct procent zaměstnanců. Ani v ostatních oblastech souvisejících s dovolenou zatím zaměstnavatelé ve větším počtu na Covid-19 nezareagovali. Jen pětina zaměstnanců má k dispozici nově více dní dovolené a jen dvacet devět procent vnímá ze strany zaměstnavatele větší podporu delších dovolených. Potěšující zprávou je tak snad jen výraznější podpora úplného odpojení od práce během dovolené, kterou ze strany zaměstnavatele vnímá silněji třicet osm procent zaměstnanců.
Poctivý odpočinek
Čím dál tím víc firem si naštěstí začíná uvědomovat, že pro zachování smyslu dovolené jako nástroje regeneraci, je nutné umět zaměstnancům zajistit prostor na opravdu plnohodnotný odpočinek. To samé platí přitom nejen pro dovolené, ale i pro běžný pracovní režim ve všedních dnech i o víkendech. Jen při dodržování pravidelného odpočinku lze mít ve firmě dlouhodobě motivované a angažované zaměstnance.
Barometr ukázal, že zaměstnavatelé příliš neřeší, zda zaměstnanci vyrazí do zahraničí, nebo zůstanou v Česku. Jen čtrnáct procent zaměstnanců tvrdí, že si jejich zaměstnavatel nepřeje, aby dovolenou trávili za hranicemi. Zdá se však, že se zaměstnavatelé obávat nemusí. Pouze čtvrtina zaměstnanců si totiž během pandemie uvědomila, že jim zahraničí citelně chybí. Více než polovina lidí také přiznává, že do zahraničí letos nepojede kvůli omezením spojeným s covidem nebo kvůli nutnosti následného testování před návratem zpět do práce. Výsledky barometru tak potvrzují, že cílem letošní dovolené bude pro většinu lidí poznávání Česka.
Foto: Pixabay
Zdroj: INTENSITY
Covid-19 změnil dovolené. Češi budou více odpočívat a užijí si rodinu. Zahraničí jim nechybí
24.07.2021, Autor: red